Həsən Həsənli UNESCO-nun Qlobal Təhsil Monitorinqi (GEM) Hesabatının təqdimat mərasimində iştirak edib
Elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli martın 25-də UNESCO-nun mənzil-qərargahında keçirilən UNESCO-nun Qlobal Təhsil Monitorinqi (GEM) Hesabatının yüksək səviyyəli təqdimat mərasimində iştirak edib.
UNESCO-ya üzv dövlətlərin təhsil nazirliklərinin yüksək səviyyəli nümayəndələri, beynəlxalq və regional təşkilatların təmsilçiləri, eləcə də ekspertlərin iştirak etdiyi təqdimat mərasiminin açılışında UNESCO-nun Təhsil üzrə Baş direktorunun müavini Stefania Giannini, GEM Hesabatının direktoru Manos Antoninis, eləcə də OECD-nin Təhsil və Bacarıqlar üzrə direktoru Andreas Şleyxer çıxış edib.
Tədbirin rəsmi açılışından sonra təhsildə əlçatanlıq və bərabərlik, təhsildən kənar qalan uşaqlar, təhsilin ədalətli maliyyələşdirilməsi, eləcə də məktəbəqədər təhsil kimi mövzular üzrə panel müzakirələr təşkil edilib.
Tədbir çərçivəsində, eyni zamanda, nazir müavini Həsən Həsənli Özbəkistanın məktəbəqədər və ümumi təhsil naziri Ezozkhon Karimova ilə ikitərəfli görüş keçirərək ölkələr arasında müvafiq sahələrdə cari əməkdaşlıq və gələcək inkişaf perspektivlərini müzakirə edib.

Гасан Гасанлы присутствовал на церемонии презентации Всемирного доклада по мониторингу образования ЮНЕСКО (GEM)
Заместитель министра науки и образования Гасан Гасанлы присутствовал на церемонии презентации Всемирного доклада по мониторингу образования ЮНЕСКО (GEM) на высоком уровне, состоявшейся 25 марта в штаб-квартире ЮНЕСКО.
На церемонии открытия, в которой приняли участие высокопоставленные представители министерств образования государств-членов ЮНЕСКО, представители международных и региональных организаций, а также эксперты, выступили заместитель Генерального директора ЮНЕСКО по вопросам образования Стефания Джаннини, директор Всемирного доклада по мониторингу образования (GEM Report) Манос Антонинис, а также директор по образованию и навыкам Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) Андреас Шлейхер.
После официального открытия мероприятия были организованы панельные дискуссии по таким темам, как доступность и равенство в образовании, дети, исключенные из системы образования, справедливое финансирование образования, а также дошкольное образование.
В рамках мероприятия заместитель министра Гасан Гасанлы также провел двустороннюю встречу с министром дошкольного и общего образования Узбекистана Эзозхон Каримовой для обсуждения текущего сотрудничества и перспектив развития отношений между странами в соответствующих областях.