Azərbaycan universitet reytinqlərində top 100-də yer alıb
2026-cı ilin “QS sahələr üzrə dünyanın ən yaxşı universitetlərinin reytinqi”ndə ilk dəfə Azərbaycanın 7 universiteti 22 sahə üzrə təmsil olunub. Beləliklə, cari ildə reytinqə daxil olan universitetlərimizin sayı təxminən 2 dəfə, təmsil olunduğumuz sahələrin sayı isə 4 dəfə artıb.
Azərbaycanın 1 universiteti (Bakı Dövlət Universiteti) sözügedən reytinqdə ilk dəfə top 100-lüyə daxil olub.
Reytinqin cari buraxılışında Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti və Azərbaycan Dillər Universitetinin nəticələri daha da yaxşılaşıb. Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti sözügedən reytinqdə bu il yenidən yer alıb. Digər 3 universitetimiz isə (Bakı Mühəndislik Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti və Azərbaycan Texniki Universiteti) ilk dəfə bu reytinqə daxil olublar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan müvafiq reytinqdə yer alan Cənubi Qafqaz regionunun yeganə ölkəsidir.
Cari ildə Azərbaycan universitetlərinin mövqeyinin faizlə dəyişmə dinamikası Türkiyə, Qazaxıstan və Özbəkistan ilə müqayisədə daha yüksəkdir.
Dünyanın 100-dən artıq ölkəsi üzrə 1900-dək ali təhsil müəssisəsinin və 21000-dən çox təhsil proqramının qiymətləndirildiyi bu reytinq 5 geniş sahəni və 55 fənni əhatə edir. Qiymətləndirmə zamanı 5 indikator (akademik nüfuz, işəgötürənlər arasında nüfuz, məqalə üzrə istinad sayı, H-indeks və beynəlxalq elmi əməkdaşlıq indeksi) nəzərə alınır.

Азербайджан представлен в топ-100 в университетских рейтингах
Впервые семь университетов Азербайджана представлены в предметных рейтингах QS лучших университетов мира 2026 года 22-мя образовательными программами. Таким образом, количество азербайджанских университетов в предметных рейтингах увеличилось почти в 2 раза, а количество образовательных программ возросло в 4 раза.
Один университет Азербайджана (Бакинский государственный университет) вошел в топ 100 в предметных рейтингах.
Азербайджан остаётся единственной страной Кавказского региона, представленной в предметных рейтингах. Кроме того, процентная динамика изменения позиций азербайджанских университетов в этом году выше, чем в Турции, Казахстане и Узбекистане.
Три азербайджанских университета (Бакинский государственный университет, Азербайджанский государственный экономический университет и Азербайджанский университет языков) значительно улучшают свои показатели в текущем выпуске рейтинга, в то время как Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности возвращается в предметные рейтинги. Три университета страны (Бакинский инженерный университет, Азербайджанский архитектурно-строительный университет и Азербайджанский технический университет) дебютируют в предметных рейтингах в этом году.
Предметные рейтинги представляют собой независимый сравнительный анализ более чем 21 000 образовательных программ 1900 вузов в 100 странах и территориях по всему миру, охватывая 55 предметов и пять широких предметных областей. При оценивании учитываются 5 критериев (академическая репутация, репутация среди работодателей, количество цитирований на одну публикацию, индекс Хирша и индекс международного научного сотрудничества).