Təhsildə Yeni Çağırışlar IV Beynəlxalq Forumu keçirilib
Oktyabrın 5-də Təhsildə Yeni Çağırışlar IV Beynəlxalq Forumu keçirilib. Beynəlxalq forumda Elm və Təhsil Nazirliyinin Aparat rəhbəri Mətin Kərimli, millət vəkili Ceyhun Məmmədov, ali məktəblərin rektorları, elm və təhsil ictimaiyyətinin nümayəndələri, dünyanın tanınmış təhsil mütəxəssisləri, məktəb direktorları, müəllimlər və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Forumda açılış nitqi ilə çıxış edən Elm və Təhsil Nazirliyinin Aparat rəhbəri Mətin Kərimli tədbirin “Heydər Əliyev İli”nə həsr olunduğunu diqqətə çatdırıb, ümummilli liderin təhsilə, müəllimə hər zaman yüksək diqqət, qayğı ilə yanaşdığını və bu siyasətin ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb. Mətin Kərimli bildirib ki, Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə əldə olunmuş qələbə təhsilimiz üçün də yeni prioritet və ehtiyacları müəyyən edir. Hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərdə çoxsaylı təhsil müəssisələri tikilir, növbəti 3 ildə də həmin ərazilərdə yeni məktəblərin tikintisi və fəaliyyətə başlaması nəzərdə tutulur.
Məktəblərdə mənəvi-psixoloji mühitin yaxşılaşdırılması, tərbiyə işinin səmərəli təşkili və məktəb-ailə münasibətlərinin düzgün qurulmasının ən vacib istiqamətlər olduğunu diqqətə çatdıran Aparat rəhbəri çıxışının sonunda iştirakçıları Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə təbrik edib və forumun işinə uğurlar arzulayıb.
Foruma evsahibliyi edən Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin rektoru Cəfər Cəfərov qonaqları salamlayaraq universitet – məktəb işbirliyi modelinin tətbiq olunmasının zəruriliyindən danışıb. Rektor rəhbəri olduğu universitetin əsas məqsədinin gələcəyin müəllimini müasir dünyanın çağırışlarına uyğun hazırlamaq olduğunu bildirib.
Türkiyənin sabiq milli təhsil naziri, “Maya” Məktəblər Şəbəkəsinin qurucusu Ziya Səlçuk “Rəqəmsallıqdan təbiiliyə: təhsildə balans yaratmaq” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Müəllimlərin peşəkarlıq səviyyəsinin artırılması, texnoloji yeniliklərin tədris mühitinə təsiri, ümumilikdə müəllim-şagird münasibətlərinin önəminə diqqət çəkən Ziya Səlçuk forumda iştirak edən müəllimlərə öz tövsiyələrini də verib.
XXI Əsr Beynəlxalq Təhsil və İnnovasiya Mərkəzinin akademik direktoru Turan Zəkəriyəyeva “Xoşbəxt şagird = xoşbəxt şəxsiyyət” adlı təqdimatında biliklərin artma tezliyi, süni intellekt, icraedici fəaliyyət bacarıqlarının erkən yaşlarda qazandırılması mövzularına toxunub.
Foruma onlayn qoşulan yazıçı və psixoloq Azra Kohen “Zəka menyusu” adlı təqdimatla çıxış edib, uşaqlara öyrənməyi öyrətməyin vacibliyindən danışıb.
Sonra çıxış edən Harvard Universitetinin professoru, Qlobal Təhsil İnnovasiyaları Təşəbbüsünün direktoru Fernando Reimers Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin bir sıra dərs mövzuları içərisində tədrisinin əhəmiyyətini qeyd edib, şagirdlərin təcrübəəsaslı biliyə yiyələnməsinin önəmini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (İƏİT) baş katibinin təhsil siyasəti üzrə xüsusi müşaviri, təhsil və bacarıqlar üzrə direktoru Andreas Şleyxer "Real dünyanın təhsildən tələbləri" mövzusunda təqdimatla çıxış edib. 10-15 yaşlı uşaqlar arasında aparılan yaradıcılıq və rəqəmsal bacarıqlarla bağlı tədqiqatın nəticələrinə dair statistika təqdim edən Andreas Şleyxer analitik, koqnitiv və metakoqnitiv, sosial-emosional bacarıqların əhəmiyyətindən danışıb.
