Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Laçın rayon 2 nömrəli tam orta məktəbin əsaslı təmirdən sonra açılışında iştirak ediblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva avqustun 25-də Laçın rayon 2 nömrəli tam orta məktəbin əsaslı təmirdən sonra açılışında iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım əvvəlcə Laçından olan sakinlərlə görüşüb qısa söhbət etdilər.
Kişi sakin: Anam 46 il burada müəllim işləyib. Biz anam tərəfdən böyük nəsil-kökük.
Mehriban xanım Əliyeva: Bura cənnətdir. Nə qəşəng qızdır.
Balaca qız: Gedək bizim evimizdə bir çay içək.
Prezident İlham Əliyev: Sağ ol, bala, çox sağ ol. Hələ çox gələcəyik. Sağ olun. Sizə cansağlığı və uğurlar.
Qadın sakin: Sağ olun.
Mehriban xanım Əliyeva: Sağ olun.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev məktəbdə yaradılan şərait barədə dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məlumat verdi.
Qeyd edildi ki, Laçın şəhər 2 nömrəli tam orta məktəbin binasının layihələndirilməsi və əsaslı təmiri məqsədilə Azərbaycan Prezidenti 2022-ci il sentyabrın 22-də Sərəncam imzalayıb. Sərəncama əsasən, ötən ilin dekabrında məktəb binasında bərpa-gücləndirmə və əsaslı təmir işlərinə başlanılıb. Ümumilikdə 510 şagird yerlik məktəbin üçmərtəbəli binasının sahəsi 4550 kvadratmetrdir. Binada 24 yerlik doqquz, 18 yerlik beş və 12 yerlik dörd sinif otağı, 1 informatika, 1 texnologiya kabineti, 3 laboratoriya, 18 yerlik məktəbəhazırlıq otağı və 24 yerlik hərbi hazırlıq kabineti var.
Həmçinin məlumat verildi ki, Azərbaycan Prezidentinin qeyd olunan Sərəncamı ilə Laçın rayonunun 176 şagird yerlik Zabux kənd tam orta məktəbi binasının layihələndirilməsi, əsaslı təmiri və bərpasına başlanılıb. Həmin məktəb binasının ümumi sahəsi 1245 kvadratmetrdir. Binada 11 sinif otağı, kimya, fizika laboratoriya otaqları, informatika kabineti, yeməkxana, tibb otağı, akt və gimnastika zalları, hərbi hazırlıq kabineti, kitabxananın yaradılması nəzərdə tutulur.

Сдана в эксплуатацию после капитального ремонта полная средняя школа номер 2 Лачинского района
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева 25 августа приняли участие в церемонии открытия после капитального ремонта полной средней школы номер 2 Лачинского района.
Глава государства и первая леди сначала встретились и коротко побеседовали с жителями Лачина.
Житель: Моя мама проработала здесь учительницей 46 лет. У нас большой род со стороны моей мамы.
Мехрибан Алиева: Здесь рай. Какая красивая девочка.
Маленькая девочка: Пойдемте, выпьем чаю у нас дома.
Президент Ильхам Алиев: Спасибо, детка, большое спасибо. Мы еще много раз будем приезжать. Спасибо. Здоровья и успехов вам.
Жительница: Спасибо.
Мехрибан Алиева: Спасибо.
Министр науки и образования Эмин Амруллаев проинформировал главу государства и первую леди об условиях, созданных в школе.
Было отмечено, что Президент Азербайджана 22 сентября 2022 года подписал Распоряжение с целью проектирования и капитального ремонта здания Лачинской городской полной средней школы номер 2. Согласно Распоряжению, в декабре прошлого года в здании школы начались восстановительно-укрепительные работы и капитальный ремонт. Площадь трехэтажного здания школы на 510 ученических мест составляет 4550 квадратных метров. В здании имеются девять классных комнат на 24 ученических места, пять классных комнат на 18 ученических мест и четыре классные комнаты 12 ученических мест, кабинеты информатики, технологий, 3 лаборатории, кабинеты дошкольной подготовки на 18 ученических мест и военной подготовки на 24 ученических места.
Также было сообщено, что отмеченным Распоряжением Президента Азербайджана начаты проектирование, капитальный ремонт и восстановление здания полной средней школы села Забух Лачинского района на 176 ученических мест. Общая площадь здания этой школы составляет 1245 квадратных метров. В здании планируется создать 11 классных комнат, кабинеты химии, физики, информатики, столовую, медицинский кабинет, актовый и гимнастический залы, кабинет военной подготовки, библиотеку.