Azərbaycan Türk Dövlətləri Təşkilatı təhsil nazirlərinin 7-ci iclasında təmsil olunur
Elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov Özbəkistanın Səmərqənd şəhərində keçirilən Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) təhsil nazirlərinin 7-ci iclasında iştirak edib.
Firudin Qurbanov səfər çərçivəsində Özbəkistan Respublikasının məktəbəqədər və ümumtəhsil naziri Xilola Umarova və Qırğız Respublikası təhsil və elm nazirinin müavini Aida Rısbayeva ilə görüşüb. Görüşlər zamanı tərəflər arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və perspektivləri müzakirə olunub. Tərəflər şagird mübadiləsi, təhsilalanların festival və olimpiadalarda birgə iştirakı, TDT çərçivəsində müştərək layihələrin icrası sahələrində əlaqələrin genişləndirilməsi üçün imkanların mövcudluğunu qeyd ediblər. Firudin Qurbanov işğaldan azad edilmiş Füzuli şəhərində Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin təşəbbüsü ilə 960 şagirdlik məktəbin tikintisinə görə Xilola Umarovaya təşəkkürünü bildirib.
Səfər çərçivəsində nazir müavini Səmərqənd şəhərində fəaliyyət göstərən Prezident məktəbi, 48 saylı məktəbəqədər təhsil müəssisəsi və Səmərqənd Dövlət Universitetini ziyarət edib, təhsil müəssisələrində yaradılan şəraitlə tanış olub.
Firudin Qurbanov Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Kubanıçbek Omuraliyev, Özbəkistan Respublikasının məktəbəqədər və ümumtəhsil naziri Xilola Umarova, Türkiyə Respublikası milli təhsil nazirinin müavini Nazif Yılmaz, Qırğız Respublikası təhsil və elm nazirinin müavini Aida Rısbayeva, Qazaxıstan Respublikası elm və təhsil nazirinin müavini Kuanış Yerqaliyevin iştirakı ilə yüksək səviyyəli iclasda da iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən nazir müavini TDT çərçivəsində təhsil sahəsində görülən işlərlə bağlı məlumat verib. Firudin Qurbanov “XV əsrə qədər ortaq türk tarixi” dərsliyinin təhsil müəssisəsində fakültətiv fənn kimi tədris olunduğunu bildirib. Bundan başqa, nazir müavini Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinin Türk Universitetlər Birliyinin fəaliyyətində aktiv iştirak etdiyini, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 2023-2024-cü illər üçün birliyə sədrlik edəcəyini vurğulayıb. Türkdilli dövlətlərdən olan yeniyetmə və gənclərin müxtəlif olimpiada və yarışlarda iştirakının önəmini vurğulayan nazir müavini iyunun 1-də Şuşada türkdilli dövlətlərin uşaq rəqs qruplarının iştirakı ilə keçirilmiş “Heydər Əliyev – türk dünyası birliyinin böyük carçısı” adlı beynəlxalq uşaq rəqs festivalını və ölkəmizdə keçirilmiş “Tarix üzrə ortaq türk dünyası olimpiadası”nı nümunə çəkib.
Daha sonra gündəlikdə duran məsələlərlə bağlı tədbir iştirakçıları arasında fikir mübadiləsi aparılıb. Nazir müavini müzakirə və təklif edilən məsələlərə münasibət bildirib.

Azerbaijan represented at the 7th meeting of the Ministers of Education of the Organization of Turkic States
Deputy Minister of Science and Education Firudin Gurbanov is on a visit to Samarkand (Uzbekistan) to participate in the 7th meeting of Ministers of Education of the Organization of Turkic States (OTS).
As part of his visit, Firudin Gurbanov met with Hilola Umarova, Minister of Preschool and General Education of the Republic of Uzbekistan, and Aida Rysbayeva, Deputy Minister of Education and Science of the Kyrgyz Republic. During the meeting, the parties discussed the current state and prospects for cooperation in education. The parties noted opportunities for expanding relations in the field of student exchanges, joint participation of students in festivals and contests, implementation of joint projects under the OTS. Firudin Gurbanov thanked Hilola Umarova for building a school for 960 students in the liberated city of Fizuli on the initiative of Uzbek President Shavkat Mirziyoyev.
As part of his visit, the Deputy Minister visited the Presidential School, Preschool Educational Institution #48 and Samarkand State University operating in Samarkand, and familiarized himself with the conditions created at the educational institutions.
Firudin Gurbanov also took part in a high-level meeting with the participation of the Secretary General of the Organization of Turkic States Kubanichbek Omuraliyev, Minister of Preschool and General Education of Uzbekistan Hilola Umarova, Deputy Minister of National Education of the Republic of Turkey Nazif Yilmaz, Deputy Minister of Education and Science of the Kyrgyz Republic Aida Rysbaeva, Deputy Minister of Science and Education of Kazakhstan Kuanysh Yergaliyev.
Speaking at the event, the deputy minister informed about the work done in the field of education under the OTS . Firudin Gurbanov noted that the textbook "General Turkic History up to the 15th century" is taught as a faculty subject in the educational institutions. In addition, the Deputy Minister stressed that the higher educational institutions of Azerbaijan are actively involved in the activities of the Union of Turkish Universities, and the Azerbaijan State Economic University will chair the Union for 2023-2024. Stressing the importance of participation of teenagers and youth from Turkic-speaking states in various Olympiads and contests, the Deputy Minister mentioned as an example the international children dance festival entitled "Heydar Aliyev - the great messenger of the Turkic world" held on 1 June in Shusha with participation of children's dance groups from Turkic-speaking states and "Joint Olympiad of Turkic World on History" held in our country.
Then the participants of the event exchanged views on the issues on the agenda. The Deputy Minister expressed his views on the issues discussed and proposed.