Emin Əmrullayev QS Avrasiya Forumunda çıxış edib
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Özbəkistan Respublikasının Daşkənd şəhərində "Quacquarelli Symonds" (QS) qlobal reytinq agentliyinin təşkilatçılığı və Mərkəzi Asiya Universitetinin ev sahibliyi ilə keçirilən QS Avrasiya Forumunda çıxış edib.
Çıxış zamanı ölkəmizdə beynəlmiləlləşmə və elmi-tədqiqat imkanları barədə məlumat verilib, o cümlədən ali təhsil müəssisələrinin qlobal rəqabət qabiliyyətinin artırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər qeyd olunub.
Əlavə olaraq, forum çərçivəsində müvafiq sahə üzrə nazir və nazir müavinlərinin, o cümlədən qabaqcıl universitetlərin rəhbər heyətinin iştirakı ilə "dəyirmi masa" təşkil olunub.
"Dəyirmi masa" zamanı ali təhsil müəssisələrinin institusional fəaliyyət göstəriciləri, məşğulluq nəticələri, ali təhsildə dayanıqlılıq kimi mövzular ətrafında müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, forumda həmçinin Azərbaycanın bir neçə qabaqcıl ali təhsil müəssisəsi nümayəndə heyəti ilə təmsil olunur.

Эмин Амруллаев выступил на Евразийском форуме QS
Министр науки и образования Эмин Амруллаев выступил на Евразийском форуме QS, организованном глобальным рейтинговым агентством Quacquarelli Symonds (QS) и прошедшем в Университете Центральной Азии в городе Ташкенте Республики Узбекистан.
В ходе выступления была представлена ​​информация о возможностях интернационализации и развития научных исследований в нашей стране, в том числе о мерах, принимаемых для повышения глобальной конкурентоспособности высших учебных заведений.
Кроме того, в рамках форума был организован «круглый стол» с участием министров и заместителей министров соответствующих направлений, а также руководства ведущих вузов.
В ходе «круглого стола» состоялись обсуждения таких тем, как показатели институциональной эффективности высших учебных заведений, показатели занятости и устойчивость высшего образования.