Elm və Təhsil Nazirliyi və “OpenAI” arasında adaptiv öyrənmə platformasının hazırlanması üzrə əməkdaşlığa başlanılıb. Platformanın “Rəqəmsal məktəb” layihəsi çərçivəsində hazırlanaraq tətbiq edilməsi nəzərdə tutulur.
Elm və Təhsil Nazirliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və OpenAI arasında imzalanan Anlaşma Memorandumu 500 mindən çox şagird üçün süni intellekt əsaslı adaptiv öyrənmə imkanlarının yaradılmasını nəzərdə tutur.
Platforma mövcud milli təhsil proqramına inteqrasiya olunaraq süni intellekt əsaslı əlavə funksional alət kimi fəaliyyət göstərəcək. Hazırlanacaq həll şagirdlərin fərdi şəkildə bilik və bacarıqlarının diaqnostikasını aparmağa, dərs prosesində fərdiləşdirilmiş tapşırıqlar təqdim etməyə, hər bir şagirdin öyrənmə ehtiyaclarına uyğun süni intellekt əsaslı fərdi öyrənmə dəstəyi göstərməyə imkan verəcək. Platforma həmçinin müəllimlər, məktəb rəhbərləri və nazirlik üçün real vaxt rejimində fəaliyyət göstəricilərini təqdim etməyə imkan yaradacaq.
Tətbiq ilkin mərhələdə pilot layihə formatında həyata keçiriləcək və nəticələrə əsasən mərhələli şəkildə genişləndiriləcək. Platformanın tətbiqi müəllim nəzarəti, milli kurikuluma uyğunluq, davamlı qiymətləndirmə və məlumatların qorunması prinsipləri nəzərə alınmaqla aparılacaq.
İmzalanma zamanı elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev bildirib ki, müəllim və şagirdlər üçün yeni süni intellekt alətlərindən səmərəli istifadə imkanı yaratmaqla bu texnologiyalardan məsuliyyətli tətbiq formalaşdırılır. “OpenAI” ilə əməkdaşlıq süni intellektin təhsilə inteqrasiyasını dəstəkləyir və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin təsdiq etdiyi “Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsinə dair 2026−2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın prioritetləri ilə uzlaşır.
“OpenAI”nin Təhsil və dövlət proqramları üzrə bazara çıxış rəhbəri Kevin Mills isə qeyd edib ki, Azərbaycan süni intellektin təhsilə tətbiqinə düşünülmüş və iddialı yanaşma nümayiş etdirir. “OpenAI” ilə Elm və Təhsil Nazirliyinin tərəfdaşlığı güclü milli rəqəmsal infrastruktur və şagirdlərlə müəllimlərin süni intellektdən praktik və məsuliyyətli şəkildə istifadəsinə dəstək vermək öhdəliyi üzərində qurulur. O, “OpenAI”nin API texnologiyaları əsasında hazırlanacaq platformasının öyrənməyə dəstəyi, sinifdaxili təcrübəni gücləndirəcəyi və şagirdlərin gələcək üçün vacib bacarıqlarının formalaşmasına töhfə verəcəyi ilə bağlı araşdırması barədə də danışıb.
Əməkdaşlıq çərçivəsində Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və “Open AI” milli süni intellekt innovasiya ekosisteminin inkişafı istiqamətində birgə fəaliyyət göstərəcək. Qeyd olunan istiqamətdə hakatonların, “build days” formatlı tədbirlərin, eləcə də strukturlaşdırılmış tədqiqat və inkişaf əməkdaşlığının təşkili nəzərdə tutulur. Məqsəd Azərbaycanın süni intellekt əsaslı həllər üzrə regional mərkəz kimi mövqeyini gücləndirməkdir.

Azerbaijan and OpenAI Collaborate to Deploy AI-Powered Tutoring Across the Nation's Schools
The Ministry of Science and Education, the Ministry of Digital Development and Transport, and OpenAI sign MOU to bring adaptive AI tutoring to 500,000+ students – the first state-integrated deployment of its kind in the region.
The Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and OpenAI today began a collaboration to deploy a Ministry-led adaptive tutoring platform powered by OpenAI’s API. The platform will be deployed across Azerbaijan's national Digital School network.
The platform will operate as an AI layer within Azerbaijan's existing national learning programme. It will deliver adaptive diagnostics, personalised in-lesson practice, an AI tutor responsive to each student's specific learning requirements, and real-time performance data accessible to teachers, school principals, and the Ministry. The deployment will begin with a limited pilot and scale over time, with teacher oversight, aligned to the national curriculum, ongoing evaluation, and data protection built into the rollout.
"By giving our teachers and students the opportunity to engage with new AI tools and develop the skills to apply them effectively, we are building early, hands-on experience for the responsible use of these technologies within our education system. Our collaboration with OpenAI directly supports the integration of artificial intelligence into education as part of Azerbaijan's broader Action Plan on Digital Development approved by the President of Azerbaijan."
— Emin Amrullayev, Minister of Science and Education, Republic of Azerbaijan
The collaboration extends beyond the education system. The Ministry of Digital Development and Transport will co-lead the development of a national AI innovation ecosystem, including hackathons, Build Days, and structured R&D collaboration designed to position Azerbaijan as a regional hub for AI-native solutions.
“Azerbaijan is taking a thoughtful, ambitious approach to bringing AI into education. This partnership builds on strong national digital infrastructure and a clear commitment to helping students and teachers use AI in practical, responsible ways. We’re excited to support the development of an API-powered platform that can explore how AI supports learning, strengthens classroom practice, and helps build the skills students will need for the future.”