Elm və təhsil naziri Türkiyənin bir neçə ali təhsil müəssisəsinin rəhbəri ilə görüşüb
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin 50 illik yubiley tədbiri çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyənin aparıcı ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri ilə görüşüb.
Görüşdə İstanbul Universitetinin rektoru Osman Bülent Zülfikar, Qazi Universitetinin rektoru Uğur Ünal, Yıldız Teknik Universitetinin prorektoru Hüseyn Yılmaz və digər nümayəndələr iştirak ediblər.
Tərəflər arasında aparılan müzakirələrdə iki ölkənin ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlıq imkanları, birgə layihələr, tələbə və müəllim mübadiləsi, həmçinin ali təhsil sahəsində mövcud inkişaf perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Emin Əmrullayev görüş zamanı Azərbaycan və Türkiyə arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb, bu istiqamətdə yeni təşəbbüslərin reallaşdırılmasının hər iki ölkənin ali təhsil sisteminə töhfə verəcəyini bildirib.
Türkiyənin ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri də öz növbələrində Azərbaycanla təhsil sahəsində əməkdaşlığın mövcud səviyyəsindən məmnunluqlarını ifadə edərək qarşılıqlı səfərlərin və birgə təşəbbüslərin artırılmasının əhəmiyyətini qeyd ediblər.

Minister of Science and Education meets with the heads of several higher education institutions in Türkiye
The Minister of Science and Education Emin Amrullayev met with the heads of leading Türkiye’s higher education institutions visiting our country as part of the jubilee event dedicated to the 50th anniversary of the Azerbaijan University of Architecture and Construction.
The meeting was attended by Istanbul University Rector Osman Bülent Zülfikar, Gazi University Rector Uğur Ünal, Yıldız Technical University Vice Rector Huseyin Yılmaz, and other representatives.
During the discussions between the parties, opinions were exchanged on opportunities for cooperation between higher education institutions in the two countries, joint projects, student and teacher exchanges, and current prospects for development in the field of higher education.
During the meeting, Minister Emin Amrullayev emphasized the importance of further expanding cooperation in the field of education between Azerbaijan and Türkiye, noting that the implementation of new initiatives in this direction will contribute to the higher education systems of both countries.
The heads of Türkiye's higher education institutions, in turn, expressed their satisfaction with the current level of cooperation with Azerbaijan in the field of education and noted the importance of increasing mutual visits and joint initiatives.