Emin Əmrullayev Türk Dövlətləri Təşkilatı Təhsil Nazirlərinin 9-cu iclasında iştirak edib
İyunun 8-də Qazaxıstan Respublikasının Türküstan şəhərində Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) Təhsil Nazirlərinin 9-cu iclası keçirilib.
Qazaxıstan Respublikasının Elm və Ali Təhsil Nazirliyinin ev sahibliyi ilə təşkil olunan iclasa bu ölkənin elm və ali təhsil naziri Sayasat Nurbek sədrlik edib.
İclasda “Türk dünyası vizyonu – 2040”, “TDT Strategiyası 2022–2026”, eləcə də TDT Zirvə görüşləri və təhsil nazirlərinin iclaslarında qəbul edilmiş qərarlar çərçivəsində təhsil sahəsində çoxtərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Görüş zamanı Türk dünyasında təhsil inteqrasiyasının gücləndirilməsi, akademik mobilliyin artırılması, Türk Universitetlər Birliyinin (TÜRKÜNİB) fəaliyyətinin davamlılığının təmin edilməsi, həmçinin Türk Dünyası Ali Təhsil Məkanının yaradılması istiqamətində həyata keçirilən layihə və təşəbbüslər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Bundan başqa, iclasda ümumi təhsil sahəsində şagird və müəllim mübadilə proqramları da daxil olmaqla, birgə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
İclasda çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev TDT çərçivəsində elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın inkişafı istiqamətində həyata keçirilən işləri yüksək qiymətləndirib. Nazir ümumi və ali təhsil sahələrində irəli sürülən təşəbbüslərin TDT-yə üzv və müşahidəçi dövlətlər arasında akademik mobilliyin genişləndirilməsinə, universitetlərarası əlaqələrin gücləndirilməsinə, eləcə də Türk dünyasında təhsil sahəsində inteqrasiyanın dərinləşdirilməsinə töhfə verəcəyini bildirib. Nazir həmçinin Azərbaycanın Türk dünyasında ali təhsil sahəsində daha sistemli institusional əməkdaşlığın qurulmasına dair təşəbbüsünü təqdim edib.
İclasın yekununda 9-cu iclasın kommünikesi imzalanıb, bir sıra strateji sənəd və təşəbbüslər təsdiq edilib.

Эмин Амруллаев принял участие в 9-ом заседании министров образования Организации тюркских государств
8 июня в городе Туркестан Республики Казахстан состоялось девятое заседание министров образования Организации тюркских государств (ОТГ).
Заседание, организованное Министерством науки и высшего образования Республики Казахстан, проходило под председательством министра науки и высшего образования этой страны Саясата Нурбека.
На заседании обсуждались вопросы развития многостороннего сотрудничества в области образования в рамках «Видения тюркского мира – 2040», «Стратегии ОТГ на 2022–2026 годы», а также решения, принятые на саммитах ОТГ и встречах министров образования.
В ходе заседания состоялся обмен мнениями по проектам и инициативам, направленным на укрепление образовательной интеграции в тюркском мире, повышение академической мобильности, обеспечение устойчивости деятельности Союза тюркских университетов (TÜRKÜNİB), а также создание пространства высшего образования тюркского мира. Кроме того, обсуждались возможности совместного сотрудничества, включая программы обмена студентами и преподавателями в области общего образования.
Выступая на заседании, министр науки и образования Эмин Амруллаев высоко оценил работу, проводимую в рамках ОТГ по развитию сотрудничества в области науки и образования. Министр отметил, что выдвинутые инициативы в области общего и высшего образования будут способствовать расширению академической мобильности между государствами-членами и наблюдателями ОТГ, укреплению межуниверситетских связей, а также углублению интеграции в сфере образования в тюркском мире. Министр также представил инициативу Азербайджана по созданию более систематического институционального сотрудничества в области высшего образования в тюркском мире.
По итогам заседания было подписано коммюнике девятого заседания, а также утвержден ряд стратегических документов и инициатив.