“Microsoft” ilə strateji tərəfdaşlıq genişlənir
Mayın 18-də elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli “Microsoft” şirkətinin kommersiya həlləri üzrə direktoru Conatan Vudvord ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycanda rəqəmsal təhsil ekosisteminin gücləndirilməsi, ümumi və ali təhsil müəssisələrində “Microsoft” həllərinin tətbiqi, həmçinin “Rəqəmsal məktəb” təşəbbüsü çərçivəsində süni intellekt üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Qeyd edilib ki, cari ildə “Rəqəmsal məktəb” platformasında 40 min müəllim üçün “Microsoft Copilot” süni intellekt həlli istifadəyə verilib, eyni zamanda ümumi və ali təhsil müəssisələri üçün "Microsoft" məhsullarına çıxış imkanları genişləndirilib.
Görüş çərçivəsində süni intellektin təhsildə tətbiqi, müəllimlərin bu sahədə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, eləcə də elm və tədqiqat istiqamətində bulud texnologiyalarının istifadəsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Расширение стратегического партнерства с Microsoft
18 мая заместитель министра науки и образования Гасан Гасанлы встретился с директором по коммерческим решениям в Microsoft Джонатаном Вудвордом.
В ходе встречи обсуждались вопросы укрепления экосистемы цифрового образования в Азербайджане, внедрения решений Microsoft в учреждениях общего и высшего образования, а также расширения сотрудничества в области искусственного интеллекта в рамках инициативы «Цифровая школа».
Было отмечено, что в этом году решение Microsoft Copilot на основе искусственного интеллекта было запущено для 40 000 учителей на платформе «Цифровая школа», а также расширен доступ к продуктам Microsoft для общеобразовательных и высших учебных заведений.
В рамках встречи состоялся обмен мнениями по вопросам применения искусственного интеллекта в образовании, развития навыков учителей в этой области, а также использования облачных технологий в науке и исследованиях.