Elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənlinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 24 mart 2026-cı il tarixində UNESCO-nun mənzil-qərargahında keçirilən Qlobal Təhsil Koalisiyasının 6-cı iclasında iştirak edib.
Tədbir çərçivəsində Həsən Həsənli “Təhsildə Rəqəmsal Transformasiyanın Təsiri İmkanları” adlı nazirlər panelində çıxış edib. Nazir müavini “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” çərçivəsində son illərdə əldə olunnuş nəticələr, rəqəmsal bacarıqların inkişafına yönəlmiş təşəbbüslər və süni intellekt həllərinin təhsil sisteminə inteqrasiyası istiqamətində atılan addımlar barədə məlumatı tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Qeyd edək ki, Qlobal Təhsil Koalisiyası ilk dəfə 2020-ci ildə COVID-19 pandemiyasının təhsil sahəsinə təsirlərinin azaldılması məqsədilə yaradılıb, daha sonra isə fövqəladə hallarda təhsilin davamlılığının təmin olunması və təhsil sistemlərinin transformasiyasının dəstəklənməsi istiqamətində fəaliyyətini genişləndirib. Hazırda 112 ölkədə fəaliyyət göstərən Koalisiya vətəndaş cəmiyyəti institutları, akademik dairələr və özəl sektor daxil olmaqla 220-dən çox institusional tərəfdaşı bir araya gətirir.
2021-ci ildə Azərbaycan Respublikası UNESCO-nun Qlobal Təhsil Koalisiyasına maliyyə töhfəsi verərək onun əsas donarlarından biridir.

The Deputy Minister spoke at the annual meeting of the UNESCO Global Education Coalition
A delegation led by Azerbaijan’s Deputy Minister of Science and Education Hasan Hasanli attended the 6th Annual Meeting of the Global Education Coalition held on March 24, 2026, at UNESCO headquarters in Paris, France.
Deputy Minister Hasan Hasanli provided insight into the recent achievements attained under the "Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026" during his remarks at the ministerial dialogue on the impact of digital transformation in education. He also highlighted the initiatives to advance digital skills, as well as steps undertaken to integrate AI solutions into the national education system.
It should be noted that the Global Education Coalition was first established in 2020 to mitigate the impact of the COVID-19 pandemic on the education sector. It has since expanded its activities, focusing on ensuring educational continuity in emergencies and supporting the transformation of education systems. The Coalition currently operates in 112 countries and brings together more than 220 institutional partners, including civil society organizations, academia, and the private sector.
In 2021, the Republic of Azerbaijan, by making a financial contribution to the UNESCO Global Coalition for Education, became one of its major donors.