Türkiyənin milli təhsil naziri ölkəmizdə səfərdədir
Türkiyə Respublikasının milli təhsil naziri Mahmut Özerin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycanda səfərdədir.
Səfər çərçivəsində qonaqlar Fəxri xiyabana gələrək ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsini yad edib, məzarı önünə əklil və gül dəstələri qoyublar. Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da məzarı ziyarət olunub.
Daha sonra Şəhidlər xiyabanında Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə şəhid olanların xatirəsi anılıb, həmçinin "Türk şəhidliyi" abidəsi ziyarət edilib.

The Minister of National Education of Turkey is on a visit to the Republic of Azerbaijan
A delegation led by Mahmut Ozer, Minister of National Education of the Republic of Turkey, is on a visit to the Republic of Azerbaijan.
As part of the visit, the guests visited the Alley of Honor, paid tribute to national leader Heydar Aliyev, and laid wreaths and flowers at his tomb. They also visited the grave of academician Zarifa Aliyeva, an outstanding scientist in ophthalmology.
At the Alley of Honor, the delegation from Turkey then honored the memory of those who gave their lives for the independence and territorial integrity of Azerbaijan. The delegation also visited Baku Turkish Martyrs Memorial Monument