Forum çərçivəsində iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, forumun əsas məqsədi təhsildə yeni çağırışları müzakirə etmək, müasir dövrün təhsil tələblərini nəzərdən keçirmək olub. Beynəlxalq forum Elm və Təhsil Nazirliyi, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (İƏİT), Təhsilin İnkişafı Fondu, "T – Network" təhsil işçilərinin təcrübə və kommunikasiya platforması, Təhsil İnstitutu, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin təşkilatçılığı ilə hibrid formatda baş tutub.

В Баку прошел IV международный форум «Новые вызовы в образовании»
В международном форуме приняли участие руководитель аппарата Министерства науки и образования Метин Керимли, депутат Джейхун Мамедов, ректоры вузов, представители научно-образовательного сообщества, всемирно известные эксперты в области образования, директора школ, преподаватели и ряд других гостей.
В своем выступлении руководитель аппарата Министерства науки и образования Метин Керимли отметил, что мероприятие посвящено «Году Гейдара Алиева», а также добавил, что общенациональный лидер всегда проявлял особую заботу об образовании и науке, всегда с большим уважением относился к учителям, и что эту политику сегодня успешно продолжает Президент страны, Ильхам Алиев.
Метин Керимли сообщил, что победа, достигнутая под руководством Верховного Главнокомандующего, определяет новые приоритеты и потребности нашего образования. В настоящее время на освобожденных от оккупации территориях строятся многочисленные учебные заведения, а в ближайшие 3 года на этих территориях планируется построить новые школы.
Продолжая выступление, руководитель аппарата добавил, что важнейшими направлениями сегодня – улучшение морально-психологической среды в школах, эффективная организация воспитательной работы и правильное выстраивание семейно-школьных отношений. В завершение своего выступления Метин Керимли поздравил участников мероприятия с международным днем учителя и пожелал успехов в работе форума.
Выступая на мероприятии ректор Азербайджанского государственного педагогического университета Джафар Джафаров, поприветствовал гостей и рассказал о необходимости применения модели сотрудничества университет-школа. Ректор рассказал, что основная цель университета, который он возглавляет, – подготовить будущих учителей согласно вызовам современного мира.
Бывший министр национального образования Турции, основатель сети школ «Майя» Зия Сельчук выступил с докладом «От цифрового к естественному: создание баланса в образовании». Зия Сельчук, особо отметил важность взаимоотношений учителя и ученика, влияние технологических инноваций на педагогическую среду, повышение профессионального уровня учителей, а также дал свои рекомендации преподавателям-участникам форума.
Академический директор Международного центра образования и инноваций «ХХI век» Туран Закарияева в своей презентации «Счастливый ученик = счастливая личность» затронула темы повышения знаний, искусственного интеллекта и приобретения управленческих навыков в раннем возрасте.
Писательница и психолог Азра Коэн, присоединившаяся к форуму онлайн , выступила с презентацией «Интеллектуальное меню» и рассказала о важности обучения детей.
Далее, выступивший на мероприятии Фернандо Реймерс, профессор Гарвардского университета и директор Глобальной образовательной инновационной инициативы, отметил важность преподавания Целей устойчивого развития в качестве урока и обратил внимание на важность приобретения школьниками знаний, основанных на опыте.
Затем Андреас Шлейхер, специальный советник генерального секретаря Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) по образовательной политике, директор по образованию и навыкам, выступил с презентацией на тему «Требования к образованию реального мира».
Андреас Шлейхер, представивший статистику результатов исследования креативности и цифровых навыков среди детей 10-15 лет, рассказал о важности аналитических, когнитивных и метакогнитивных, социально-эмоциональных навыков.
В рамках форума были даны ответы на все интересующие вопросы участников.
Следует отметить, что основной целью форума было обсуждение новых вызовов в образовании и обзор образовательных требований современной эпохи.
Международный форум был организован в гибридном формате Министерством науки и образования, Организацией экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), Фондом развития образования, платформой опыта и общения педагогов «T-Network», Институтом образования и Азербайджанским государственным педагогическим университетом.