Emin Əmrullayev Türkiyənin milli təhsil naziri ilə görüşüb
İyunun 8-də Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) Təhsil Nazirlərinin 9-cu görüşü çərçivəsində elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Türkiyə Respublikasının milli təhsil naziri Yusuf Tekin ilə görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkə arasında ümumi və peşə təhsili sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və gələcəkdə icrası nəzərdə tutulan təşəbbüslər müzakirə olunub. Xüsusilə İstanbulda açılması planlaşdırılan ümumi təhsil müəssisəsi, eləcə də iki ölkənin peşə təhsili müəssisələri arasında əməkdaşlıq imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Emin Amrullayev meets with Minister of National Education of Türkiye
On 8 June, as part of the 9th meeting of the Education Ministers of the Organization of Turkic States, Minister of Science and Education Emin Amrullayev met with the Minister of National Education of the Republic of Türkiye, Yusuf Tekin.
During the meeting, the current state of cooperation between the two countries in the field of general and vocational education was discussed, as well as initiatives planned for the future implementation.
The participants exchanged views on opportunities for cooperation with a general education institution planned to be opened, particularly in Istanbul, as well as on opportunities for cooperation between vocational education institutions in the two countries.