Elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənlinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 24 mart 2026-cı il tarixində UNESCO-nun mənzil-qərargahında keçirilən Qlobal Təhsil Koalisiyasının 6-cı iclasında iştirak edib.
Tədbir çərçivəsində Həsən Həsənli “Təhsildə Rəqəmsal Transformasiyanın Təsiri İmkanları” adlı nazirlər panelində çıxış edib. Nazir müavini “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” çərçivəsində son illərdə əldə olunnuş nəticələr, rəqəmsal bacarıqların inkişafına yönəlmiş təşəbbüslər və süni intellekt həllərinin təhsil sisteminə inteqrasiyası istiqamətində atılan addımlar barədə məlumatı tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Qeyd edək ki, Qlobal Təhsil Koalisiyası ilk dəfə 2020-ci ildə COVID-19 pandemiyasının təhsil sahəsinə təsirlərinin azaldılması məqsədilə yaradılıb, daha sonra isə fövqəladə hallarda təhsilin davamlılığının təmin olunması və təhsil sistemlərinin transformasiyasının dəstəklənməsi istiqamətində fəaliyyətini genişləndirib. Hazırda 112 ölkədə fəaliyyət göstərən Koalisiya vətəndaş cəmiyyəti institutları, akademik dairələr və özəl sektor daxil olmaqla 220-dən çox institusional tərəfdaşı bir araya gətirir.
2021-ci ildə Azərbaycan Respublikası UNESCO-nun Qlobal Təhsil Koalisiyasına maliyyə töhfəsi verərək onun əsas donarlarından biridir.

Заместитель министра выступил на ежегодном заседании Глобальной коалиции по образованию ЮНЕСКО
Делегация во главе с заместителем министра науки и образования Гасаном Гасанлы приняла участие в 6-м заседании Глобальной коалиции по образованию, состоявшемся в штаб-квартире ЮНЕСКО 24 марта 2026 года.
В рамках мероприятия Гасан Гасанлы выступил на министерской панели под названием «Возможности влияния цифровой трансформации в образовании». Заместитель министра проинформировал участников мероприятия о результатах, достигнутых в последние годы в рамках «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы», инициативах, направленных на развитие цифровых навыков, и шагах, предпринятых для интеграции решений в области искусственного интеллекта в систему образования.
Отметим, что Глобальная коалиция по образованию была впервые создана в 2020 году с целью смягчения последствий пандемии COVID-19 для образовательной сферы. С тех пор коалиция расширила свою деятельность, чтобы обеспечить непрерывность образования в чрезвычайных ситуациях и поддержать трансформацию систем образования. В настоящее время коалиция действует в 112 странах и объединяет более 220 институциональных партнеров, включая организации гражданского общества, академические круги и частный сектор.
В 2021 году Азербайджанская Республика внесла финансовый вклад в Глобальную коалицию по образованию ЮНЕСКО, став одним из ее основных доноров.