Məktəblilərimiz Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasında uğur qazanıblar
28 avqust – 4 sentyabr tarixlərində Macarıstanın Seged şəhərində keçirilən 35-ci Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasında məktəblilərimiz uğurla çıxış ediblər. Ölkəmizi təmsil edən şagirdlər yarışı 1 bürünc medal və 2 həvəsləndirici mükafatla başa vurublar.
Olimpiadada Bakı şəhəri Fizika, riyaziyyat və informatika təmayüllü liseyin 10-cu sinif şagirdi Fuad Qarayev bürünc medal, Bakı şəhəri 245 nömrəli tam orta məktəbin 11-ci sinif şagirdi Sahib Əliyev, eləcə də Gəncə şəhəri Fizika, riyaziyyat və informatika təmayüllü liseyin 11-ci sinif şagirdi Fidan Hüseynova həvəsləndirici mükafat qazanıblar.
Qeyd edək ki, şagirdlərimiz 1994-cü ildən Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasında iştirak edirlər. Hazırkı nailiyyətlə birgə bu günədək sözügedən olimpiadadan ümumilikdə 1 gümüş və 11 bürünc medal əldə edilib.

Our students achieved success at the International Olympiad in Informatics
Our students successfully performed at the 35th International Olympiad in Informatics, held from 28 August to 4 September in the Hungarian city of Szeged. The students representing our country finished the competition with 1 bronze medal and 2 incentive awards.
Fuad Garayev, 10th grade student of Baku Physics, Mathematics and Informatics biased Lyceum, won a bronze medal at the Olympiad, Sahib Aliyev, 11th grade student of secondary school No. 245 of Baku city, as well as Fidan Huseynova, 11th grade pupil of Ganja Physics, Mathematics and Informatics biased Lyceum received incentive awards.
It should be noted that our students have been participating in the International Olympiad in Informatics since 1994. Together with the current achievement, a total of 1 silver and 11 bronze medals have been won at the mentioned Olympiad.