Təhsil naziri UNEC-də olub
Əvvəlcə universitetdə şəhidlərin xatirəsinə ucaldılmış Memorial-Xatirə Kompleksi ziyarət edilərək önünə əklil qoyulub və əziz xatirələri ehtiramla yad  edilib.
Sonra təhsil naziri Emin Əmrullayev UNEC-in 7/24 kitabxanası və Ekstern Mərkəzi ilə tanış olub. Nazirə kitabxana, oxu zalı, Mərkəz barədə ətraflı məlumat verilib. Emin Əmrullayev UNEC-də yaradılan hibrid auditoriyalara da baxış keçirib. Universitetdə hazırda 50 hibrid auditoriyanın fəaliyyət göstərdiyi, daha 50 auditoriyanın da yaxın zamanlarda istifadəyə veriləcəyi nazirin diqqətə çatdırılıb.
Səfər çərçivəsində UNEC-in yeni yaradılmış muzeyinin də açılışı baş tutub. Nazir UNEC-in yaranma tarixi barədə məlumatlandırılıb və tarixi sənədlərlə tanış olub.
Emin Əmrullayev ölkəmizdə ilk dəfə olaraq UNEC-də fəaliyyətə başlayan "Bloomberg" maliyyə laboratoriyasının açılışında da iştirak edib. Bildirilib ki, 12 "Bloomberg" terminalından ibarət laboratoriya UNEC-in bu sahədə dünyanın qabaqcıl universitetləri ilə eyni imkana malik olmasına və universitetdə keyfiyyətli araşdırma mühitinin yaradılmasına imkan verəcək.
UNEC-də yaradılmış şəraitlə tanışlıqdan sonra təhsil naziri gənc müəllimlər və tələbələrlə görüşüb.
Tələbələrlə görüşdə rektor Ədalət Muradov UNEC-in tədqiqat universitetinə çevrilməsi məqsədilə təhsil müəssisəsində magistrların payının daha da artırılacağını diqqətə çatdırıb.
Təhsil naziri  Emin Əmrullayev ölkədə ali təhsilin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən, gələcək prioritetlərdən, tələbələrə dövlət dəstəyindən, “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı”nın mahiyyətindən danışıb. Tələbələrə fərdi bacarıqlarını inkişaf etdirməyi, elmi tədqiqatlara marağı daha artırmağı, innovativ layihələrdə fəal olmağı tövsiyə edən nazir, UNEC-də bu istiqamətdə bütün imkanların yaradıldığını vurğulayıb.
Sonra tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Gənc müəllimlərlə görüş zamanı rektor Ədalət Muradov bildirib ki, hazırda universitetdə müəllimlərin 30 faizini gənc müəllimlər təşkil edir və bu proses davam etdiriləcək.
Gənc müəllimlərin tədrisə cəlb olunmasının vacibliyindən söz açan Emin Əmrullayev son illər bu istiqamətdə müsbət tendensiyaların yarandığını deyib. Emin Əmrullayev gənc müəllimlərin tədrisin keyfiyyətinin artırılmasındakı rolundan, universitetlərin reytinqinə təsir edən amillərdən, kadr potensialının formalaşdırılmasından söz açıb. Ali təhsil sahəsində bu istiqamətdə aparılan islahatlar və görülən işlər barədə məlumat verib.

The Minister of Education visited UNEC
On April 13, the Minister of Education Emin Amrullayev was in the Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
Firstly, the Memorial Complex erected in the memory of martyrs was visited and laid down wreath in front of it and their memories was commemorated.
Then the Minister of Education Emin Amrullayev got acquainted with 7/24 library and Extern Center of UNEC. The Minister was detailed informed of reading hall, the Center. Emin Amrullayev reviewed hybrid auditoriums created in UNEC. The Minister was informed that 50 hybrid auditoriums were currently operating and 50 auditoriums would also be launched soon in the University.
The opening of museum newly created in UNEC was held in the framework of the visit. The Minister was informed of the establishment date of UNEC and got acquainted with the historical documents.
Emin Amrullayev participated in the opening of “Bloomberg” financial laboratory that began to act in UNEC for the first time in our country. It was stated that the laboratory consisting of 12 “Bloomberg” terminals will allow UNEC to have the same opportunities as the advanced universities of the world in this field and to create qualified research environment in the university.
After getting acquainted with the conditions created in UNEC, the Minister of Education met with young teachers and students.
In the meeting with the students, rector Adalat Muradov emphasized that the role of master students would be further increased in the education institution in order to transform UNEC to the research university.
The Minister of Education Emin Amrullayev spoke about the works done in the direction of higher education development in the country, the future priorities, the state support for the students, the main points of “State Program for the Education of Youth at Prestigious Universities of Foreign Countries for 2022-2026”. Advising the students to improve their individual skills, to be more interested in the scientific researches, to be active in the innovative projects, the Minister stressed that all opportunities in this field were provided at UNEC.
Then the questions interesting for students were answered.
In the meeting with the young teachers, rector Adalat Muradov stated that the 30 percent of teachers was currently consisting of young teachers in the university and this process would be proceeded.
Speaking about the necessity of involving young teachers to teaching, Emin Amrullayev said that the positive tendencies have recently emerged in this direction. Emin Amrullayev addressed the role of young teachers in increasing the quality of education, factors affecting the rating of universities, forming personnel potential. He gave information on the reforms and works conducted in this direction in the field of education.
At the end of the meeting, the Minister of Education listened to the proposals of young teachers and answered their questions.