Nazirliyin nümayəndə heyəti UNESCO-nun Baş Konfransının 43-cü sessiyasında iştirak edir
Oktyabrın 30-da Özbəkistanın Səmərqənd şəhərində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhsil, Elm və Mədəniyyət üzrə Təşkilatının (UNESCO) Baş Konfransının 43-cü sessiyasının açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev, UNESCO-nun Baş direktoru Odri Azule, eləcə də UNESCO üzv dövlətlərinin yüksək səviyyəli rəsmi nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasını konfransda xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edir. Nümayəndə heyətinin tərkibində elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli yer alır.
Konfrans çərçivəsində üzv dövlətlər tərəfindən UNESCO-nun növbəti dövr üçün prioritet istiqamətləri – təhsilin inklüzivliyi, mədəni irsin qorunması, iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə və dayanıqlı inkişaf məqsədləri üzrə fəaliyyət planları müzakirə olunur.

Делегация министерства принимает участие в 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО
30 октября в Самарканде (Узбекистан) состоялась церемония открытия 43-й сессии Генеральной конференции Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО).
В мероприятии приняли участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, Генеральный директор ЮНЕСКО Одри Азуле, а также высокопоставленные официальные представители государств-членов ЮНЕСКО.
Азербайджанскую Республику на конференции представляет делегация во главе с министром иностранных дел Джейхуном Байрамовым. В состав делегации входит заместитель министра науки и образования Гасан Гасанлы.
В рамках конференции государства-члены обсуждают приоритетные направления деятельности ЮНЕСКО на следующий период: инклюзивное образование, охрана культурного наследия, борьба с изменением климата и планы действий по достижению целей устойчивого развития.