Emin Əmrullayev Böyük Britaniyada təhsil alan Dövlət Proqramı tələbələri ilə görüşüb
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Dünya Təhsil Forumunda iştirak məqsədilə Londonda işgüzar səfərdədir.
Səfər çərçivəsində 2022–2028-ci illər üçün Dövlət Proqramı üzrə Böyük Britaniyada təhsil alan azərbaycanlı tələbələrlə görüş keçirilib. Görüşdə Azərbaycanın Böyük Britaniyadakı səfiri Elin Süleymanov da iştirak edib.
Görüş zamanı Dövlət Proqramının perspektivləri, beynəlxalq təhsil təcrübəsinin insan kapitalının inkişafına töhfəsi, eləcə də məzunların ölkənin elm, təhsil və innovasiya ekosistemində rolu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Emin Əmrullayev xaricdə təhsil alan azərbaycanlı gənclərin əldə etdikləri bilik və bacarıqların ölkənin gələcək inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib. Nazir tələbələrin akademik fəaliyyəti, gələcək planları və qarşılaşdıqları məsələlərlə maraqlanıb, onları akademik və peşəkar inkişaf istiqamətində fəal olmağa təşviq edib.
Qarşılıqlı müzakirə şəraitində keçən görüşdə tələbələri maraqlandıran suallar cavablandırılıb, fikir və təklifləri dinlənilib, həmçinin onların təhsillərini başa vurduqdan sonra Azərbaycanda mövcud karyera və iş imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Эмин Амруллаев встретился со студентами Государственной программы, обучающимися в Великобритании
Делегация во главе с министром науки и образования Эмином Амруллаевым находится с рабочим визитом в Лондоне для участия во Всемирном форуме по образованию.
В рамках визита состоялась встреча с азербайджанскими студентами, обучающимися в Великобритании по Государственной программе на 2022–2028 годы. На встрече также присутствовал посол Азербайджана в Великобритании Элин Сулейманов.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о перспективах Государственной программы, вкладе международного образовательного опыта в развитие человеческого капитала, а также о роли выпускников в научно-образовательной и инновационной экосистеме страны.
Министр Эмин Амруллаев отметил, что знания и навыки, приобретенные азербайджанской молодежью во время обучения за рубежом, имеют большое значение для будущего развития страны. Министр проявил интерес к академической деятельности студентов, их планам на будущее и проблемам, с которыми они сталкиваются, и призвал их к активному участию в академическом и профессиональном развитии.
Во время встречи, прошедшей в атмосфере взаимного обсуждения, были даны ответы на вопросы, представляющие интерес для студентов, выслушаны их идеи и предложения, а также состоялся обмен мнениями о карьерных и трудовых возможностях, доступных в Азербайджане после завершения обучения.