“Təhsil” beynəlxalq cüdo turniri keçiriləcək
9-10 iyun tarixlərində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunmuş “Təhsil” beynəlxalq cüdo turniri təşkil olunacaq. Turnir Elm və Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı, Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Cüdo Federasiyasının dəstəyi ilə keçiriləcək.
Yarışa uşaq-gənclər idman məktəbləri, idman klubları və xarici ölkələrdən komandalar qatılacaq. Turnirdə Azərbaycanla yanaşı, Slovakiya, Macarıstan, İsveç, Latviya, Qazaxıstan, Niderland, Özbəkistan, Çexiya və Polşadan ümumilikdə 500-dən çox idmançının iştirakı gözlənilir.
Turnirin açılış mərasimi 9 iyun saat 15:00-da Fövqəladə Hallar Nazirliyinin İdman-sağlamlıq Mərkəzində baş tutacaq və İdman TV tərəfindən canlı olaraq yayımlanacaq. 11-13 iyun tarixlərində “Təhsil” Respublika İdman Mərkəzinin “Zuğulba” tədris-idman bazasında beynəlxalq və yerli idmançıların iştirakı ilə təlim-məşq toplanışı keçiriləcək.
Qeyd edək ki, turnirin keçirilməsində məqsəd ümummilli lider Heydər Əliyevin irsinin təbliği, yeniyetmə idmançıların yarış təcrübələrinin artırılması, onlar arasında dostluq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi və cüdo idman növü üzrə yeniyetmələrdən ibarət yığma komandalara namizədlərin seçilməsidir.

Состоится международный турнир по дзюдо «Образование»
Международный турнир по дзюдо «Образование», посвященный 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева, пройдет 9-10 июня.
Турнир будет организован Министерством науки и образования, Министерством молодежи и спорта при поддержке Федерации дзюдо Азербайджана.
В соревнованиях примут участие детско-юношеские спортивные школы, спортивные клубы и команды из зарубежных стран. Помимо Азербайджана в турнире ожидается участие более 500 спортсменов из Словакии, Венгрии, Швеции, Латвии, Казахстана, Нидерландов, Узбекистана, Чехии и Польши.
Церемония открытия турнира состоится 9 июня в 15:00 в Спортивно-оздоровительном комплексе МЧС и будет транслироваться в прямом эфире телеканалом «Спорт».
11-13 июня на учебно-спортивной базе «Зугульба» Республиканского спортивного центра «Образование» пройдет учебно-тренировочный сбор с участием международных и местных спортсменов.
Следует отметить, что целью турнира является популяризация наследия общенационального лидера Гейдара Алиева, повышение соревновательного опыта юных спортсменов, укрепление дружеских отношений между ними, отбор кандидатов в национальные сборные по дзюдо.