“Şuşa İli” çərçivəsində əcnəbi tələbələrin iştirakı ilə forum keçirilib
“Şuşa İli” çərçivəsində ölkəmizdə təhsil alan əcnəbi tələbələrin iştirakı ilə forum təşkil olunub. Forumun məqsədi işğaldan azad edilmiş ərazilərdə erməni vandalizminin mədəniyyət abidələrinə, ətraf mühitə vurulan zərərlərinin müzakirəsi, diplomatiya mövzularında diskussiyaların aparılması, Qarabağ həqiqətlərinin əcnəbi tələbələrə çatdırılması olub.
Tədbir zamanı əcnəbi tələbə və professor-müəllim heyətinin iştirakı ilə mədəniyyət, ətraf mühit, diplomatiya mövzuları üzrə yerli və xarici ekspertlər tərəfindən panel müzakirələri aparılıb.
Mədəniyyət paneli üzrə Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi, Dövlət Turizm Agentliyinin Qoruqları İdarəetmə Mərkəzi, Azərbaycanın UNESCO yanında daimi nümayəndəliyinin əməkdaşları spiker qismində iştirak ediblər. Ətraf mühitlə bağlı paneldə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Xəzər və Azərbaycan Dövlət İqtisad universitetlərinin nümayəndələrinin, eyni zamanda müstəqil ekspertlərin məruzələri dinlənilib. Diplomatiya panelində isə Xarici İşlər Nazirliyi, Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi, Qoşulmama Hərəkatı Gənclər Təşkilatı, Topçubaşov Mərkəzinin nümayəndələri çıxış ediblər. Sözügedən paneldə iştirak edən ABŞ-ın Hudson İnstitutunun Yaxın Şərqdə Sülh və Təhlükəsizlik Mərkəzinin direktoru Maykl Doranın çıxışı maraqla qarşılanıb.
Qeyd edək ki, forumda iştirak edən spikerlərin bir neçəsi "2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı" çərçivəsində xaricdə təhsil almış məzunlar olub. Panel müzakirələri zamanı forum iştirakçılarını maraqlandıran suallar panelistlər tərəfindən cavablandırılıb.
Forumda ölkə Prezidentinin sərəncamları ilə təsis edilmiş təhsil qrantı proqramları, Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı hökumətlərarası sazişlər və öz vəsaiti hesabına ölkəmizdə təhsil alan 70-ə yaxın əcnəbi tələbə iştirak edib.

Within the framework of the "Year of Shusha" a forum with the participation of foreign students was held
As part of the "Year of Shusha," a forum was organized with the participation of foreign students studying in our country. The aim of the forum was to discuss the damage caused to cultural monuments and the environment by Armenian vandalism in the territories liberated from the occupation, to hold discussions on topics of diplomacy, and to bring the Karabakh realities to foreign students.
The event included panel discussions by local and foreign experts on the topics of culture, ecology, and diplomacy with international students and teaching staff.
Representatives of the Shusha State Reserve Department, the Reserves Management Center under the State Tourism Agency, and the Permanent Delegation of Azerbaijan to UNESCO participated as speakers at the cultural panel. Representatives of the Ministry of Ecology and Natural Resources, the Ministry of Agriculture, the Caspian and Azerbaijan State Universities of Economics, as well as independent experts, made presentations at the environmental panel. Representatives of the Ministry of Foreign Affairs, the Center for Analysis of International Relations, the Youth Organization of the Non-Aligned Movement, and the Topchubashov Center spoke at the diplomatic panel. The speech of Michael Dora, Director of the Center for Peace and Security in the Middle East at the Hudson Institute of the USA, who participated in this panel, was met with interest.
It should be noted that some of the speakers of the forum were graduates educated abroad under the "State Program for the Education of Azerbaijani Youth Abroad in 2007-2015." During the panel discussions, panelists answered questions of interest to forum participants.
The forum was attended by about 70 foreign students studying in our country at the expense of programs of educational grants established by decrees of the President of the Republic of Azerbaijan, intergovernmental agreements supported by the Republic of Azerbaijan, and their own funds.
At the end of the event, the participants' impressions were heard and dozens of memorable photos were taken.