Elm və Təhsil Nazirliyi və “OpenAI” arasında adaptiv öyrənmə platformasının hazırlanması üzrə əməkdaşlığa başlanılıb. Platformanın “Rəqəmsal məktəb” layihəsi çərçivəsində hazırlanaraq tətbiq edilməsi nəzərdə tutulur.
Elm və Təhsil Nazirliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və OpenAI arasında imzalanan Anlaşma Memorandumu 500 mindən çox şagird üçün süni intellekt əsaslı adaptiv öyrənmə imkanlarının yaradılmasını nəzərdə tutur.
Platforma mövcud milli təhsil proqramına inteqrasiya olunaraq süni intellekt əsaslı əlavə funksional alət kimi fəaliyyət göstərəcək. Hazırlanacaq həll şagirdlərin fərdi şəkildə bilik və bacarıqlarının diaqnostikasını aparmağa, dərs prosesində fərdiləşdirilmiş tapşırıqlar təqdim etməyə, hər bir şagirdin öyrənmə ehtiyaclarına uyğun süni intellekt əsaslı fərdi öyrənmə dəstəyi göstərməyə imkan verəcək. Platforma həmçinin müəllimlər, məktəb rəhbərləri və nazirlik üçün real vaxt rejimində fəaliyyət göstəricilərini təqdim etməyə imkan yaradacaq.
Tətbiq ilkin mərhələdə pilot layihə formatında həyata keçiriləcək və nəticələrə əsasən mərhələli şəkildə genişləndiriləcək. Platformanın tətbiqi müəllim nəzarəti, milli kurikuluma uyğunluq, davamlı qiymətləndirmə və məlumatların qorunması prinsipləri nəzərə alınmaqla aparılacaq.
İmzalanma zamanı elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev bildirib ki, müəllim və şagirdlər üçün yeni süni intellekt alətlərindən səmərəli istifadə imkanı yaratmaqla bu texnologiyalardan məsuliyyətli tətbiq formalaşdırılır. “OpenAI” ilə əməkdaşlıq süni intellektin təhsilə inteqrasiyasını dəstəkləyir və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin təsdiq etdiyi “Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsinə dair 2026−2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın prioritetləri ilə uzlaşır.
“OpenAI”nin Təhsil və dövlət proqramları üzrə bazara çıxış rəhbəri Kevin Mills isə qeyd edib ki, Azərbaycan süni intellektin təhsilə tətbiqinə düşünülmüş və iddialı yanaşma nümayiş etdirir. “OpenAI” ilə Elm və Təhsil Nazirliyinin tərəfdaşlığı güclü milli rəqəmsal infrastruktur və şagirdlərlə müəllimlərin süni intellektdən praktik və məsuliyyətli şəkildə istifadəsinə dəstək vermək öhdəliyi üzərində qurulur. O, “OpenAI”nin API texnologiyaları əsasında hazırlanacaq platformasının öyrənməyə dəstəyi, sinifdaxili təcrübəni gücləndirəcəyi və şagirdlərin gələcək üçün vacib bacarıqlarının formalaşmasına töhfə verəcəyi ilə bağlı araşdırması barədə də danışıb.
Əməkdaşlıq çərçivəsində Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və “Open AI” milli süni intellekt innovasiya ekosisteminin inkişafı istiqamətində birgə fəaliyyət göstərəcək. Qeyd olunan istiqamətdə hakatonların, “build days” formatlı tədbirlərin, eləcə də strukturlaşdırılmış tədqiqat və inkişaf əməkdaşlığının təşkili nəzərdə tutulur. Məqsəd Azərbaycanın süni intellekt əsaslı həllər üzrə regional mərkəz kimi mövqeyini gücləndirməkdir.

Азербайджан начинает разработку первой в регионе адаптивной платформы обучения совместно с OpenAI
Министерство науки и образования и OpenAI начали сотрудничество в разработке адаптивной платформы обучения. Разработка и внедрение платформы планируется в рамках проекта «Цифровая школа».
Меморандум о взаимопонимании, подписанный между Министерством науки и образования, Министерством цифрового развития и транспорта и компанией OpenAI, предусматривает создание адаптивных возможностей обучения на основе искусственного интеллекта для более чем 500 000 студентов.
Платформа будет интегрирована в существующую национальную образовательную программу и будет функционировать как дополнительный инструмент на основе искусственного интеллекта. Разрабатываемое решение позволит проводить индивидуальную диагностику знаний и навыков учащихся, предоставлять персонализированные задания в процессе обучения и оказывать индивидуальную поддержку в обучении на основе искусственного интеллекта, адаптированную к потребностям каждого ученика. Платформа также будет предоставлять учителям, школьным администраторам и министерству показатели эффективности в режиме реального времени.
На начальном этапе приложение будет внедрено в формате пилотного проекта, а по результатам его поэтапного расширения. Внедрение платформы будет осуществляться с учетом принципов педагогического контроля, соответствия национальной учебной программе, непрерывной оценки и защиты данных.
В ходе подписания соглашения министр науки и образования Эмин Амруллаев заявил, что, создавая возможности для учителей и учащихся эффективно использовать новые инструменты искусственного интеллекта, формируется ответственное применение этих технологий. Сотрудничество с OpenAI способствует интеграции искусственного интеллекта в образование и соответствует приоритетам «Плана действий по ускорению цифрового развития Азербайджанской Республики на 2026–2028 годы», утвержденного Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым.
Руководитель образовательных и государственных программ OpenAI Кевин Миллс отметил, что Азербайджан демонстрирует продуманный и амбициозный подход к применению искусственного интеллекта в образовании. Партнерство между OpenAI и Министерством науки и образования основано на мощной национальной цифровой инфраструктуре и стремлении поддерживать учащихся и преподавателей в практическом и ответственном использовании искусственного интеллекта. Он также рассказал об исследованиях OpenAI, посвященных тому, как ее платформа, которая будет разработана на основе API-технологий, будет поддерживать обучение, улучшать учебный процесс и способствовать формированию важных для будущего навыков учащихся.
В рамках сотрудничества Министерство цифрового развития и транспорта и Open AI будут совместно работать над развитием национальной инновационной экосистемы в области искусственного интеллекта. Указанное направление предусматривает организацию хакатонов, мероприятий в формате build days, а также структурированное сотрудничество в области исследований и разработок. Цель – укрепить позиции Азербайджана как регионального центра решений на основе искусственного интеллекта.