Həsən Həsənli UNESCO-nun Qlobal Təhsil Monitorinqi (GEM) Hesabatının təqdimat mərasimində iştirak edib
Elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli martın 25-də UNESCO-nun mənzil-qərargahında keçirilən UNESCO-nun Qlobal Təhsil Monitorinqi (GEM) Hesabatının yüksək səviyyəli təqdimat mərasimində iştirak edib.
UNESCO-ya üzv dövlətlərin təhsil nazirliklərinin yüksək səviyyəli nümayəndələri, beynəlxalq və regional təşkilatların təmsilçiləri, eləcə də ekspertlərin iştirak etdiyi təqdimat mərasiminin açılışında UNESCO-nun Təhsil üzrə Baş direktorunun müavini Stefania Giannini, GEM Hesabatının direktoru Manos Antoninis, eləcə də OECD-nin Təhsil və Bacarıqlar üzrə direktoru Andreas Şleyxer çıxış edib.
Tədbirin rəsmi açılışından sonra təhsildə əlçatanlıq və bərabərlik, təhsildən kənar qalan uşaqlar, təhsilin ədalətli maliyyələşdirilməsi, eləcə də məktəbəqədər təhsil kimi mövzular üzrə panel müzakirələr təşkil edilib.
Tədbir çərçivəsində, eyni zamanda, nazir müavini Həsən Həsənli Özbəkistanın məktəbəqədər və ümumi təhsil naziri Ezozkhon Karimova ilə ikitərəfli görüş keçirərək ölkələr arasında müvafiq sahələrdə cari əməkdaşlıq və gələcək inkişaf perspektivlərini müzakirə edib.

Hasan Hasanli attended the presentation ceremony for UNESCO’s Global Education Monitoring (GEM) Report
On March 25, Deputy Minister of Science and Education Hasan Hasanli has participated in the high-level presentation ceremony of UNESCO’s Global Education Monitoring (GEM) Report held at UNESCO headquarters.
The official opening of the presentation ceremony, attended by high-ranking representatives of the ministries of education of UNESCO member states, as well as representatives of international and regional organizations, and experts, featured remarks by Stefania Giannini, UNESCO Assistant Director-General for Education, Manos Antoninis, Director of the GEM Report, and Andreas Schleicher, Director for Education and Skills at the OECD.
Following the official opening of the event, panel discussions were held on topics such as access to and equity in education, children left out of school, equitable education funding, and early childhood education.
As part of the event, Deputy Minister Hasan Hasanli also held a bilateral meeting with Ezozkhon Karimova, Minister of Preschool and General Education of Uzbekistan, during which they discussed current cooperation and prospects for further development between the two countries in relevant areas.