Almatıda Qazaxıstan və Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin II Rektorlar Forumu keçirilib
Aprelin 6-da Almatı şəhərində Qazaxıstan və Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin II Rektorlar Forumu keçirilib.
Forumun rəsmi açılış hissəsindən əvvəl Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev və Qazaxıstan Respublikasının elm və ali təhsil naziri Sayasat Nurbek arasında universitet rəhbərlərinin və aidiyyəti qurumların nümayəndələrinin iştirakı ilə görüş keçirilib. Tərəflər ali təhsil sahəsində dövlətlərarası əməkdaşlığın inkişafı, o cümlədən akademik mobillik, birgə təhsil proqramları, tərəfdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi ilə bağlı cari məsələləri müzakirə ediblər.
Forumun açılış mərasimində salamlama nitqi ilə çıxış edən Qazaxıstan Respublikasının elm və ali təhsil naziri Sayasat Nurbek ölkələrimiz arasında akademik əlaqələrin gücləndirilməsinin strateji əhəmiyyətini vurğulayıb. Qeyd edib ki, həyata keçirilən təşəbbüslər qarşılıqlı akademik fəaliyyətə yeni təkan verib və ölkələrimizin təhsil imkanlarına ikitərəfli marağı gücləndirib. Forum çərçivəsində Azərbaycanın 18 universiteti ilə Qazaxıstanın 29 universiteti arasında 65 yeni memorandumun imzalanması planlaşdırılır.
Nazir Sayasat Nurbek akademik mobillik və tələbə mübadiləsinin artdığını da qeyd edib və bildirib ki, 2025-ci ilin yekununa əsasən, Qazaxıstanın 58 universitetində 346 Azərbaycan vətəndaşı təhsil alır. Eyni zamanda Azərbaycan universitetlərində 180 Qazaxıstan vətəndaşı oxuyur.
Forumda çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev qeyd edib ki, Qazaxıstan və Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin II Rektorlar Forumu ölkələrimiz arasında akademik əməkdaşlığın inkişafı baxımından mühüm platformadır. Nazirin sözlərinə görə, son illərdə universitetlər arasında əlaqələrin genişlənməsi, birgə proqramların və akademik mobilliyin artması bu əməkdaşlığın real nəticələrini göstərir.
Nazir çıxışında forum çərçivəsində imzalanacaq yeni anlaşmaların tərəfdaşlığı daha da gücləndirəcəyinə, tələbə və müəllimlər üçün yeni imkanlar yaradacağına inamını ifadə edib.
Forumun rəsmi açılış mərasimindən sonra akademik mübadilə, elmi əməkdaşlıq və birgə təhsil proqramlarının inkişaf etdirilməsi məqsədi daşıyan anlaşma memorandumlarının imzalanması mərasimi keçirilib.

Almaty hosts the II Forum of Rectors of Higher Education Institutions of Kazakhstan and Azerbaijan
On April 6, the Second Forum of Rectors of Higher Education Institutions of Kazakhstan and Azerbaijan was held in Almaty.
Prior to the official opening of the forum, a meeting was held between Emin Amrullayev, Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, and Sayasat Nurbek, Minister of Science and Higher Education of the Republic of Kazakhstan, with the participation of university leaders and representatives of relevant agencies. The parties discussed current issues regarding the development of intergovernmental cooperation in higher education, including academic mobility, joint educational programs, and expanding partnership relations.
Sayasat Nurbek, Minister of Science and Higher Education of the Republic of Kazakhstan, emphasized the strategic importance of strengthening academic ties between our countries in his opening remarks at the forum’s opening ceremony. It was noted that the initiatives undertaken have given new impetus to mutual academic cooperation and strengthened the countries’ mutual interest in educational opportunities. As part of the forum, 63 new memorandums of understanding are scheduled to be signed between 18 universities in Azerbaijan and 29 universities in Kazakhstan.
Sayasat Nurbek highlighted the growth in academic mobility and student exchange, stating that by the end of 2025, 333 Azerbaijani citizens were studying at 58 Kazakh universities, while 164 Kazakh citizens were studying at Azerbaijani universities.
Emin Amrullayev, Minister of Science and Education, addressed the forum, noting that the Second Forum of Rectors of Higher Education Institutions of Kazakhstan and Azerbaijan serves as an important platform for developing academic cooperation between our countries. According to the minister, the expansion of ties between universities, the increase in joint programs, and academic mobility in recent years demonstrate the tangible results of this cooperation.
In his speech, the minister expressed confidence that the new agreements to be signed during the forum will further strengthen the partnership and create new opportunities for students and faculty.
Following the official opening ceremony of the forum, a signing ceremony was held for Memoranda of Understanding aimed at fostering academic exchange, scientific cooperation, and joint educational programs.