Elm və təhsil naziri ADPU ilə ABŞ universitetinin ikili diplom proqramının məzun günündə iştirak edib
"ABŞ-nin Corc Vaşinqton Universiteti (CVU) ilə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti (ADPU) arasındakı ikili diplom proqramı onlarla gəncimizə ən yaxşı təhsil imkanlarından faydalanmaq fürsəti verir. Bu proqram üzrə ümumilikdə 130-a qədər gəncimizin təhsil siyasəti və idarəçiliyi sahəsində beynəlxalq səviyyəli mütəxəssislər kimi yetişdirilməsi gözlənilir".
Bu sözləri elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev iyunun 23-də keçirilən ADPU-CVU ikili diplom magistr proqramının ikinci məzun buraxılışı tədbirindəki çıxışı zamanı deyib.
Emin Əmrullayev təhsil idarəçiliyi sahəsində beynəlxalq təcrübənin ölkəmizə gətirilməsi və yüksək səviyyəli gənc mütəxəssislərin hazırlanmasının dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən olduğunu vurğulayaraq proqramın icrasını müsbət qiymətləndirib. Nazir bildirib ki, son bir neçə ildə Azərbaycan universitetləri ilə xarici universitetlər arasında ikili diplom proqramlarının icrası nəticəsində yüzlərlə potensiallı gəncə ölkəni tərk etmədən dövlət hesabına nüfuzlu universitetlərdə təhsil almaq imkanı yaradılıb.
Tədbirdə “BP Azərbaycan” şirkətinin vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli, CVU-nun Təhsil və İnsan İnkişafı Məktəbinin professoru Kolin Qrin, habelə diplomatik korpus, özəl sektor nümayəndələri, ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrinin rəhbərləri, ADPU və Corc Vaşinqton Universitetinin nümayəndələri və proqram məzunları iştirak ediblər.
ADPU-nun rektoru Cəfər Cəfərov çıxışında qeyd edib ki, 3 ildir icra olunan proqramdan ötən il məzun olan ilk 22 nəfər indi təhsil və iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri, özəl və dövlət sektoru, eləcə də ictimai sektorda uğurla fəaliyyət göstərir. Bu gün isə proqramı uğurla başa vuran növbəti 19 şəxsin məzun buraxılışı qeyd edilir.
Sonra CVU-nun Təhsil və İnsan İnkişafı Məktəbinin professoru Kolin Qrin məzunları təbrik edib, dekan Maykl Foyerin isə videotəbriki nümayiş etdirilib.

The Minister of Science and Education attends second graduation ceremony of a dual degree master program between Azerbaijan State Pedagogical University and George Washington University
"The dual-degree program between George Washington University (GWU) of the USA and Azerbaijan State Pedagogical University (ASPU) gives dozens of our young people the opportunity to benefit from better educational opportunities. It is expected that under this program, up to 130 of our young people will be trained as international-level experts in educational policy and administration”.
This was stated by the Minister of Science and Education, Emin Amrullayev, during his speech at the second graduation event of the ASPU-GWU dual-degree master’s program, which took place on June 23.
Emin Amrullayev praised the implementation of the program. He stressed that bringing international experience in education administration to our country and training young professionals of high level is one of the priority directions of state policy. The Minister noted that over the past few years, as a result of dual degree programs between Azerbaijani universities and foreign universities, hundreds of potential young people have been given the opportunity to study at prestigious universities at the expense of the state without leaving the country.
The event was attended by Bakhtiyar Aslanbeyli, Vice President of “BP Azerbaijan,” Colin Green, professor at the CWU’s Graduate School of Education and Human Development, as well as representatives of the diplomatic corps, the private sector, heads of higher and secondary special education institutions, representatives of ASPU and George Washington University, and graduates of the program.
ASPU Rector Jafar Jafarov noted in his speech that the first 22 people who graduated from the program last year are now successfully working in various fields of education and economy, in the private and public sectors. Today marks the graduation of another 19 people who successfully completed the program.
Colin Green, professor at the CWU's Graduate School of Education and Human Development congratulated the graduates of the program. Dean Michael Feuer's video greeting was shown.