Naxçıvanda “İnteraktiv təhsil yardımı” layihəsinin təqdimatı keçirilib
Noyabrın 28-də Elm və Təhsil Nazirliyi ilə Çin Xalq Respublikasının Ticarət Nazirliyi arasında imzalanmış Naxçıvan Muxtar Respublikasına “İnteraktiv təhsil yardımı” layihəsinin təqdimatı və təhvil-təslim mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi Ceyhun Cəlilov, elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Çin Xalq Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Lu Mey və Naxçıvan Muxtar Respublikasının təhsil naziri Elxan Nəcəfov iştirak ediblər.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi Ceyhun Cəlilov dövlət başçısının rəhbərliyi və xüsusi qayğısı ilə ölkəmizdə təhsilin hərtərəfli inkişafı istiqamətində genişmiqyaslı işlərin aparıldığını diqqətə çatdırıb, bu işlərin Naxçıvan Muxtar Respublikasında da uğurla icra olunduğunu vurğulayıb. Səlahiyyətli nümayəndə qeyd edib ki, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023-2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nda təhsilin inkişafı prioritet istiqamətlərdən biri kimi müəyyənləşdirilib və bu sahədə çoxsaylı layihələr icra olunur.
Ceyhun Cəlilov Azərbaycan Respublikası ilə Çin Xalq Respublikası arasında inkişaf edən əməkdaşlıq çərçivəsində reallaşdırılan layihənin muxtar respublikanın təhsil müəssisələrində interaktiv tədrisin təşkili və təhsilalanların bacarıqlarının artırılmasında mühüm rol oynayacağına əminliyini bildirib, layihənin icrasında əməyi keçən hər kəsə təşəkkür edib.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Azərbaycan-Çin əlaqələrinin inkişafı fonunda elm və təhsil sahəsində də əlaqələrin dərinləşdiyini vurğulayıb. Prezident İlham Əliyevin Çin Xalq Respublikasına sonuncu səfərini xatırladan nazir bildirib ki, səfər çərçivəsində digər istiqamətlərlə yanaşı, elm və texnologiya sahələrində əməkdaşlıq haqqında protokol imzalanıb. Bu əlaqələrin tərkib hissəsi olaraq “İnteraktiv təhsil yardımı” layihəsinin icra olunması ölkəmizdə bu sahədə qabaqcıllar sırasında olan Naxçıvan Muxtar Respublikasında təhsilin innovativ əsasda daha intensiv inkişafına şərait yaradacaq.
Səfir Lu Mey bildirib ki, son illər iki ölkə liderlərinin qayğısı və strateji rəhbərliyi sayəsində Çin-Azərbaycan münasibətləri sürətlə inkişaf edir. Bu il Prezident cənab İlham Əliyevin Çinə iki rəsmi səfəri zamanı dövlət başçıları əlaqələrin “Hərtərəfli Strateji Tərəfdaşlıq” səviyyəsinə yüksəldiyini elan ediblər.
Vurğulanıb ki, “İnteraktiv təhsil yardımı” layihəsi Çin hökumətinin “Azərbaycan 2020:gələcəyə baxış” inkişaf strategiyasına və Elm və Təhsil Nazirliyinin rəqəmsal transformasiya planlarına dəstəyini göstərir. 2019-cu il hökumətlərarası razılaşmasından sonra hər iki tərəfin xüsusi diqqətində olan layihə bu gün uğurla tamamlanır.
Lu Mey Çin tərəfinin Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə təhsil və rəqəmsal texnologiyalar sahəsində regional əməkdaşlığı bundan sonra da dəstəkləyəcəyini bildirib və layihənin uğurlu nəticələr verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonra “İnteraktiv təhsil yardımı” layihəsi barədə məlumat verilib. Qeyd edilib ki, layihə çərçivəsində Naxçıvan Muxtar Respublikası Təhsil Nazirliyində data mərkəzi və idarəetmə otağı yaradılıb, nazirliyə tabe müəssisələrdə isə müvafiq texniki infrastruktur qurulmaqla vahid elektron platforma istifadəyə verilib. Data mərkəzi 4 hissədən ibarət olmaqla 38 serverdən, soyutma və idarəetmə sistemindən ibarətdir. İnteraktiv qoşulmanın daha keyfiyyətli və operativ təşkili məqsədilə STEAM Mərkəzi və təhsil müəssisələrinin hər birində 2 smart lövhə quraşdırılıb, 2300 planşet şagirdlərin istifadəsinə verilib.
