Azərbaycan və Suriya arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Dünya Təhsil Forumu çərçivəsində Suriya Ərəb Respublikasının təhsil naziri Mohammad Turko və ali təhsil və elmi tədqiqat naziri Marvan Halabi ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə Suriya arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Tərəflər ali təhsil müəssisələri arasında əlaqələrin genişləndirilməsi, akademik əməkdaşlıq, tələbə və müəllim mübadiləsi ətrafında danışıblar.
Görüş çərçivəsində həmçinin cari ilin fevral ayında Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Suriya Ərəb Respublikasının təhsil naziri Dr. Mohammed Turko və ICESCO-nun baş direktoru Dr. Salim bin Məhəmməd əl-Malik tərəfindən imzalanmış “Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi, Suriya Ərəb Respublikasının Təhsil Nazirliyi və İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı arasında Suriya Ərəb Respublikasında təhsil infrastrukturunun bərpası üzrə strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş"dən irəli gələn məsələlərin icrası istiqamətində müzakirələr aparılıb.

Issues of cooperation in the field of education between Azerbaijan and Syria were discussed
Minister of Science and Education Emin Amrullayev, on the sidelines of the World Education Forum, met with Dr. Mohammed Turko, Minister of Education of the Syrian Arab Republic, and Marwan Al-Halabi, Minister of Higher Education and Scientific Research.
During the meeting, the parties discussed the current state of and prospects for the development of cooperation between Azerbaijan and Syria in the field of education. They also spoke about expanding ties between higher education institutions, academic cooperation, well as the exchange of students and faculty.
The meeting also addressed issues arising from the Strategic Partnership Agreement on the Reconstruction of Educational Infrastructure in the Syrian Arab Republic, signed in February of this year by Emin Amrullayev, Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Dr. Mohammed Turko, Minister of Education of the Syrian Arab Republic, and Dr. Salim bin Mohammed al-Malik, Director-General of ISESCO.