Elm və təhsil naziri Özbəkistanın ali təhsil, elm və innovasiyalar nazirinin birinci müavini ilə görüşüb
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Özbəkistan Respublikasının ali təhsil, elm və innovasiyalar nazirinin birinci müavini Sardor Rəcəbov ilə görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkə arasında elm və ali təhsil və innovasiyalar sahəsində cari əməkdaşlıq və inkişaf perspektivləri müzakirə edilib.
Eyni zamanda, görüş çərçivəsində Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi və Özbəkistan Respublikasının Ali Təhsil, Elm və İnnovasiyalar Nazirliyi yanında İnnovativ İnkişaf Agentliyi arasında elm və innovasiya sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədilə Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

Azerbaijani Minister of Science and Education meets with First Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovations of Uzbekistan
The Minister of Science and Education Emin Amrullayev met with the First Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovations of the Republic of Uzbekistan Sardor Rajabov.
During the meeting, the current state and prospects for cooperation in the fields of science, higher education and innovations between the two countries were discussed.
At the same time, within the framework of the meeting, a Memorandum of Understanding was signed between the State Agency for Science and Higher Education under the Ministry of Science and Education of Azerbaijan and the Agency for Innovative Development under the Ministry of Higher Education, Science and Innovations of the Republic of Uzbekistan, with the aim of expanding cooperation in the fields of science and innovations.