Təhsil naziri Sabirabadda STEAM Mərkəzi və məktəb açılışında iştirak edib
Səfər çərçivəsində Sabirabad rayonu Mirhüseyn Məmmədov adına Nizami kənd tam orta məktəbinin əsaslı təmirdən sonra açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə təhsil naziri Emin Əmrullayev, millət vəkilləri Kamal Cəfərov, Ramin Məmmədov, Sabirabad Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Siraqəddin Cabbarov, Sabirabad Rayon Təhsil Şöbəsinin müdiri Pəhlivan Qarayev iştirak edib.
Tədbir iştirakçıları məktəbdə yaradılmış şəraitlə tanış olublar.
Bildirilib ki, yeni tikilmiş məktəb 624 şagird yerlikdir. 19 sinif otağından ibarət ümumi təhsil müəssisəsində  3 laboratoriya, 2 texnologiya, 2 informatika, çağırışaqədərki hazırlıq kabineti, məktəbəhazırlıq otağı, 96 yerlik akt zalı, idman zalı, kitabxana və 100 yerlik yeməkxana fəaliyyət göstərəcək.
Daha sonra Sabirabad şəhərindəki Mirzə Ələkbər Sabir adına 1 nömrəli tam orta məktəbdə yaradılan STEAM Mərkəzinin açılışı olub.
Mərkəzdə yaradılmış şəraitlə tanış olan tədbir iştirakçılarına bildirilib ki, Mərkəz regional xarakter daşıyır. Belə ki, Sabirabad rayonunun kəndlərindən, eləcə də Saatlı və digər qonşu rayonlardan olan məktəblilərin də bu Mərkəzdən faydalanması nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, hazırda ölkə üzrə 100 mindən çox şagirdi əhatə edən STEAM layihəsinin növbəti tədris ilində genişləndirilməsi planlaşdırılır.

The Minister of Education attends the launch of a STEAM center and school in Sabirabad
At first, the Minister of Education visited the monument to the great leader Heydar Aliyev and laid flowers at it.
Within the framework of the visit, the opening ceremony of a full secondary school named after Mirhusein Mammadov in the village of Nizami of the Sabirabad district was held after a major renovation.
The ceremony was attended by the Minister of Education Emin Amrullayev, members of the National Assembly Kamal Jafarov and Ramin Mammadov, head of Sabirabad district executive power Sirajeddin Jabbarov and head of Sabirabad district education department Pahlivan Garayev.
Participants of the event got acquainted with the conditions created in the school.
It was noted that the newly renovated school is designed for 624 seats.
There are 19 classrooms, three laboratory rooms, two technology rooms, two informatics rooms, a cabinet for pre-military training of youth, a room for pre-school preparation, an assembly hall for 96 seats, a gymnasium, a library and canteen with 100 seats in total at the school.
Then the STEAM Center was opened at Mirza Alekber Sabir Secondary School No. 1 in Sabirabad.
After familiarizing themselves with the conditions created at the Center, the participants were informed that the Center has a regional character. Thus, schoolchildren not only from the villages of Sabirabad district, but also from Saatli and other neighboring districts will benefit from this Center.
It should be noted that the STEAM project, which currently covers over 100,000 pupils across the country, is scheduled to expand next school year.