Regional təhsil idarələrinin yeni təyin olunmuş rəhbərləri ilə görüş keçirilib
Aprelin 29-da təhsil naziri Emin Əmrullayev Regional Təhsil idarələrinin rəhbər vəzifəsinə təyin edilmiş şəxslərlə görüşüb.
Görüşdə nazir Təhsil Nazirliyi sistemində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı dövlət başçısı tərəfindən imzalanmış sərəncamlar, bu sərəncamların icrası ilə bağlı görülən işlərdən danışıb, Regional Təhsil idarələrinə yeni təyin olunmuş rəhbər şəxslərə tövsiyə və tapşırıqlarını verib.
Görüşdə Regional Təhsil idarələrinin əsas vəzifələri olaraq fəaliyyət istiqamətləri üzrə vətəndaşlara çevik və keyfiyyətli təhsil xidmətinin təşkili, məktəbəqədər və ümumi təhsil müəssisələrində təhsil alan uşaqlar üçün sağlam və təhlükəsiz mühitin yaradılmasının vacibliyi qeyd olunub. Həmçinin təhsilverənlər üçün müvafiq və səmərəli iş şəraitinin yaradılması, zəif nəticəsi olan şagirdlərlə işə xüsusi diqqət ayrılması, onların nailiyyətlərinin yüksəldilməsi, eyni zamanda məktəbəqədər yaşlı uşaqlar üçün əlverişli öyrənmə mühitinin təşkili kimi məsələlər xüsusi vurğulanıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 20 dekabr 2021-ci il tarixli müvafiq sərəncamı ilə rayon və şəhər təhsil şöbələrinin (idarələrin) əsasında 12 regional təhsil idarəsi yaradılıb. 2022-ci ilin 1-ci rübündə müvafiq yerli təhsil şöbə və idarələrin balansındakı dövlət əmlakı Regional Təhsil idarələrinin balansına verilib, inventarizasiyasının aparılması, müvafiq sənədlərin və məlumatların təhvil-təslim işləri başa çatıb. Regional Təhsil idarələrinin yerləşəcəyi şəhər və ya rayon mərkəzləri də müəyyən olunub və təhsil naziri tərəfindən təsdiq edilib.

Minister of Education holds a meeting with the newly appointed heads of Regional Departments of Education
On April 29, the Minister of Education Emin Amrullayev met with persons appointed to senior positions in Regional Departments of Education.
At the meeting, the Minister spoke about the orders signed by the head of state to improve management in the system of the Ministry of Education, the activities perfomed in connection with the implementation of these orders, gave recommendations and instructions to the newly appointed heads of regional departments of education.
The importance of organizing flexible and qualitative educational services for citizens in the areas of activity of Regional Education Departments, creating a healthy and safe environment for children studying in pre-school and general education institutions was noted at the meeting. Such issues as creating appropriate and effective working conditions for educators, paying special attention to work with students with weak educational results, increasing their achievements in education, and organizing a favorable learning environment for pre-school children were also emphasized.
It should be noted that 12 Regional Education Departments were established on the basis of district and city education departments by the relevant order of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 20, 2021. In the 1st quarter of 2022, the state property located on the balance of relevant local departments and education departments was transferred to the balance of Regional Education Departments; the inventorying and transfer of relevant documents and information were completed. The cities or district centers where Regional Departments of Education will be located were also determined and approved by the Minister of Education.