Təhsil Nazirliyinin açıqlaması
Ötən gün sosial mediada və xəbər saytlarında İsmayıllı şəhəri 1 saylı körpələr evi-uşaq bağçasında uşağa qarşı şiddət göstərilməsini əks etdirən görüntü yayımlanıb.
Təhsil Nazirliyi baş verən hadisə ilə bağlı bildirir ki, uşağa qarşı şiddət göstərən İsmayıllı şəhəri 1 saylı körpələr evi-uşaq bağçasının tərbiyəçisi Baxışova Zülfiyyə Ədalət qızı ilə bağlanmış əmək müqaviləsi vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etdiyinə, əmək müqaviləsi üzrə öhdəlikləri yerinə yetirmədiyinə, “Müəllimlərin etik davranış Qaydaları”nın tələblərini pozduğuna və azyaşlı ilə kobud rəftar etdiyinə görə Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsinin 70-ci maddəsinin “ç” bəndinə əsasən 14 yanvar 2022-ci il tarixindən ləğv edilib.
Təhsil Nazirliyi uşaqlara qarşı zorakılıq hallarının baş verməsini qətiyyətlə pisləyir və bunun yolverilməz olduğunu vurğulayır.

Заявление Министерства образования
Вчера в социальных сетях и на новостных сайтах было распространено видео, на котором запечатлено насилие в отношении ребенка в детском саду № 1 города Исмаиллы.
Министерство образования сообщило, что трудовой договор, заключенный с воспитательницей детского сада № 1 города Исмаиллы Бахышовой Зульфией Адалят гызы, применившей насилие в отношении ребенка, с 14 января 2022 в соответствии со статьей 70 Трудового кодекса Азербайджанской Республики расторгнут по причине злоупотребления должностными полномочиями, неисполнения обязательств по трудовому договору, нарушения требований «Правил этического поведения учителей» и грубого обращения с малолетними детьми.
Министерство образования решительно осуждает случаи насилия в отношении детей и подчеркивает недопустимость подобного.