Elm sahəsində ilkə imza atıldı
İlk dəfə olaraq Azərbaycanın özəl və dövlət ali təhsil müəssisələri, eləcə də bütün elmi-tədqiqat institutları üçün dünyanın ən böyük elmmetrik bazası olan “Scopus”a çıxış imkanı təmin ediləcək. Bu məqsədlə iyunun 14-də Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi (TKTA) ilə “Elsevier” şirkəti arasında müqavilə imzalanıb.
İmzalanma mərasimində elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev, “Elsevier” şirkətinin regional direktoru Tayfun Basal, elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli, TKTA-nın İdarə Heyətinin sədri Ülkər Səttarova, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru Rasim Əliquliyev və digər qonaqlar iştirak ediblər.
“Scopus” elmmetrik bazasının müxtəlif resurs və alətlərinə çıxış imkanı verən müqavilənin imzalanması təşəbbüsünü yüksək qiymətləndirən nazir müavini İdris İsayev bildirib ki, bu resurslardan ölkəmizin 100-dən çox dövlət və özəl qurumlarında çalışan alim və tədqiqatçılar, həmçinin tələbələr bəhrələnəcəklər.
Nazir müavini qeyd edib ki, imzalanan müqavilə elmmetrik bazalara əlçatanlığı təmin etməklə gələcəkdə elmi nəticələrin kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərinin yaxşılaşdırılmasına təkan verəcək.
Çıxış edən digər qonaqlar bildiriblər ki, elmi-tədqiqat müəssisələri və tədqiqatçıların “Scopus”da profillərinin təkmilləşdirilməsi onların elmi fəaliyyətinə əlçatanlığın artmasına, dünyadakı digər elmi qurum və alimlərlə əməkdaşlığına xidmət edəcək.
Müqavilənin imzalanması mərasimindən sonra ali təhsil müəssisələri və elmi-tədqiqat institutlarının müvafiq əməkdaşları üçün “Scopus” və “ScienceDirect” bazalarının istifadəsi ilə bağlı təlim keçirilib.
Qeyd edək ki, “Scopus” ən böyük elmmetrik baza olmaqla yanaşı, həm də beynəlxalq reytinqlər üzrə universitetlərin elmi-tədqiqat göstəricilərinin hesablanması üçün istifadə edilən platformadır.

The first signed agreement in the field of science
For the first time, private and public institutions of higher education in Azerbaijan, as well as all scientific research institutes will be provided with access to the world's largest scientometric database Scopus. For this purpose, an agreement between the Agency for Quality Assurance in Education and “Elsevier” company was signed on June 14.
The signing ceremony was attended by Idris Isayev, deputy minister of science and education, Tayfun Basal, regional director of “Elsevier” company, Nijat Mammadli, adviser to the minister of science and education, Ulkar Sattarova, chairman of the Agency for Quality Assurance in Education, Elchin Babayev, rector of Baku State University, Rasim Aliguliyev, general director of Institute of Information Technologies and other guests.
Appreciating the initiative of signing an agreement providing access to various resources and tools of the Scopus scientometric database, Deputy Minister Idris Isayev said that that scientists and researchers working in more than 100 public and private institutions in the Republic of Azerbaijan, as well as students, will benefit from these resorces.
The deputy minister noted that the signed agreement will give impetus to improve the quantitative and qualitative indicators of scientific results in the future by providing access to scientometric databases.
Other guests who spoke noted that improving the profiles of research institutions and researchers on Scopus would serve to increase access to their scientific-research activities, and collaboration with other academic institutions and scientists around the world.
After the agreement signing ceremony, trainings on the use of Scopus and ScienceDirect databases were held for the relevant employees of higher education institutions and research institutes.
It should be noted that "Scopus" is not only the largest scientometric database, but also a platform used to calculate scientific-research indicators of universities according to international rankings.