Məktəblilərin Respublika İdman Olimpiadasına start verilir!
Elm və Təhsil Nazirliyi və Gənclər və İdman Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı, Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkəti və müvafiq idman federasiyalarının dəstəyi ilə ölkədə ilk dəfə Məktəblilərin Respublika İdman Olimpiadası keçiriləcək.
Olimpiada məktəblilər arasında idmanın inkişafı, sağlam həyat tərzinin təşviqi, fiziki hazırlığın yüksəldilməsi və istedadlı gənclərin üzə çıxarılması məqsədi daşıyır.
İştirakçılar ağırlıqqaldırma, atletika, badminton, basketbol, boks, cüdo, yunan-Roma güləşi, sərbəst güləş, bədii gimnastika, stolüstü tennis, taekvondo və velosiped idmanında yarışacaqlar. Ümumilikdə ölkəmizin 59 rayon və şəhərini 2000-dən çox məktəbli təmsil edəcək. Olimpiadada iştirak edəcək məktəblilər Elm və Təhsil Nazirliyinin, Gənclər və İdman Nazirliyinin tabeliyində, həmçinin Naxçıvan Muxtar Respublikasında fəaliyyət göstərən uşaq-gənclər idman məktəblərinin yetirmələridir.
Məktəblilərin Respublika İdman Olimpiadasının açılış mərasimi iyunun 20-də Bakı Kristal Zalında keçiriləcək. Yarışlar 21-26 iyun tarixlərini əhatə edəcək.

Впервые в стране при совместной организации Министерства науки и образования и Министерства молодежи и спорта, а также при поддержке Операционной компании «Бакинское городское кольцо» и соответствующих спортивных федераций пройдет Республиканская спортивная олимпиада для школьников.
Цель олимпиады — развитие спорта среди школьников, пропаганда здорового образа жизни, повышение физической подготовки и выявление талантливых молодых людей.
Участники будут соревноваться в тяжелой атлетике, легкой атлетике, бадминтоне, баскетболе, боксе, дзюдо, греко-римской борьбе, вольной борьбе, художественной гимнастике, настольном теннисе, тхэквондо и велоспорте. В общей сложности олимпиаду будут представлять более 2000 школьников из 59 регионов и городов нашей страны. Школьники, которые примут участие в Олимпиаде, являются выпускниками детских и юношеских спортивных школ, действующих при Министерстве науки и образования, Министерстве молодежи и спорта, а также в Нахчыванской Автономной Республике.
Церемония открытия Республиканской спортивной олимпиады для школьников состоится 20 июня в Бакинском кристальном зале. Соревнования пройдут с 21 по 26 июня.