Prezident İlham Əliyev Xankəndi şəhərində Nizami Gəncəvi adına 4 nömrəli tam orta məktəbin təmirdən sonra açılışında iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 19-da Xankəndi şəhərində Nizami Gəncəvi adına 4 nömrəli tam orta məktəbin təmirdən sonra açılışında iştirak edib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Prezidentinin 2022-ci il 16 noyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın icrası çərçivəsində Nizami Gəncəvi adına Xankəndi şəhəri 4 nömrəli 624 şagird yerlik tam orta məktəbin əsaslı təmiri nəzərdə tutulub.
Bu təhsil ocağı böyük tarixə malikdir və 1945-ci ildən Azərbaycan məktəbi kimi fəaliyyət göstərib. Məktəbin səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsinin zəruriliyi nəzərə alınaraq Xankəndi sakinlərinin böyük bir qisminin müvəqqəti məskunlaşdığı Bakı şəhərinin Sabunçu rayonunun Ramana qəsəbəsində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2012-ci il 30 dekabr tarixli Sərəncamına əsasən 300 şagird yerlik yeni bina tikilib.
Bildirildi ki, Xankəndidə 4 nömrəli 624 şagird yerlik tam orta məktəbin əsaslı təmirinə Elm və Təhsil Nazirliyinin sifarişi ilə bu ilin mayında başlanılıb. Məktəbin layihəsi 0,67 hektar ərazini, 3760 kvadratmetr ümumi sahəni əhatə edir. Məktəbdə 11 sinif otağı, kimya, fizika, biologiya laboratoriyaları, texnologiya və informatika otaqları, 2 STEAM otağı, çağırışaqədərki hazırlıq kabineti, kitabxana, akt və idman zalları, həmçinin yeməkxana yaradılıb.

Президент Ильхам Алиев принял участие в открытии после ремонта полной средней школы номер 4 имени Низами Гянджеви в городе Ханкенди
19 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии после ремонта полной средней школы номер 4 имени Низами Гянджеви в городе Ханкенди.
Министр науки и образования Эмин Амруллаев проинформировал главу государства об условиях, созданных в школе.
Отметим, что в рамках реализации «I Государственной программы Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики», утвержденной Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 16 ноября 2022 года, предусмотрен капитальный ремонт Ханкендинской городской полной средней школы номер 4 имени Низами Гянджеви на 624 ученических мест.
Это учебное заведение имеет большую историю и с 1945 года функционировало как азербайджанская школа. С учетом необходимости обеспечения эффективной деятельности школы в поселке Рамана Сабунчинского района города Баку, где временно размещена большая часть жителей Ханкенди, согласно Распоряжению Президента Азербайджанской Республики от 30 декабря 2012 года, было построено новое здание на 300 ученических мест.
Отмечалось, что капитальный ремонт полной средней школы номер 4 на 624 ученических мест в Ханкенди был начат в мае этого года по заказу Министерства науки и образования. По проекту территория школы составляет 0,67 гектара, общая площадь школьного здания - 3760 квадратных метров. В школе имеются 11 классных комнат, химическая, физическая, биологическая лаборатории, кабинеты технологий и информатики, 2 STEAM комнаты, кабинет допризывной подготовки, библиотека, актовый и спортивный залы, а также столовая.