Azərbaycan və Suriya arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Dünya Təhsil Forumu çərçivəsində Suriya Ərəb Respublikasının təhsil naziri Mohammad Turko və ali təhsil və elmi tədqiqat naziri Marvan Halabi ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə Suriya arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Tərəflər ali təhsil müəssisələri arasında əlaqələrin genişləndirilməsi, akademik əməkdaşlıq, tələbə və müəllim mübadiləsi ətrafında danışıblar.
Görüş çərçivəsində həmçinin cari ilin fevral ayında Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Suriya Ərəb Respublikasının təhsil naziri Dr. Mohammed Turko və ICESCO-nun baş direktoru Dr. Salim bin Məhəmməd əl-Malik tərəfindən imzalanmış “Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi, Suriya Ərəb Respublikasının Təhsil Nazirliyi və İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı arasında Suriya Ərəb Respublikasında təhsil infrastrukturunun bərpası üzrə strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş"dən irəli gələn məsələlərin icrası istiqamətində müzakirələr aparılıb.

Обсуждались вопросы сотрудничества в области образования между Азербайджаном и Сирией
В рамках Всемирного форума по образованию министр науки и образования Эмин Амруллаев встретился с министром образования Сирийской Арабской Республики Мохаммедом Турко и министром высшего образования и научных исследований Марваном Халаби.
В ходе встречи обсуждалось текущее состояние и перспективы развития сотрудничества в области образования между Азербайджаном и Сирией. Стороны обсудили расширение связей между высшими учебными заведениями, академическое сотрудничество, а также обмен студентами и преподавателями.
В рамках встречи также обсуждались вопросы реализации положений «Соглашения о стратегическом партнерстве по восстановлению образовательной инфраструктуры в Сирийской Арабской Республике между Министерством науки и образования Азербайджанской Республики, Министерством образования Сирийской Арабской Республики и Организацией исламского мира по вопросам образования, науки и культуры», подписанного в феврале текущего года министром науки и образования Азербайджанской Республики Эмином Амруллаевым, министром образования Сирийской Арабской Республики Мохаммедом Турко и генеральным директором ИСЕСКО Салимом бин Мухаммедом аль-Маликом.