Şuşada ilk beynəlxalq uşaq rəqs festivalı keçirilib
İyunun 1-də Şuşada “Heydər Əliyev – türk dünyası birliyinin böyük carçısı” adlı beynəlxalq uşaq rəqs festivalı keçirilib. Türkdilli dövlətlərin uşaq rəqs qrupları arasında keçirilən festival Elm və Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Festivalda Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspora, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdiri Fərəh Əliyeva, Baş nazirin müavini Əli Əhmədov, elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin sədri Bəxtiyar Əliyev, gənclər və idman nazirinin müavini İndira Hacıyeva, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Festivalda Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Azərbaycandan olan 150-yə yaxın məktəblinin ifasında müxtəlif rəqs nömrələri nümayiş etdirilib.
Qeyd edək ki, beynəlxalq rəqs festivalının təşkilində məqsəd uşaq və gəncləri dünyaşöhrətli siyasətçi Heydər Əliyevin türk dünyası ilə bağlı gördüyü işlər haqqında məlumatlandırmaq, türkdilli dövlətlərin gənc nəslinə ölkəmizi tanıtmaq, uşaqları bir-birlərinin milli adət-ənənələri ilə tanış etmək, onlara öz ölkələrinin tarix və mədəniyyətini layiqincə təmsil etmək üçün şərait yaratmaq, eləcə də Şuşa şəhərinin füsunkar gözəlliyini iştirakçılara tanıtmaqdan ibarətdir.

International children's dance festival called "Heydar Aliyev – the great herald of the unity of the Turkic world" was held on June 1 in Shusha.
The festival between children's dance groups from Turkic-speaking countries took place under the organization of the Ministry of Science and Education.
Head of the Department of Humanitarian Policy, Diaspora, Multiculturalism and Religious Affairs of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan Farah Aliyeva, Deputy Prime Minister Ali Ahmedov, Minister of Science and Education Emin Amrullayev, Minister of Culture Adil Kerimli, Chairman of the Milli Majlis (National Assembly) Committee on Science and Education Bakhtiar Aliyev, Deputy Minister of Youth and Sports Indira Hajiyeva, Deputy Chairman of the State Committee for Family, Women and Children Affairs Sadagat Gahramanova attended the festival.
About 150 schoolchildren from Turkey, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan and Azerbaijan performed various dance numbers at the festival.
It should be mentioned that the purpose of the festival was to inform children and young people about the work done by the world-famous politician Heydar Aliyev concerning the Turkic world, introduce Azerbaijan to the young generation of Turkic-speaking countries, familiarize children with each other's national traditions, create conditions for them to properly represent the history and culture of their country, as well as introduce the participants to the fascinating beauty of the city of Shusha.