Əlavə təhsil hər bir vətəndaşın fasiləsiz təhsil almaq imkanını təmin edir və insan potensialının inkişafının, kadrların intellektual və peşə hazırlığı səviyyəsinin yüksəldilməsi və təkmilləşdirilməsinin, onların daim dəyişən və yeniləşən əmək şəraitinə uyğunlaşdırılmasının, yaşlı vətəndaşların ölkənin sosial, iqtisadi, siyasi və mədəni həyatında fəal və səmərəli iştirakının təmin edilməsi vəzifələrini daşıyır.
Fəaliyyət İstiqamətləri
Azərbaycan Respublikasında əlavə təhsil ixtisasartırma, kadrların yenidən hazırlanması, stajkeçmə və kadrların təkmilləşdirilməsi, təkrar ali təhsil və orta ixtisas təhsili, dərəcələrin yüksəldilməsi və yaşlıların təhsili istiqamətlərini əhatə edir.
Əlavə təhsil ixtisasartırma və yenidənhazırlanma qurumlarında, təhsil müəssisələrində yaradılmış müvafiq strukturlarda, stajkeçmə və peşə hazırlığı kurslarında və bu sahə üzrə fəaliyyətinə xüsusi razılıq verilmiş digər müəssisələrdə həyata keçirilir.
İxtisasartırma Təhsili
İxtisasartırma təhsili əlavə təhsilin bir istiqaməti olmaqla, ali, orta ixtisas və ilk peşə- ixtisas təhsili pillələrinin hər hansı birini bitirmək haqqında dövlət sənədi olan kadrların fasiləsiz təhsil almaq imkanını təmin etmək məqsədi ilə əlavə təhsil müəssisələri tərəfindən həyata keçirilən təhsil növüdür.
İxtisasartırma təhsilinin əsas məqsədi hər bir işçinin və ya mütəxəssisin ixtisası üzrə intellektual və peşə hazırlığı səviyyəsinin yüksəldilməsini və təkmilləşdirilməsini, daim dəyişən və yeniləşən əmək şəraitinə uyğunlaşdırılmasını, ölkənin sosial, iqtisadi, siyasi və mədəni həyatında fəal və səmərəli iştirakını təmin etməkdir.
İxtisasartırma təhsili üzrə təlim modulları:
Modulların sayı və modullar üzrə təlim saatlarının tələb olunan minimum həcmi mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları, bələdiyyələr və özəl qurumlar tərəfindən müəyyən edilir.
Yenidənhazırlanma Təhsili
Yenidənhazırlanma təhsili ilkin baza peşə-ixtisas təhsili almış və müəyyən əmək sahəsində çalışan hər bir vətəndaşın müvafiq sahə üzrə yeni peşə və ixtisasa yiyələnmək istəyini həyata keçirən əlavə təhsil formasıdır və kadrlara olan real tələbatın daha dinamik və çevik surətdə ödənilməsinə xidmət edir. Bu təhsil forması ilkin baza təhsili proqramları ilə yenidən əldə ediləcək ixtisasın baza təhsili proqramı arasındakı fərqin bir tədris ilinə hesablanmış saatdan çox olmaması şərtilə mütəxəssislərə verilən əlavə təhsildir. Proqramlar arasındakı fərq yenidənhazırlanma təhsili verən müəssisə tərəfindən müəyyən edilir.
Stajkeçmə və Kadrların Təkmilləşdirilməsi
Stajkeçmə və kadrların təkmilləşdirilməsi təhsili peşəkarlıq səviyyəsinin və əməyin keyfiyyətinin yüksəldilməsi məqsədi daşıyır, kadrların peşə bacarıqlarının formalaşdırılması və inkişaf etdirilməsinə, nəzəri biliklərin təcrübə ilə əlaqələndirilməsinə, daha müasir peşə bacarıq və vərdişlərinin qazanılmasına, yeni texnologiyalar və innovasiyalar sisteminin tətbiqi üzrə təcrübə əldə edilməsinə xidmət edir.
Stajkeçmə və kadrların təkmilləşdirilməsi aşağıdakı proses və ya tədbirləri özündə birləşdirir:
• Hər hansı sahə üzrə yeniliklərlə operativ tanışlıq və öz həmkarları ilə təcrübə mübadiləsini;
• Distant (məsafədən) ötürmə üsulu ilə yeni materialların əldə edilməsi, onların yayılması və bu istiqamətdə fikir mübadilələrinin aparılmasını;
• Aktual mövzuların dinlənilməsi üçün sahə üzrə qabaqcıl mütəxəssislərin dəvət olunması, problem mövzular ətrafında müzakirələrin təşkili və nəticələrin təhlilini;
• Kadr hazırlığı, ixtisasartırma təhsilində tətbiq olunacaq modulların, eləcə də yeni təlim materiallarının müzakirəsində iştirak edilməsi və nəticələr barədə əsaslandırılmış təkliflərin verilməsini.
