Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Laçın rayon 2 nömrəli tam orta məktəbin əsaslı təmirdən sonra açılışında iştirak ediblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva avqustun 25-də Laçın rayon 2 nömrəli tam orta məktəbin əsaslı təmirdən sonra açılışında iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım əvvəlcə Laçından olan sakinlərlə görüşüb qısa söhbət etdilər.
Kişi sakin: Anam 46 il burada müəllim işləyib. Biz anam tərəfdən böyük nəsil-kökük.
Mehriban xanım Əliyeva: Bura cənnətdir. Nə qəşəng qızdır.
Balaca qız: Gedək bizim evimizdə bir çay içək.
Prezident İlham Əliyev: Sağ ol, bala, çox sağ ol. Hələ çox gələcəyik. Sağ olun. Sizə cansağlığı və uğurlar.
Qadın sakin: Sağ olun.
Mehriban xanım Əliyeva: Sağ olun.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev məktəbdə yaradılan şərait barədə dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məlumat verdi.
Qeyd edildi ki, Laçın şəhər 2 nömrəli tam orta məktəbin binasının layihələndirilməsi və əsaslı təmiri məqsədilə Azərbaycan Prezidenti 2022-ci il sentyabrın 22-də Sərəncam imzalayıb. Sərəncama əsasən, ötən ilin dekabrında məktəb binasında bərpa-gücləndirmə və əsaslı təmir işlərinə başlanılıb. Ümumilikdə 510 şagird yerlik məktəbin üçmərtəbəli binasının sahəsi 4550 kvadratmetrdir. Binada 24 yerlik doqquz, 18 yerlik beş və 12 yerlik dörd sinif otağı, 1 informatika, 1 texnologiya kabineti, 3 laboratoriya, 18 yerlik məktəbəhazırlıq otağı və 24 yerlik hərbi hazırlıq kabineti var.
Həmçinin məlumat verildi ki, Azərbaycan Prezidentinin qeyd olunan Sərəncamı ilə Laçın rayonunun 176 şagird yerlik Zabux kənd tam orta məktəbi binasının layihələndirilməsi, əsaslı təmiri və bərpasına başlanılıb. Həmin məktəb binasının ümumi sahəsi 1245 kvadratmetrdir. Binada 11 sinif otağı, kimya, fizika laboratoriya otaqları, informatika kabineti, yeməkxana, tibb otağı, akt və gimnastika zalları, hərbi hazırlıq kabineti, kitabxananın yaradılması nəzərdə tutulur.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva have attended the inauguration of the Lachin district secondary school No.2 after major overhaul.
The head of state and the First Lady first met with the residents of Lachin and had a brief conversation with them.
Male resident: My mother worked here as a teacher for 46 years. We are descendants from my mother's side.
Mrs. Mehriban Aliyeva: This is a paradise. What a pretty girl.
Little girl: Let's go have a cup of tea at our house.
President Ilham Aliyev: Thank you, thank you very much. We will come here many more times. Thank you. We wish you good health and every success.
Female resident: Thank you.
Mrs. Mehriban Aliyeva: Thank you.
Minister of Science and Education Emin Amrullayev informed the head of state and the First Lady of the conditions created in the school.
The reconstruction of the school started in December, 2022. The three-storey school occupies an area of 4,550 square meters. The 510-seat school has 18 classrooms, a computer lab, technology room, three labs, and a military training room.
Under the order of the President of Azerbaijan, the design and reconstruction of the 176-seat Zabukh village secondary school of the Lachin district started. The school covers a total area of 1,245 square meters. The school will have 11 classrooms, a chemistry room, computer lab, canteen, medical point, assembly hall, military training room and a library.