Elm və təhsil naziri ICESCO-nun baş direktoru ilə görüşüb
Oktyabrın 4-də elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO) Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Malikin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüş zamanı Elm və Təhsil Nazirliyi ilə ICESCO arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və perspektivləri müzakirə edilib.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev ICESCO ilə əməkdaşlıq çərçivəsində tələbə mübadiləsi proqramlarının təsis edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb, üzv dövlətlərin milli-mənəvi dəyərlərinin təbliğ edilməsində bu proqramların mühüm rola malik olduğunu diqqətə çatdırıb.
Görüş zamanı Şuşa şəhərinin 2024-cü il üzrə ICESCO-nun “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” seçilməsi ilə əlaqədar burada şagirdlər üçün olimpiada və incəsənət festivallarının keçirilməsi də müzakirə olunub.
Bununla yanaşı, Emin Əmrullayev Azərbaycanın STEAM əsaslı tədrisə keçid prosesindən bəhs edib, bu təcrübənin təşkilata üzv dövlətlərlə bölüşülə biləcəyini vurğulayıb.

Министр науки и образования встретился с генеральным директором ИСЕСКО
4 октября министр науки и образования Эмин Амруллаев встретился с делегацией во главе с генеральным директором Всемирной исламской организации по вопросам образования, науки и культуры (ИСЕСКО) Салимом бен Мохаммедом аль-Маликом.
В ходе встречи были обсуждены текущая ситуация и перспективы сотрудничества в сфере образования между Министерством науки и образования и ИСЕСКО.
Министр науки и образования Эмин Амруллаев подчеркнул важность создания программ обмена студентами в рамках сотрудничества с ИСЕСКО и отметил, что эти программы играют важную роль в продвижении национальных и моральных ценностей государств-членов.
В ходе встречи в связи с выбором ИСЕСКО города Шуши «Культурной столицей исламского мира» в 2024 году также обсуждалось проведение олимпиады и фестивалей искусств для школьников.
При этом Эмин Амруллаев рассказал о процессе перехода Азербайджана на образование на основе STEAM и подчеркнул, что этим опытом можно поделиться со странами-членами организации.