Noyabrın 18-də Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin, “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin və BMT-nin Uşaq Fondunun (UNICEF) birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Uşaqlarının V Ümumrespublika Forumu keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilməsi ilə başlayan Forumda ölkəmizdə dövlət uşaq siyasətinə həsr olunan videoçarx nümayiş etdirilib.
Prezident Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Forum iştirakçılarına müraciətini oxuyub.
Tədbirdə çıxış edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova Azərbaycan uşaqlarının ümumrespublika forumlarının 2009-ci ildən keçirildiyini xatırladaraq belə tədbirlərin uşaq hüquqlarının qorunması, uşaqlarla bağlı siyasi və hüquqi qərarların qəbulu, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, dövlət proqramları və fəaliyyət planlarının hazırlanmasında, həyata keçirilməsində uşaqların fikirlərinin nəzərə alınması üçün mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib.
Komitə sədri Foruma hazırlıq mərhələləri barədə məlumat verərək deyib ki, uşaqlar üçün maarifləndirici tədbirlər, dövlət qurumlarının rəhbərləri və digər tanınmış şəxslərlə görüşlər, eyni zamanda, yay məktəbi təşkil edilib. Bundan əvvəl keçirilən ümumrespublika uşaq forumlarında əldə edilən təcrübənin gələcək işlər üçün mühüm bazadır.
Daha sonra çıxış edən “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi Beynəlxalq  əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Leyla Tağıyeva qeyd edib ki, bu Forum uşaq hüquqlarının, keyfiyyətli və inklüziv təhsilə, sosial və səhiyyə xidmətlərinə diqqəti yönəltmək baxımından olduqca vacibdir.
UNICEF-in Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbərinin müavini Min Yuan tədbir iştirakçılarını Uşaqların V Ümumrespublika Forumu və 20 Noyabr - Ümumdünya Uşaq Günü münasibətilə təbrik edib.  Min Yuan bildirib ki, uşaqlara, onların gələcəyinə yatırılan sərmayə, eyni zamanda, Azərbaycanın gələcəyinə qoyulan sərmayədir.
Çıxışlardan sonra dövlət və hökumət rəsmiləri Forum iştirakçılarının uşaq hüquqları, təhsildə yeni standartlar, uşaqların internet təhlükəsizliyi, sağlamlığının qorunması, ətraf mühitin mühafizəsi, uşaqların şəxsiyyət kimi formalaşmasında ailə və cəmiyyət tandeminin rolu barədə suallarını cavablandırıblar.
Tədbir çərçivəsində iştirakçı uşaqların Türkiyə Respublikasından olan həmyaşıdları ilə videoformatda görüşü də keçirilib. Görüşdə iki qardaş xalq arasında birlik və həmrəyliyin əhəmiyyəti barədə fikirlər səsləndirilib.
Forumda Əlaqələndirmə Şurasının yeni tərkibi seçilib. Yeni seçilən Şura Azərbaycan uşaqları adından silahlı münaqişələrdən əziyyət çəkən uşaqların hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı dünya ictimaiyyəti və beynəlxalq təşkilatlara ünvanlanan müraciətin mətnini elan edib.
Sonda Forum iştirakçıları adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə müraciət qəbul olunub.
Koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar ölkədə tətbiq edilən karantin rejiminin qaydaları və Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın tövsiyələri nəzərə alınmaqla hibrid formatda təşkil olunan tədbirdə Azərbaycanın bütün şəhər və rayonlarından fəallıqları ilə seçilən, xüsusi bacarıq və qabiliyyətləri ilə fərqlənən, həmçinin yay məktəblərinin iştirakçısı olmuş, liderlik keyfiyyətlərinə malik 350-yə yaxın uşaq iştirak edib.

Состоялся V Общереспубликанский форум детей Азербайджана
18 ноября прошел V Общереспубликанский форум  детей Азербайджана , при совместной организации Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей, Фонда Гейдара Алиева, Общественного объединения «Региональное развитие» и Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ).
На форуме, который начался с Государственного гимна Азербайджанской Республики, был показан видеоролик о государственной политике в отношении детей в нашей стране.
Фарах Алиева, заведующая отделом гуманитарной политики, вопросам диаспоры, мультикультурализма и религии Администрации Президента, зачитала обращение Президента Ильхама Алиева к участникам Форума.
Выступая на мероприятии, председатель Государственного комитета по делам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова отметила, что Общереспубликанский форум   детей Азербайджана
проводится с 2009 года. Подобные  форумы детей   проводятся  в целях защиты и пропаганды их прав, принятия политических и правовых решений, связанных с детьми; учета мнений детей при разработке законодательства, программ и проектов; чтобы дать возможность детям рассказать о своих проблемах, выступить с инициативами и рекомендациями.
Рассказывая  о подготовке к Форуму, председатель комитета сообщила, что были организованы образовательные мероприятия для детей, встречи с руководителями государственных структур и другими известными личностями, а также летняя школа. Опыт, накопленный на предыдущих общереспубликанских детских форумах, - важная основа для будущей работы.
Лейла Тагиева, заведующая отделом по международному сотрудничеству Общественного объединения «Региональное развитие» отметила, что Форум очень важен с точки зрения уделения внимания правам детей, качественному и инклюзивному образованию, социальным и медицинским услугам.
Заместитель руководителя представительства ЮНИСЕФ в Азербайджане Мин Юань поздравил участников с V Общереспубликанским  детским форумом и 20 ноября - со Всемирным днем ​​детей.
Мин Юань отметил, что инвестиции в детей и их будущее - это также инвестиции в будущее Азербайджана.
После выступлений представители государства и правительства ответили на вопросы участников Форума о правах детей, новых стандартах в образовании, безопасности детей в Интернете, здоровье, охране окружающей среды, роли семьи и общества в формировании личности детей.
Участники мероприятия также встретились со своими сверстниками из Турецкой Республики в видеоформате.  Стороны обменялись мнениями о важности единства и солидарности между двумя братскими народами.
На форуме был избран новый состав Координационного совета. Новоизбранный Совет от имени детей Азербайджана огласил текст обращения к мировому сообществу и международным организациям о защите прав детей, пострадавших от вооруженного конфликта.
В завершение от имени участников форума было направлено обращение к Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву.
В  мероприятии,  организованом  в гибридном формате с учетом правил карантинного режима в стране в связи с пандемией коронавируса и рекомендаций Оперативного штаба при Кабинете Министров, приняло участие  около 350 детей, со всех городов и районов страны  отличающихся активностью, особыми навыками и способностями, обладающих лидерскими качествами, а также являющихся участниками летних школ, организованных госкомитетом.