Ölkəmizin məktəbəqədər təhsil üzrə nailiyyətləri UNESCO-nun nüfuzlu beynəlxalq hesabatında işıqlandırılıb
UNESCO-nun mənzil-qərargahında yüksəksəviyyəli təqdimatı keçirilən 2026-cı il Qlobal Təhsil Monitorinqi Hesabatı “2030-a geri sayım” adlı üçhissəli seriyanın ilk buraxılışı olaraq təhsildə əlçatanlıq və bərabərlik mövzusuna həsr edilib.
Hesabatın məqsədi ölkələrin təhsil sahəsində irəliləyişini xüsusilə əlçatanlıq və bərabərlik baxımından qiymətləndirmək, bu nəticələrə təsir göstərən əsas amilləri təhlil etmək və 2030-cu ildən sonrakı təhsil gündəliyi üzrə müzakirələrə töhfə verməkdir.
Bu çərçivədə, hesabat son 25 il ərzində məktəbəqədər, ibtidai, orta və ali təhsil səviyyələri üzrə əlçatanlıq və bərabərlik göstəricilərini əhatə edir. Hesabatda, eyni zamanda, qeyd olunan istiqamətlər üzrə ölkə nümunələri əsasında əldə olunan nəticələr daha geniş tədqiqatlarla əlaqələndirilir.
Bu kontekstdə, Azərbaycanın məktəbəqədər təhsil sahəsində əldə etdiyi nailiyyətlər nümunəvi ölkə təcrübələri sırasında yer alır. Hesabatda qeyd olunur ki, Azərbaycan Respublikası cəmi 5 il ərzində məktəbəhazırlıq qrupları ilə əhatə olunan 5 yaşlı uşaqların göstəricisini 25 faizdən 92 faizə yüksəltməklə dünya miqyasında nümunəvi nəticə nümayiş etdirib. Hesabatda, həmçinin ölkəmizdə həyata keçirilən qanunvericilik islahatları, müəllim hazırlığı və məzmun sahələrində görülən işlər xüsusi vurğulanıb.
Xatırladaq ki, təqdimat mərasimində 30-dan çox ölkənin təhsil nazirləri, beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri və təhsil üzrə ekspertlər iştirak ediblər.

Достижения нашей страны в области дошкольного образования освещены в престижном международном докладе ЮНЕСКО
Всемирный доклад по мониторингу образования 2026 года, презентация которого состоялась на мероприятии высокого уровня в штаб-квартире ЮНЕСКО, является первой частью серии из трех докладов под названием «Обратный отсчет до 2030 года» и посвящен теме доступности и равенства в образовании.
Цель доклада — оценить прогресс стран в сфере образования, в частности, в плане доступности и равенства, проанализировать ключевые факторы, влияющие на эти результаты, и внести вклад в обсуждение образовательной повестки дня на период после 2030 года.
В этом плане доклад охватывает показатели доступа и равенства в сфере дошкольного, начального, среднего и высшего образования за последние 25 лет. В докладе также приводятся данные, полученные на основе страновых выборок в этих областях, в рамках более широких исследований.
В этом контексте достижения Азербайджана в области дошкольного образования относятся к числу образцового опыта страны. В докладе отмечается, что Азербайджанская Республика продемонстрировала образцовые результаты в мировом масштабе, увеличив за 5 лет с 25 до 92 процентов долю детей в возрасте 5 лет, охваченных подготовительными группами. В докладе также освещаются проведенные в нашей стране законодательные реформы, подготовка учителей и работа, проделанная в области содержания образования.
Напомним, что на церемонии презентации присутствовали министры образования более чем 30 стран, руководители международных организаций и эксперты в области образования.