BDU və İsrailin Yerusəlim İbrani Universiteti arasında ikili diplom proqramı üzrə müqavilə imzalanıb
Mayın 24-də Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və İsrailin Yerusəlim İbrani Universiteti (HUJI) arasında ikili diplom proqramı və birgə tədqiqat üzrə əməkdaşlıq müqavilələrinin imzalanması mərasimi keçirilib.
Mərasimdə açılış nitqi ilə çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev qeyd edib ki, ikili diplom proqramı hər iki universitet üçün böyük elmi nailiyyətlər və beynəlxalq əməkdaşlığın yeni dövrünün başlanğıcı olacaq. Əməkdaşlıq vasitəsilə BDU-nun tələbələri İsrailin tanınmış professor-müəllim heyəti və mütəxəssisləri ilə birbaşa çalışacaq, biliyi mənbəyində əldə edəcəklər. Sözügedən proqram tələbələrin akademik təcrübəsini artırmaqla yanaşı, mədəni mübadilə və beynəlxalq şəbəkələşmə üçün də yeni imkanlar yaradacaq.
Mərasimdə iştirak edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev bildirib ki, adıçəkilən layihə “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı”na əsasən həyata keçirilir. Dövlət Proqramının ikili diplom proqramları üzrə ikinci istiqamətinə uyğun olaraq bu illər ərzində ölkənin bir neçə ali məktəbi ilə müxtəlif ölkələrin universitetləri arasında ikili diplom proqramları imzalanıb. Həmin proqramlara əsasən indiyədək 1000-dən çox Azərbaycan vətəndaşı ölkədən ayrılmadan dünyanın ən qabaqcıl universitetlərinin diplomunu əldə edib.
Nazir qeyd edib ki, BDU və Yerusəlim İbrani Universiteti arasında imzalanan ikili diplom proqramı Azərbaycan tələbələri, cəmiyyəti, iqtisadiyyatı üçün böyük əhəmiyyətə malikdir. Bu proqram Azərbaycan-İsrail münasibətlərini daha da irəli aparacaq və hər iki universitet üçün uğurlu olacaq.
Təhsil İnstitutunun direktoru Rüfət Əzizov öz növbəsində məlumat verib ki, layihə 3 istiqamətdən ibarətdir. Birinci istiqamət ikili diplom üzrə magistr proqramını əhatə edir. İkinci istiqamətdə hər iki universitetin gənc tədqiqatçı və tələbələrinin iştirakı ilə birgə tədqiqatların aparılması əks olunur. Proqram çərçivəsində 5 il müddətində 10 layihə həyata keçiriləcək və hər bir layihə 4 il davam edəcək. Layihənin üçüncü istiqaməti isə biotexnologiya sahəsində doktorantura təhsili ilə bağlıdır.
Yerusəlim İbrani Universitetinin beynəlxalq məsələlər üzrə vitse-prezidenti, professor Oron Şaqrir isə vurğulayıb ki, layihə hər iki universitetin tələbələrinə birgə tədqiqat aparmaq və beynəlxalq təcrübə qazanmaq imkanı verəcək.
Mərasimdə çıxış edən Azərbaycandakı Dağ Yəhudiləri İcmasının rəhbəri Milix Yevdayev isə proqramın iki xalqın müttəfiqlik münasibətlərini daha da gücləndirəcəyini bildirib.
Sonra universitetlər arasında ikili diplom proqramı və birgə tədqiqat üzrə əməkdaşlıq müqavilələri imzalanıb.
İmzalanma mərasimindən sonra Bakı Dövlət Universitetində Heydər Əliyev muzeyi və lektoriyasının əsaslı yenidənqurmadan sonra açılış mərasimləri keçirilib.

Baku State University and Israel's Hebrew University of Jerusalem sign agreement on dual diploma program
On May 24, Baku State University (BSU) and the Israel’s Hebrew University of Jerusalem (HUJI) signed an agreement on cooperation on a dual-degree program and joint research.
BSU Rector Elchin Babayev, who spoke at the ceremony, noted that the dual degree program will be the beginning of a new era of great scientific achievements and international cooperation for both universities. Thanks to the cooperation, BSU students will work directly with renowned Israeli professors and specialists. In addition to enhancing the students' academic experience, the program will also create new opportunities for cultural exchange and international communication.
In his turn, the Minister of Science and Education Emin Amrullayev, who took part in the ceremony, said that this project is being implemented in accordance with the "State Program for increasing the international competitiveness of the higher education system of the Republic of Azerbaijan in 2019-2023”. According to the minister, in accordance with the second direction of the State Double Diploma Program, during these years double diploma programs have been signed between several universities of Azerbaijan and universities of other countries. Under these programs, more than 1,000 citizens of Azerbaijan received diplomas from the most prestigious universities of the world without leaving the country.
The minister noted that the dual degree program signed between BSU and the Hebrew University of Jerusalem is important for students, society and the economy of Azerbaijan. This program will serve the further development of Azerbaijani-Israeli relations and will be successful for both universities.
According to Rufat Azizov, director of the Institute of Education, the project consists of three directions. The first direction includes a dual-degree master's program. The second direction reflects joint research with the participation of young researchers and students of both universities. Within the framework of the program 10 projects will be implemented during 5 years, and each project will last 4 years. The third direction of the project is related to doctoral education in biotechnology.
In his turn, Vice President for International Relations of the Hebrew University of Jerusalem Professor Oron Shagrir stressed that the project will give students of both universities the opportunity to conduct joint research and gain international experience.
Speaking at the ceremony, head of the Mountain Jewish Community of Azerbaijan Milikh Yevdayev said the program will further strengthen the alliance between the two peoples.
Then agreements were signed between the universities on cooperation in double-degree programs and joint research.
After the signing ceremony, the Heydar Aliyev Museum and lecture hall were opened at BSU after major reconstruction.