Nazirliyin nümayəndə heyəti UNESCO-nun Baş Konfransının 43-cü sessiyasında iştirak edir
Oktyabrın 30-da Özbəkistanın Səmərqənd şəhərində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhsil, Elm və Mədəniyyət üzrə Təşkilatının (UNESCO) Baş Konfransının 43-cü sessiyasının açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev, UNESCO-nun Baş direktoru Odri Azule, eləcə də UNESCO üzv dövlətlərinin yüksək səviyyəli rəsmi nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasını konfransda xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edir. Nümayəndə heyətinin tərkibində elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli yer alır.
Konfrans çərçivəsində üzv dövlətlər tərəfindən UNESCO-nun növbəti dövr üçün prioritet istiqamətləri – təhsilin inklüzivliyi, mədəni irsin qorunması, iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə və dayanıqlı inkişaf məqsədləri üzrə fəaliyyət planları müzakirə olunur.

The Ministry delegation is participating in the 43rd session of the UNESCO General Conference
On 30 October, the opening ceremony of the 43rd session of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) General Conference took place in Samarkand, Uzbekistan.
The event was attended by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, UNESCO Director-General Audrey Azoulay, and high-ranking officials from UNESCO member states.
The Republic of Azerbaijan is represented at the conference by a delegation headed by Foreign Minister Jeyhun Bayramov. The delegation includes Deputy Minister of Science and Education Hasan Hasanli.
At the conference, Member States are discussing action plans for UNESCO's priority areas for the next period: inclusive education, cultural heritage preservation, combating climate change, and sustainable development goals.
It should be noted that the 43rd session of the UNESCO General Conference will continue until 14 November.