Emin Əmrullayev Braziliyada bir sıra görüşlər keçirib
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Braziliyanın Fortaleza şəhərində təşkil edilən UNESCO-nun Qlobal Təhsil Görüşü çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirib.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin təhsil naziri Sara Al-Amiri, Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının təhsil naziri Yusef bin Abdullah Al-Benyan, Qətərin təhsil və ali təhsil naziri Buthaina Bint Ali Al Jabr Al Nuaimi, Braziliyanın təhsil naziri Kamilo Santana və Çin Xalq Respublikası təhsil nazirinin müavini Çen Jie ilə keçirilən görüşlərdə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransı (COP29) ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, ölkələr arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Bundan əlavə, görüşlər çərçivəsində təhsilin bütün pillələri üzrə əməkdaşlıq perspektivlərinin daha da genişləndirilməsi məsələlərinə toxunulub.
Görüşlər zamanı Emin Əmrullayev həmkarlarını ölkəmizdə keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransında (COP29) iştiraka dəvət edib.
UNESCO-nun Qlobal Təhsil Görüşü çərçivəsində İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının təhsil və bacarıqlar üzrə direktoru Andreas Şleyxerlə keçirilən görüş zamanı isə Azərbaycanın PISA tədqiqatına iqlim savadlılığı üzrə meyarın əlavə olunmasına dair təşəbbüsü yüksək qiymətləndirilib və bu günədək COP gündəliyində məhz Azərbaycanın təhsilə xüsusilə önəm verdiyi vurğulanıb.
Qeyd edək ki, 31 oktyabr – 1 noyabr tarixlərində keçirilən UNESCO-nun Qlobal Təhsil Görüşündə təşkilata üzv ölkələrin təhsil və maliyyə nazirləri, UNESCO-nun baş direktorunun təhsil üzrə müavini Stefaniya Ciannini və bir sıra təşkilatların rəsmiləri iştirak ediblər.

Emin Amrullayev held a series of meetings in Brazil
Minister of Science and Education Emin Amrullayev held a series of meetings as part of UNESCO's Global Education Meeting in the Brazilian city of Fortaleza.
During meetings with Sarah Al-Amiri, Minister of Education of the United Arab Emirates; Yousef bin Abdullah Al-Benyan, Minister of Education of the Kingdom of Saudi Arabia; Buthaina Bint Ali Al Jabr Al Nuaimi, Minister of Education and Higher Education of Qatar; Camilo Santana, Minister of Education of Brazil; and Chen Jie, Deputy Minister of Education of the People's Republic of China, the parties exchanged views on the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) and discussed the current status of and prospects for developing cooperation between the countries in the field of science and education. In addition, the meetings touched upon the issues of further expansion of cooperation prospects at all levels of education.
During the meetings, Emin Amrullayev invited his colleagues to take part in the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), which will be held in our country.
In a meeting with Andreas Schleicher, Director for Education and Skills at the Organization for Economic Co-operation and Development, Azerbaijan's initiative to include the climate literacy in the PISA study was highly appreciated, and it was stressed that Azerbaijan has given special importance to education in the COP agenda.
It should be noted that the UNESCO’s Global Education Meeting, held from 31 October to 1 November, was attended by Ministers of Education and Finance of UNESCO Member States, UNESCO Assistant Director-General for Education Stefania Giannini, and officials from a number of organizations.