Təhsil naziri Sabirabadda STEAM Mərkəzi və məktəb açılışında iştirak edib
Səfər çərçivəsində Sabirabad rayonu Mirhüseyn Məmmədov adına Nizami kənd tam orta məktəbinin əsaslı təmirdən sonra açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə təhsil naziri Emin Əmrullayev, millət vəkilləri Kamal Cəfərov, Ramin Məmmədov, Sabirabad Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Siraqəddin Cabbarov, Sabirabad Rayon Təhsil Şöbəsinin müdiri Pəhlivan Qarayev iştirak edib.
Tədbir iştirakçıları məktəbdə yaradılmış şəraitlə tanış olublar.
Bildirilib ki, yeni tikilmiş məktəb 624 şagird yerlikdir. 19 sinif otağından ibarət ümumi təhsil müəssisəsində  3 laboratoriya, 2 texnologiya, 2 informatika, çağırışaqədərki hazırlıq kabineti, məktəbəhazırlıq otağı, 96 yerlik akt zalı, idman zalı, kitabxana və 100 yerlik yeməkxana fəaliyyət göstərəcək.
Daha sonra Sabirabad şəhərindəki Mirzə Ələkbər Sabir adına 1 nömrəli tam orta məktəbdə yaradılan STEAM Mərkəzinin açılışı olub.
Mərkəzdə yaradılmış şəraitlə tanış olan tədbir iştirakçılarına bildirilib ki, Mərkəz regional xarakter daşıyır. Belə ki, Sabirabad rayonunun kəndlərindən, eləcə də Saatlı və digər qonşu rayonlardan olan məktəblilərin də bu Mərkəzdən faydalanması nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, hazırda ölkə üzrə 100 mindən çox şagirdi əhatə edən STEAM layihəsinin növbəti tədris ilində genişləndirilməsi planlaşdırılır.

Министр образования принял участие в открытии Центра STEAM и школы в Сабирабаде
В рамках визита состоялась церемония открытия после капитального ремонта полной средней школы имени Миргусейна Мамедова села Низами Сабирабадского района.
В церемонии приняли участие министр образования Эмин Амруллаев, депутаты Кямал Джафаров, Рамин Мамедов, глава исполнительной власти Сабирабадского района Сирагеддин Джаббаров и  начальник отдела образования Сабирабадского района Пахливан Гараев.
Участники мероприятия ознакомились с условиями, созданными в школе.
Было отмечено, что новопостроенная школа рассчитана на 624 места.
Всего в школе 19 классных комнат, 3 кабинета лаборатории, 2 кабинета технологии, 2 кабинета информатики, кабинет допризывной подготовки молодёжи, класс  дошкольной подготовки,  актовый зал рассчитанный  на 96 мест, спортивный зал, библиотека и столовая рассчитанная на 100 мест.
Затем состоялось открытие Центра STEAM в средней школе № 1 им. Мирзы Алекпера Сабира в Сабирабаде.
После ознакомления с условиями, созданными в Центре, участники были проинформированы о том, что Центр носит региональный характер. Таким образом, пользу от этого Центра получат школьники не только из сел Сабирабадского района, а также Саатлинского и других соседних районов.
Следует отметить, что проект STEAM, который в настоящее время охватывает более 100000 учеников по всей стране, в следующем учебном году планируется расширить.