Emin Əmrullayev Türk Dövlətləri Təşkilatı Təhsil Nazirlərinin 9-cu iclasında iştirak edib
İyunun 8-də Qazaxıstan Respublikasının Türküstan şəhərində Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) Təhsil Nazirlərinin 9-cu iclası keçirilib.
Qazaxıstan Respublikasının Elm və Ali Təhsil Nazirliyinin ev sahibliyi ilə təşkil olunan iclasa bu ölkənin elm və ali təhsil naziri Sayasat Nurbek sədrlik edib.
İclasda “Türk dünyası vizyonu – 2040”, “TDT Strategiyası 2022–2026”, eləcə də TDT Zirvə görüşləri və təhsil nazirlərinin iclaslarında qəbul edilmiş qərarlar çərçivəsində təhsil sahəsində çoxtərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Görüş zamanı Türk dünyasında təhsil inteqrasiyasının gücləndirilməsi, akademik mobilliyin artırılması, Türk Universitetlər Birliyinin (TÜRKÜNİB) fəaliyyətinin davamlılığının təmin edilməsi, həmçinin Türk Dünyası Ali Təhsil Məkanının yaradılması istiqamətində həyata keçirilən layihə və təşəbbüslər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Bundan başqa, iclasda ümumi təhsil sahəsində şagird və müəllim mübadilə proqramları da daxil olmaqla, birgə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
İclasda çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev TDT çərçivəsində elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın inkişafı istiqamətində həyata keçirilən işləri yüksək qiymətləndirib. Nazir ümumi və ali təhsil sahələrində irəli sürülən təşəbbüslərin TDT-yə üzv və müşahidəçi dövlətlər arasında akademik mobilliyin genişləndirilməsinə, universitetlərarası əlaqələrin gücləndirilməsinə, eləcə də Türk dünyasında təhsil sahəsində inteqrasiyanın dərinləşdirilməsinə töhfə verəcəyini bildirib. Nazir həmçinin Azərbaycanın Türk dünyasında ali təhsil sahəsində daha sistemli institusional əməkdaşlığın qurulmasına dair təşəbbüsünü təqdim edib.
İclasın yekununda 9-cu iclasın kommünikesi imzalanıb, bir sıra strateji sənəd və təşəbbüslər təsdiq edilib.

Emin Amrullayev attends the 9th meeting of the Education Ministers of the Organization of Turkic States
On June 8, the 9th Meeting of the Ministers of Education of the Organization of Turkic States (OTS) was held in the city of Turkistan, Republic of Kazakhstan.
The meeting, hosted by the Ministry of Science and Higher Education of the Republic of Kazakhstan, was chaired by the country's Minister of Science and Higher Education, Sayasat Nurbek.
The meeting discussed issues related to the development of multilateral cooperation in the field of education within the framework of the “Turkic World Vision – 2040”, the “OTS Strategy 2022–2026”, as well as the decisions adopted at OTS summit meetings and meetings of education ministers.
During the meeting, an exchange of views was held on projects and initiatives aimed at strengthening educational integration in the Turkic world, increasing academic mobility, ensuring the sustainability of the activities of the Union of Turkic Universities (TÜRKÜNİB), as well as the establishment of the Turkic World Higher Education Area. In addition, opportunities for joint cooperation in the field of general education, including student and teacher exchange programs, were discussed.
Speaking at the meeting, Minister of Science and Education Emin Amrullayev highly appreciated the work being carried out to develop cooperation in the fields of science and education within the framework of the Organization of Turkic States. The minister stated that the initiatives put forward in the fields of general and higher education would contribute to expanding academic mobility among OTS member and observer states, strengthening inter-university ties, and deepening integration in the field of education across the Turkic world. The minister also presented Azerbaijan’s initiative on establishing more systematic institutional cooperation in the field of higher education within the Turkic world.
At the conclusion of the meeting, the communiqué of the 9th meeting was signed, and several strategic documents and initiatives were approved.