Təkrar Ali və Orta İxtisas Təhsili
Təkrar ali təhsil və orta ixtisas təhsili ilkin baza peşə-ixtisas təhsili proqramı ilə yenidən əldə ediləcək ixtisasın baza təhsil proqramı arasındakı fərq bir tədris ilinə hesablanmış saatdan çox olduqda, mütəxəssislərə verilən əlavə təhsil növüdür. Proqramlar arasındakı fərq təkrar ali təhsil və orta ixtisas təhsili verən müəssisə tərəfindən müəyyən edilir.
Dərəcələrin Yüksəldilməsi Təhsili
Dərəcələrin yüksəldilməsi təhsili ali təhsilli kadrlara olan real tələbatın daha dinamik və çevik surətdə ödənilməsinə xidmət edir və ilkin baza təhsili proqramı ilə yenidən əldə ediləcək ixtisas üzrə bakalavr təhsili proqramı arasındakı fərqin 1 tədris ilinə hesablanmış saatdan az və 2 tədris ilinə hesablanmış saatdan çox olmaması şərtilə subbakalavra verilən əlavə təhsildir.
Yaşlıların Təhsili
Yaşlıların təhsili vətəndaşların fasiləsiz olaraq cəmiyyətdə və iqtisadiyyatda baş verən dəyişikliklərə uyğunlaşmasını təmin edən əlavə təhsil növüdür. Əlavə təhsilin bu istiqaməti əməkqabiliyyətli əhalinin böyük bir hissəsinin əmək bazarında rəqabətqabiliyyətli olmaları üçün onların yenidən ixtisaslaşması, yeni şəraitə uyğunlaşdırılması və yeni iş imkanlarının yaradılması zərurətindən irəli gəlir.

Additional education provides every citizen with the opportunity to receive uninterrupted education and is responsible for the development of human potential, improving the level of intellectual and vocational training of citizens, ensuring their adaptation to constantly changing and updated working conditions, and securing active and effective participation of older citizens in the country's social, economic, political, and cultural life.
Directions of Activity
Additional education in the Republic of Azerbaijan covers the areas of professional development, retraining education, internships and employee development, higher education and secondary special education for professional development, graduate education, and adult education.
Additional education is carried out in advanced training institutions, relevant structures established in educational institutions, vocational training courses, and other institutions whose activities in this field have been specially approved.
Professional Development
Professional development education is a direction of additional education. It allows the citizens with a state certificate of completion of any of the levels of higher, secondary, and primary vocational education to involve in continuous education and is provided by additional educational institutions.
The main purpose of professional development education is to raise and improve the level of intellectual and vocational training of each employee, to adapt to constantly changing and updated working conditions, to ensure active and effective participation in the social, economic, political, and cultural life of the country.
Training modules for professional development education:
The number of modules and the minimum amount of training hours required for the modules is determined by the central executive authorities, municipalities, and private entities.
Retraining Education
Retraining is a form of additional education that fulfills the desire of every citizen who has received basic vocational training and works in a certain field of labor to acquire a new profession and specialty in the relevant field and serves to meet the real demand for staff more dynamically and flexibly. This form of education is additional education provided to specialists, given that the difference between the initial basic education programs and the basic education program of the specialty to be re-acquired does not exceed one hour per academic year. The difference between the programs is determined by the retraining institution.
Internships and Employee Development
Internships and employee development education are aimed at improving the level of professionalism and quality of work, the formation and development of professional skills, combining theoretical knowledge with practice, gaining experience in applying new technologies and innovations.
Internships and employee development education include the following processes or activities:
• Getting acquainted with innovations in any field and exchanging experience with colleagues
• Obtaining new materials by remote transmission, disseminating them, and exchanging views in this direction
• Inviting leading experts in the field to listen to the trending issues, organizing discussions on problematic topics, and analyzing the results
• Participating in the discussion of training modules to be applied in professional development training, as well as new training materials, and providing justified proposals on the results.
Higher Education and Secondary Special Education for Professional Development
Higher education and secondary special education for professional development is a type of additional education provided to specialists when the difference between the initial basic vocational education program and the basic education program of the re-acquired specialty is more than one hour per academic year. The difference between the programs is determined by the institution providing second higher education and secondary special education.
Graduate Education
Graduate education serves to meet the real demand for higher education more dynamically and flexibly. If the difference between the initial basic education program and the bachelor's degree program in the specialty to be re-acquired is not less than the number of hours calculated for 1 academic year and not more than the number of hours calculated for 2 academic years, the sub-bachelor is allowed to receive additional education.
Adult Education
Adult education is a type of additional education that ensures citizens are constantly adapting to changes in society and the economy. This direction of additional education is implemented due to the need for retraining, adaptation to new conditions, and the creation of new employment opportunities for a large part of the working population to be competitive in the labor market.