Sertifikatlaşdırma prosesinə start verilib
İyunun 20-dən dövlət ümumi təhsil müəssisələrində çalışan təhsilverənlərin sertifikatlaşdırılması prosesinin test imtahanı mərhələsinə başlanılıb.
Sertifikatlaşdırmanın ilk mərhələsi ölkənin 13 müxtəlif şəhəri üzrə 23 imtahan mərkəzində təşkil olunur.
20-23 iyun tarixlərində 20 000-ə yaxın təhsilverən ibtidai sinif, 24 iyun tarixində 8 500-dən çox müəllim Azərbaycan dili və ədəbiyyat üzrə sertifikatlaşdırma prosesinin test imtahanı mərhələsinə cəlb olunacaq.
Ümumilikdə sertifikatlaşdırmanın test imtahanı mərhələsinə 28 000-dən çox təhsilverən dəvət olunub.
Qeyd edək ki, test imtahanı mərhələsində 120 dəqiqə müddətində tədris olunan fənn üzrə ümumtəhsil proqramları, tədris metodikası və təlim strategiyalarına aid 60 sual təqdim edilir. Hər düzgün cavab 1 balla qiymətləndirilir.
Nəzərinizə çatdırırıq ki, test imtahanında azı 30 bal toplamış təhsilverənlər müsahibə mərhələsinə keçmək hüququ qazanacaqlar.

В Азербайджана стартовал процесс сертификации учителей
20 июня стартовал тестовый экзаменационный этап процесса сертификации педагогов, работающих в государственных образовательных учреждениях. Первый этап сертификации организован в 23 экзаменационных центрах 13 разных городов страны.
Всего на тестовый этап сертификации приглашены более 28 000 педагогов. 20-23 июня около 20 000 учителей начальных классов, а 24 июня более 8 500 учителей по азербайджанскому языку и литературе будут сдавать тестовый экзамен.
На экзаменационном этапе в течение 120 минут учителя должны ответить на 60 вопросов по общеобразовательной программе преподаваемого предмета, методике обучения и стратегии обучении. Каждый правильный ответ оценивается в 1 балл. Учителя, набравшие не менее 30 баллов на данном этапе, имеют право пройти на этап собеседования.