“Peşə təmayüllü siniflər” layihəsi
Məqsəd: Ümumi orta təhsil bazasında təhsilalanların peşə təhsilinə hazırlanması, onların peşə ixtisaslarına aid səriştələrinin inkişaf etdirilməsi, peşələr üzrə ilkin bilik və bacarıqlara yiyələnmələri yolu ilə əmək bazarına hazırlanmasının təmin edilməsidir.
Məlumat: Peşə təmayüllü sinifləri bitirən şagirdlər tam orta təhsil haqqında sənəd almaqla yanaşı, müvafiq peşələrə də yiyələnirlər. Bu da onların əmək bazarında özlərinə rahat iş tapmalarına yardım edir.
Əhatə dairəsi: Hazırda layihə 326 məktəb və pilot olaraq 1 xüsusi təhsil məktəbi, 536 sinif və 1 xüsusi təhsil sinfi, 1073 ixtisas qrupu, 9000-dən çox şagird və 1400-ə qədər müəllim heyətini əhatə edir.
Layihə çərçivəsində 4 profil üzrə dülgər, çilingər, aşpaz, kombi-kondisioner ustası, mebel quraşdırma, aqronom, dərzi, qənnadçı, bərbər, manikür və pedikür üzrə mütəxəssis, ofisiant və barista, foto və videoqraf, telefon təmiri üzrə usta, helpdesk, qrafik dizayner, kompüter operatoru peşə ixtisasları tədris edilir.

"Vocationally biased classes" project
Aim: To prepare students for vocational education on the basis of general secondary education, to develop their skills appropriate to their professional specialties and to ensure students’ preparation for the labor market by providing them with initial knowledge and skills in the relevant professions.
Information: Upon completion vocationally-biased classes the students will not only receive a secondary school diploma, but also master the relevant specialties, which in turn will help them to find a suitable job in the labor market.
Coverage: The project currently covers 326 schools and 1 specialized school as a pilot project, 536 classes and 1 specialized education class, 1073 specialized groups, more than 9,000 students and up to 1400 teachers.