Azərbaycan universitet reytinqlərində top 100-də yer alıb
2026-cı ilin “QS sahələr üzrə dünyanın ən yaxşı universitetlərinin reytinqi”ndə ilk dəfə Azərbaycanın 7 universiteti 22 sahə üzrə təmsil olunub. Beləliklə, cari ildə reytinqə daxil olan universitetlərimizin sayı təxminən 2 dəfə, təmsil olunduğumuz sahələrin sayı isə 4 dəfə artıb.
Azərbaycanın 1 universiteti (Bakı Dövlət Universiteti) sözügedən reytinqdə ilk dəfə top 100-lüyə daxil olub.
Reytinqin cari buraxılışında Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti və Azərbaycan Dillər Universitetinin nəticələri daha da yaxşılaşıb. Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti sözügedən reytinqdə bu il yenidən yer alıb. Digər 3 universitetimiz isə (Bakı Mühəndislik Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti və Azərbaycan Texniki Universiteti) ilk dəfə bu reytinqə daxil olublar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan müvafiq reytinqdə yer alan Cənubi Qafqaz regionunun yeganə ölkəsidir.
Cari ildə Azərbaycan universitetlərinin mövqeyinin faizlə dəyişmə dinamikası Türkiyə, Qazaxıstan və Özbəkistan ilə müqayisədə daha yüksəkdir.
Dünyanın 100-dən artıq ölkəsi üzrə 1900-dək ali təhsil müəssisəsinin və 21000-dən çox təhsil proqramının qiymətləndirildiyi bu reytinq 5 geniş sahəni və 55 fənni əhatə edir. Qiymətləndirmə zamanı 5 indikator (akademik nüfuz, işəgötürənlər arasında nüfuz, məqalə üzrə istinad sayı, H-indeks və beynəlxalq elmi əməkdaşlıq indeksi) nəzərə alınır.

In the QS World University Rankings by Subject 2026, seven universities from Azerbaijan are represented across 22 fields for the first time.
Thus, this year, the number of Azerbaijani universities included in the ranking has increased by approximately twofold, while the number of represented fields has quadrupled.
One university from Azerbaijan (Baku State University) has entered the top-100 of this ranking for the first time.
In the current edition of the ranking, the performance of Baku State University, Azerbaijan State University of Economics, and Azerbaijan University of Languages has improved.
Azerbaijan State Oil and Industry University has once again secured a place in this ranking this year. Three other universities (Baku Engineering University, Azerbaijan University of Architecture and Construction, and Azerbaijan Technical University) have entered this ranking for the first time.
It should be noted that Azerbaijan is the only country in the South Caucasus represented in this ranking.
This year, the dynamics of changes in the positions of Azerbaijani universities in percentage terms are higher compared to Turkey, Kazakhstan, and Uzbekistan.
This ranking, which evaluates around 1,900 higher education institutions and over 21,000 educational programs from more than 100 countries worldwide, covers 5 broad areas and 55 disciplines. The assessment takes into account 5 indicators: academic reputation, employer reputation, citations per paper, H-index, and the index of international research collaboration.