Gürcüstanın təhsil və elm nazirinin səfəri uğurla başa çatıb
Gürcüstanın təhsil və elm naziri Mixeil Çxenkeli Azərbaycana səfəri çərçivəsində Sənaye və İnnovasiyalar üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzini ziyarət edib. Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru səlahiyyətlərini icra edən Ceyhun Kərəmov son illərdə ölkəmizdə peşə təhsili sahəsində aparılan islahatlar və əldə olunan nailiyyətlər haqqında məlumat verib.
Görüş zamanı nazir mərkəzdə tədris edilən proqramlar haqqında məlumatlandırılıb və yaradılan şəraitlə  tanış olub. Mixeil Çxenkeli peşə təhsilinin inkişafının öz ölkəsində prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu qeyd edib, iki ölkə arasında bu sahədə əməkdaşlıq üçün geniş imkanların mövcudluğunu vurğulayıb.
Daha sonra Çxenkeli ilə Diasporla iş üzrə Dövlət Komitəsində görüş keçirilib. Komitə sədri Fuad Muradov Gürcüstanda yaşayan soydaşlarımızın rifahının Komitənin daim diqqət mərkəzində olduğunu bildirərək onların təhsil hüquqlarının təmin olunmasının  gələcəkdə Gürcüstanın inkişafına töhfə verməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini nəzərə çatdırıb.
Səfər çərçivəsində qonaq ADA Universitetini ziyarət edib və universitetin rektoru, professor Hafiz Paşayev ilə görüşüb. Qonağa universitetin fəaliyyəti, beynəlxalq standartlara əsasən qurulan təhsil və tədris prosesi haqqında məlumat verilib.
Gürcüstanın təhsil və elm naziri Azərbaycan-Fransa Universitetində (UFAZ) də olub. Nazir UFAZ-ın müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş elmi-tədris laboratoriyası ilə tanış olub, universitetin tədris proqramları barədə məlumatlandırılıb.

Успешно завершился визит министра образования и науки Грузии
Министр образования и науки Грузии Михаил Чхенкели в рамках своего визита в Азербайджан посетил Бакинский государственный центр профессионального образования по промышленности и инновациям. Исполняющий обязанности директора Государственного агентства профессионального образования Джейхун Керемов предоставил информацию о реформах и достижениях в сфере профессионального образования в нашей стране за последние годы.
В ходе встречи министр был проинформирован о программах, преподаваемых в центре, и ознакомился с созданными условиями. Михаил Чхенкели отметил, что развитие профессионального образования является одним из приоритетных направлений в его стране, и подчеркнул наличие широких возможностей для сотрудничества в этой сфере между двумя странами.
Также состоялась встреча с Михаилом Чхенкели в Государственном комитете по работе с диаспорой. Председатель комитета Фуад Мурадов сказал, что благополучие наших соотечественников, проживающих в Грузии, всегда находится в центре внимания, и отметил, что обеспечение образовательных прав наших соотечественников имеет большое значение с точки зрения их вклада в развитие Грузии в будущем.
В рамках визита гость посетил Университет АДА и встретился с ректором вуза, профессором Хафизом Пашаевым. Гость был проинформирован о деятельности университета, учебно-воспитательном процессе, построенном на основе международных стандартов.
Министр образования и науки Грузии также посетил Азербайджано-французский университет (UFAZ). Министр ознакомился с научно-учебной лабораторией UFAZ, оснащенной современным оборудованием, был проинформирован об образовательных программах вуза.