Azərbaycan və Mərakeş arasında elm və ali təhsil sahəsində əməkdaşlıq Sazişi imzalanıb
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Mərakeş Krallığına səfəri çərçivəsində bu ölkənin ali təhsil, elmi tədqiqat və innovasiya naziri Azeddin Əl Midaui ilə görüşüb. Görüş zamanı tərəflər elm və ali təhsil sahəsində həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan təşəbbüslər barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Daha sonra “Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi ilə Mərakeş Krallığının Ali Təhsil, Elmi Tədqiqat və İnnovasiya Nazirliyi arasında elm və ali təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında Saziş” imzalanıb.
Saziş ali təhsilin bakalavriat, magistratura və doktorantura səviyyələri üzrə tələbələrin mübadiləsinin həyata keçirilməsi, elmi və ali təhsil müəssisələri arasında birbaşa əlaqələrin qurulması və birgə layihələrin icrası da daxil olmaqla bir sıra tədbirlərin həyata keçirilməsini nəzərdə tutur.

Азербайджан и Марокко подписали соглашение о сотрудничестве в области науки и высшего образования
Министр науки и образования Эмин Амруллаев в рамках визита в Королевство Марокко провел встречу с министром высшего образования, научных исследований и инноваций этой страны Азеддином Аль-Мидауи. В ходе встречи стороны обменялись мнениями об инициативах, которые планируется реализовать в сфере науки и высшего образования.
Позже было подписано «Соглашение о сотрудничестве в области науки и высшего образования между Министерством науки и образования Азербайджанской Республики и Министерством высшего образования, научных исследований и инноваций Королевства Марокко».
Соглашение предусматривает реализацию ряда мер, включая обмен студентами на уровне бакалавриата, магистратуры и докторантуры, установление прямых связей между научными и высшими учебными заведениями, а также реализацию совместных проектов.