Tədbirdə nazirliyin idarəetmə otağı və STEAM Mərkəzinin imkanları nümayiş etdirilib, sistemə qoşulan təhsil müəssisələri arasında bağlantının monitorinqi aparılıb. Bildirilib ki, sistemə real vaxt rejimində və sonradan qoşulmaqla STEAM Mərkəzində keçirilən dərsləri izləmək mümkündür. Pilot layihə olaraq hazırda 24 təhsil müəssisəsi yeni elektron təhsil platformasına inteqrasiya olunub. Növbəti mərhələdə muxtar respublikanın digər təhsil müəssisələrinin də bu sistemə qoşulması nəzərdə tutulur.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Çin Xalq Respublikası Hökuməti arasında Naxçıvan Muxtar Respublikasına “İnteraktiv təhsil yardımı” layihəsinə dair təhvil-təslim aktı imzalanıb.

В Нахчыване прошла презентация проекта «Интерактивная образовательная помощь»
28 ноября состоялась презентация и церемония передачи проекта «Интерактивная образовательная помощь» Нахчыванской Автономной Республике, подписанного между Министерством науки и образования и Министерством коммерции Китайской Народной Республики.
В мероприятии приняли участие полномочный представитель Президента Азербайджанской Республики в Нахчыванской Автономной Республике Джейхун Джалилов, министр науки и образования Эмин Амруллаев, чрезвычайный и полномочный посол Китайской Народной Республики в Азербайджанской Республике Лу Мэй и министр образования Нахчыванской Автономной Республики Эльхан Наджафов.
Полномочный представитель Президента Азербайджанской Республики в Нахчыванской Автономной Республике Джейхун Джалилов обратил внимание на то, что под руководством и особой заботой главы государства в нашей стране проводится масштабная работа по всестороннему развитию образования, и подчеркнул, что эта работа успешно реализуется и в Нахчыванской Автономной Республике. Полномочный представитель отметил, что развитие образования определено одним из приоритетных направлений в «Государственной программе социально-экономического развития Нахчыванской Автономной Республики на 2023-2027 годы» и в этой сфере реализуются многочисленные проекты.
Джейхун Джалилов выразил уверенность в том, что проект, реализуемый в рамках развивающегося сотрудничества между Азербайджанской Республикой и Китайской Народной Республикой, сыграет важную роль в организации интерактивного обучения в учебных заведениях автономной республики и повышении квалификации учащихся, поблагодарил всех, кто внес вклад в реализацию проекта.
Министр науки и образования Эмин Амруллаев подчеркнул, что на фоне развития азербайджано-китайских отношений углубились также связи в сфере науки и образования. Напомнив о последнем визите Президента Ильхама Алиева в Китайскую Народную Республику, министр сообщил, что в рамках визита был подписан протокол о сотрудничестве в области науки и технологий, а также в других областях. В рамках этих отношений реализация проекта «Интерактивная образовательная помощь» создаст условия для более интенсивного развития образования на инновационной основе в Нахчыванской Автономной Республике, которая является одним из пионеров в этой сфере в нашей стране.
Посол Лу Мэй отметил, что в последние годы благодаря заботе и стратегическому руководству лидеров двух стран китайско-азербайджанские отношения стремительно развиваются. В ходе двух официальных визитов президента Ильхама Алиева в Китай в этом году главы государств заявили о выходе отношений на уровень «всеобъемлющего стратегического партнёрства».
Было подчёркнуто, что проект «Интерактивная помощь в образовании» демонстрирует поддержку правительством Китая стратегии развития «Азербайджан 2020: взгляд в будущее» и планов цифровой трансформации Министерства науки и образования. Проект, находящийся в центре внимания обеих сторон с момента подписания межправительственного соглашения в 2019 году, сегодня успешно завершается.
Затем была представлена ​​информация о проекте «Интерактивная образовательная помощь». Было отмечено, что в рамках проекта в Министерстве образования Нахчыванской Автономной Республики созданы центр обработки данных и диспетчерская, а также введена в эксплуатацию единая электронная платформа с созданием соответствующей технической инфраструктуры в подведомственных министерству учреждениях. Центр обработки данных состоит из 4 частей, 38 серверов, системы охлаждения и управления. Для более качественной и эффективной организации интерактивного взаимодействия в каждом STEAM-центре и учебном заведении установлены по 2 смарт-доски, а для использования учащимися предоставлено 2300 планшетов.
На мероприятии были продемонстрированы возможности центра управления министерства и STEAM-центра, а также проведен мониторинг взаимодействия между образовательными учреждениями, подключенными к системе. Было отмечено, что можно наблюдать за занятиями, проводимыми в STEAM-центре, как в режиме реального времени, так и в дальнейшем, подключившись к системе. В рамках пилотного проекта в настоящее время к новой платформе электронного образования интегрированы 24 образовательных учреждения. На следующем этапе планируется подключение к этой системе других образовательных учреждений автономной республики.
На мероприятии был подписан акт о передаче проекта «Интерактивная образовательная помощь» между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Китайской Народной Республики Нахчыванской Автономной Республике.