ADNSU-da Vyetnamın ilk Prezidenti Ho Şi Minin 135 illiyinə həsr edilmiş Memorial otağın açılışı olub
Mayın 8-də Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində (ADNSU) Vyetnamın görkəmli siyasi xadimi, ilk Prezidenti Ho Şi Minin anadan olmasının 135 illiyinə həsr olunmuş və Vyetnam-Azərbaycan əməkdaşlığını əks etdirən Memorial otağın açılış mərasimi keçirilib.
Tədbir Azərbaycan ilə Vyetnam arasında tarixi dostluq münasibətlərinin və enerji sahəsində əməkdaşlığın rəmzi olaraq təşkil olunub.
Mərasimdə energetika naziri Pərviz Şahbazov, elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova, SOCAR-ın vitse-prezidenti Kənan Nəcəfov, Energetika Nazirliyinin Aparat rəhbəri Zaur Məmmədov, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) rektoru Rüfət Əzizov, həmçinin hər iki ölkənin dövlət və hökumət rəsmiləri, elm və təhsil sahəsinin nümayəndələri, eləcə də ali təhsil müəssisəsinin professor-müəllim heyəti və tələbələri iştirak ediblər.
Vyetnam Sosialist Respublikası Kommunist Partiyasının Mərkəzi Komitəsinin Baş katibi To Lam, energetika naziri Pərviz Şahbazov, “PetroVietnam” şirkətinin Müşahidə Şurasının sədri Le Mahn Hung çıxış edərək Azərbaycan-Vyetnam münasibətlərinin tarixi əsaslarından, enerji sahəsindəki birgə layihələrdən və Ho Şi Minin siyasi irsinin bu münasibətlərə təsirindən danışıblar.
Çıxışlar zamanı Ho Şi Minin xalqlar arasında dostluğun və həmrəyliyin təşəkkülündə oynadığı rol vurğulanıb. Ardınca Memorial otağın açılışı olub.
Memorial otağın ekspozisiyasında Ho Şi Minin həyat və fəaliyyətini əks etdirən materiallar, eləcə də Azərbaycan ilə Vyetnam arasında neft və qaz sənayesində əməkdaşlığa dair tarixi sənədlər yer alıb.
Tədbir çərçivəsində otağa baxış keçirilib, nümayəndələr birgə xatirə şəkli çəkdiriblər. Sonda tədbirin əhəmiyyəti vurğulanaraq belə təşəbbüslərin iki ölkə arasında əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verdiyi bildirilib.

A Memorial Room dedicated to the 135th anniversary of the birth of Vietnam’s prominent political figure and first President, Ho Chi Minh, was inaugurated on May 8 at the Azerbaijan State Oil and Industry University (ASOIU). The ceremony also highlighted the long-standing cooperation between Azerbaijan and Vietnam.
Organized as a symbol of the historic friendship and energy collaboration between the Azerbaijan and Vietnam, the event brought together high-level government officials of both countries, heads of science and education sectors, as well as teaching staff and students of higher education institutions.
Among the attendees were To Lam, General Secretary of the Central Committee of the Communist Party of the Socialist Republic of Vietnam; Parviz Shahbazov, Minister of Energy of Azerbaijan; Emin Amrullayev, Minister of Science and Education of Azerbaijan; Le Manh Hung, Chairman of the Supervisory Board of “PetroVietnam” company; as well as other dignitaries and academic representatives. Speakers emphasized the historical foundations of Azerbaijan-Vietnam relations, joint projects in the field of energy. They also spoke about the influence of Ho Chi Minh's political legacy on these relations.
The role of Ho Chi Minh in building friendship and solidarity among nations was emphasised during the speeches.
Following the speeches, the Memorial Room was officially opened. The exhibition features a collection of materials chronicling Ho Chi Minh’s life and activities, along with historical documents showcasing Azerbaijan-Vietnam cooperation in the oil and gas sector.