Peşə təhsili müəyyən bir sahədə ixtisaslı işçi qüvvəsinin hazırlanmasını təmin edən təhsil pilləsidir. Bu təhsil pilləsi tələbələrin peşə və texniki bilikləri, bacarıqları və səriştələri əldə etmələrini təmin edərək onları əmək bazarına hazırlaşdırır. Peşə təhsili adətən orta məktəbdən sonra verilir və müxtəlif peşə sahələrində (məsələn, sənaye, xidmət sektoru, texnologiya və s.) işə hazırlıq məqsədi daşıyır.
Peşə təhsili sistemində, şagirdlər həm nəzəri bilikləri, həm də praktiki bacarıqları əldə edirlər. Bu təhsil növü həm də iş həyatına inteqrasiya olunma müddətini qısaltmaq üçün nəzərdə tutulub. Peşə təhsilinin əsas məqsədi işəgötürənlərin tələblərinə uyğun gələn kadrların hazırlanması və işsizlik səviyyəsinin azaldılmasıdır.
Peşə təhsili müəssisələrinə tələbə qəbulu
Fəaliyyət istiqamətləri
- İxtisaslı kadrların hazırlanmasını və onların rəqabət qabiliyyətinin artırılmasını təmin etmək məqsədi ilə tabeliyindəki peşə təhsili müəssisələrinin fəaliyyətini təşkil edir və əlaqələndirir;
- Peşə təhsilini əmək bazarının tələblərinə fasiləsiz uyğunlaşdırmaq məqsədi ilə əlçatan, səriştələrin inkişafı və karyera yönlü davamlı peşə təhsili və təliminin həyata keçirilməsini təşkil edir;
- Peşə təhsili müəssisələrinin maddi-texniki bazasının inkişafı istiqamətində tədbirlər görür;
- Peşə təhsili müəssisələrində peşə hazırlığının səmərəliliyini artırmaq məqsədi ilə işəgötürənlərlə birgə dövlət-biznes əməkdaşlığı çərçivəsində proqramların hazırlanmasını və həyata keçirilməsini təmin edir;
- Qeyri-formal və informal üsullarla əldə edilmiş səriştələrin tanınması ilə bağlı metodikaları hazırlayır və tətbiqini təmin edir;

The State Agency for Vocational Education is an executive body providing and coordinating the implementation of state policy in the field of vocational education and organizing the activities of vocational education institutions under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
Activity Directions
• Organizes and coordinates the activities of subordinate vocational education institutions to ensure the training of qualified personnel and improve their competitiveness;
• Organizes the implementation of accessible, skills development and vocationally-oriented vocational education and training in order to continuously adapt vocational education to the requirements of the labor market;
• Takes measures to develop the material and technical base of vocational education institutions;
• Ensures the development and implementation of programs as part of state-business cooperation with employers to improve the effectiveness of vocational training in vocational education institutions;
• Develops and implements methodologies for recognizing skills acquired through informal methods;
• Organizes coordination of international programs and projects in the field of vocational education.