SAF 2025-in qalibləri mükafatlandırılıblar
Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi və "STEAM Azərbaycan" layihəsinin təşkilatçılığı ilə 17–19 noyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən Beynəlxalq STEAM Azərbaycan Festivalının (SAF 2025) bağlanış mərasimi keçirilib.
Bağlanış mərasimində açılış nitqi ilə çıxış edən "STEAM Azərbaycan" layihəsinin rəhbəri İqrar Nəzərov yarışların nəticələrinə dair hesabatı diqqətə çatdırıb.
Ardınca Beynəlxalq STEAM Azərbaycan Festivalı 2025-ə dair videoicmal nümayiş etdirilib.
Sonra hər kateqoriya üzrə keçirilən yarışlarda I yerin qalibləri mükafatlandırılıblar. Bildirilib ki, I yer tutan qalib komandalar Azərbaycan, Türkiyə, Pakistan, Qazaxıstan və Slovakiyanı təmsil edirlər.
Mükafatlandırma mərasimi bədii hissə ilə başa çatıb.
Qeyd edək ki, bu il artıq 5-ci dəfə təşkil olunan STEAM Azərbaycan Festivalı çərçivəsində 16 əsas və 2 alt kateqoriya üzrə yarışlar baş tutub. Festivalda Azərbaycanla birgə ümumilikdə 22 ölkə təmsil olunub.
Festivalın əsas məqsədi STEAM əsaslı tədrisin təşviqi, təhsilalanlar arasında XXI əsr bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, yaradıcı gənclərin üzə çıxarılması, eləcə də innovativ layihə və həllərin hazırlanmasının dəstəklənməsidir.
Qeyd edək ki, STEAM – beş əsas sahənin birgə və inteqrasiya olunmuş şəkildə tədrisini əhatə edən modeldir. Bu yanaşma elm (Science), texnologiya (Technology), mühəndislik (Engineering), incəsənət (Art) və riyaziyyatın (Math) birgə öyrədilməsi ideyası üzərində qurulub.

Награждены победители SAF 2025
Церемония закрытия Международного фестиваля STEAM Азербайджан (SAF 2025), проходившего в Баку Экспо Центре с 17 по 19 ноября, прошла при поддержке Министерства науки и образования и была организована проектом STEAM Azerbaijan.
На церемонии закрытия руководитель проекта STEAM Azerbaijan Играр Назаров выступил с приветственной речью и представил отчёт о результатах соревнований.
Затем был показан видеообзор Международного фестиваля STEAM Азербайджан 2025.
Следом состоялось награждение победителей в каждой категории. Было объявлено, что победители, занявшие 1-е место, представляют команды Азербайджана, Турции, Пакистана, Казахстана и Словакии.
Церемония награждения завершилась художественной частью.
Стоит отметить, что в этом году на фестивале STEAM в Азербайджане, который проводится уже в пятый раз, прошли соревнования по 16 основным и 2 подкатегориям. Всего на фестивале были представлены 22 страны, включая Азербайджан.
Основная цель фестиваля — популяризация STEAM-образования, развитие навыков XXI века у учащихся, выявление творческой молодёжи и поддержка развития инновационных проектов и решений.
Отметим, что STEAM — это модель, охватывающая совместное и интегрированное обучение по пяти основным направлениям. Этот подход основан на идее совместного преподавания науки, технологий, инженерии, искусства и математики.