Şuşada ilk beynəlxalq uşaq rəqs festivalı keçirilib
İyunun 1-də Şuşada “Heydər Əliyev – türk dünyası birliyinin böyük carçısı” adlı beynəlxalq uşaq rəqs festivalı keçirilib. Türkdilli dövlətlərin uşaq rəqs qrupları arasında keçirilən festival Elm və Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Festivalda Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspora, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, Baş nazirin müavini Əli Əhmədov, elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin sədri Bəxtiyar Əliyev, gənclər və idman nazirinin müavini İndira Hacıyeva, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Festivalda Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Azərbaycandan olan 150-yə yaxın məktəblinin ifasında müxtəlif rəqs nömrələri nümayiş etdirilib.
Qeyd edək ki, beynəlxalq rəqs festivalının təşkilində məqsəd uşaq və gəncləri dünyaşöhrətli siyasətçi Heydər Əliyevin türk dünyası ilə bağlı gördüyü işlər haqqında məlumatlandırmaq, türkdilli dövlətlərin gənc nəslinə ölkəmizi tanıtmaq, uşaqları bir-birlərinin milli adət-ənənələri ilə tanış etmək, onlara öz ölkələrinin tarix və mədəniyyətini layiqincə təmsil etmək üçün şərait yaratmaq, eləcə də Şuşa şəhərinin füsunkar gözəlliyini iştirakçılara tanıtmaqdan ibarətdir.

В Шуше прошел первый международный детский танцевальный фестиваль
1 июня в Международный день защиты детей в городе Шуша прошёл международный детский танцевальный фестиваль «Гейдар Алиев – великий вестник единства тюркского мира». В фестивале, который организован Министерством науки и образования Азербайджана, приняли участие детские танцевальные коллективы тюркоязычных государств.
На фестивале выступили заведующая отделом по гуманитарной политики, вопросам диаспоры, мультикультурализма и религии Администрации Президента Азербайджанской Республики Фарах Алиева, вице-премьер Али Ахмедов, министр науки и образования Эмин Амруллаев, министр культуры Адиль Керимли , председатель комитета Милли Меджлиса по науке Бахтияр Алиев, заместитель министра молодежи и спорта Индира Гаджиева, заместитель председателя Государственного комитета по проблемам семьи, женщин и детей Садагат Кахраманова и ряд других гостей.
На фестивале выступило около 150 школьников из Турции, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана и Азербайджана, которые исполнили различные танцевальные номера.
Цель проведения фестиваля – проинформировать молодое поколение тюркоязычных государств о заслугах великого лидера перед тюркским миром, ознакомить их с историей и культурой Азербайджана и живописной красотой города Шуша и его природы, а также помочь юным участникам узнать больше об истории, культуре, национальных обычаях и традициях народов других тюркоязычных стран.