Martın 23-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Heydər Əliyev Fondu tərəfindən inşa edilmiş Şamaxı Avropa liseyinin yeni binasının açılışında iştirak edib.
Prezidentin köməkçisi Anar Ələkbərov dövlətimizin başçısına liseydə yaradılmış şərait barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Avropa liseyinin yerləşdiyi əvvəlki bina 1937-ci ildə inşa edilmişdi. Təhsil müəssisəsinin 1987-ci ildə yenidən qurulan binası isə ötən müddətdə istifadəyə yararsız hala düşdüyündən Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın tapşırığına əsasən yeni lisey binası inşa olunub.
Üç və dördmərtəbəli 7 korpusdan ibarət 1200 şagird yerlik bu təhsil müəssisəsi rayonun ən böyük məktəblərindəndir. Lisey zəruri mebel və avadanlıqla, fənn kabinetləri və laboratoriyalar isə əyani vəsaitlərlə təchiz edilib.
Burada 50-dən çox sinif otağı, fizika, kimya və biologiya laboratoriyaları, informatika və STEAM, hərbi təlim, tibb və əmək təlimi otaqları, kitabxana, yeməkxana, akt və idman zalları, həmçinin açıq idman meydançası yaradılıb.
Liseyin yeni binası Heydər Əliyev Fondu tərəfindən həyata keçirilən “Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb” Proqramı çərçivəsində inşa edilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda təhsil sahəsinin inkişafı dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir. Dövlət səviyyəsində bu istiqamətdə həyata keçirilən işlərə Heydər Əliyev Fondu da böyük töhfələr verir. Fondun “Yeniləşən Azərbaycana yeni məktəb” Proqramı çərçivəsində indiyədək ölkəmizdə 500-dən çox məktəb istifadəyə verilib.
Paytaxt Bakı ilə yanaşı, bölgələrdə bu cür layihələrin icrası ilk növbədə regionlarda yaşayan şagirdlərin yüksək səviyyədə təhsil almalarına, onların elmin sirlərinə daha dərindən yiyələnmələrinə hərtərəfli şərait yaradır. Bu, eyni zamanda, ölkəmizdə ümumilikdə təhsil sahəsinin inkişafını əyani şəkildə göstərir.

Ilham Aliyev attended opening of new building of Shamakhi European Lyceum
On March 23, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the inauguration of the new building of the Shamakhi European Lyceum, constructed by the Heydar Aliyev Foundation.
Assistant to the President of Azerbaijan Anar Alakbarov provided the head of state with information about the conditions created at the lyceum.
The previous building of the European Lyceum, constructed in 1937 and reconstructed in 1987, had become unfit for use over time. Therefore, on the instruction of Mehriban Aliyeva, President of the Heydar Aliyev Foundation, a new lyceum building was constructed.
This educational institution, consisting of seven blocks with three and four floors and designed for 1,200 students, is one of the largest schools in the district. The lyceum is equipped with the necessary furniture and equipment, while subject rooms and laboratories are furnished with visual aids and materials.
The facility includes more than 50 classrooms, physics, chemistry, and biology laboratories, informatics and STEAM rooms, as well as military training, medical training, and labor training rooms, a library, a canteen, assembly and sports halls, and an outdoor sports ground.
The new building of the lyceum was constructed within the framework of the “New School for a Renewing Azerbaijan” Program implemented by the Heydar Aliyev Foundation.