Bakıda Elm və Təhsil Nazirliyi və İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO) birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Yaşıl təhsil” mövzusunda ilk regional seminar öz işini yekunlaşdırıb.
Seminarın ikinci günündə beynəlxalq ekspertlərin iştirakı ilə “Təhsil siyasətinin formalaşdırılması” mövzusunda interaktiv panel müzakirəsi təşkil edilib. Panel müzakirəsində qlobal təhsil siyasətinin formalaşdırılmasında atılan əsas addımlar, milli kontekstə uyğun və dayanıqlı təhsil sisteminin qurulması, həmçinin iqlim dəyişikliyi və “yaşıl təhsil” barədə aktual məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
ICESCO-nun Təhsil Sektorunun rəhbəri Heddi Jatu Seyin moderatorluğu ilə keçirilən panel müzakirəsində Kembric Universitetinin Qlobal İqlim Təhsili üzrə direktoru Kristin Ozdene, Beynəlxalq Bakalavriat (IB) Təşkilatının Baş Təhsil Direktoru Dr. Şehzad Civa, 2024-cü ildə keçirilmiş ICESCO Təhsil Nazirlərinin 3-cü Konfransının İcraiyyə Komitəsinin sədri Əhməd Albanian, eləcə də Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Corc Vaşinqton Universiteti ilə birgə ikili diplom proqramının Azərbaycan üzrə rəhbəri Tofiq Əhmədov iştirak ediblər. Ekspertlər ekoloji şüurun formalaşdırılması və “yaşıl təhsil”in təşviqi istiqamətində təşəbbüslərin sistemli və tərəfdaşlıq prinsipləri əsasında həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq həm milli, həm də beynəlxalq səviyyədə vahid yanaşmanın formalaşdırılmasının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildiriblər.
Kembric Universiteti və Beynəlxalq Bakalavriat (IB) Təşkilatının təlimçiləri tərəfindən aparılan iki günlük regional seminarın yekununda iştirakçı ölkələr tərəfindən “yaşıl təhsil”in inkişafı istiqamətində atılacaq növbəti addımlar müəyyənləşdirilərək bu istiqamətdə tövsiyələr hazırlanıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan, Qazaxıstan, Tacikistan, Özbəkistan və Qırğız respublikalarının təmsil olunduğu seminarın əsas məqsədi iqlim dəyişikliyinə qarşı dayanıqlı gələcək naminə təhsil sistemlərinin transformasiyasını təşviq etmək, milli kurikulumlarda iqlim və davamlı inkişafla bağlı məzmunların sistemli şəkildə əhatəsini genişləndirmək, “yaşıl məktəb” modelinin tətbiqi istiqamətində müzakirə aparmaq olub.

The first regional seminar on the topic of “Green Education” has wrapped up in Baku
The first regional seminar on "Green Education," jointly organized by the Ministry of Science and Education and the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO), has wrapped up in Baku.
On the second day of the seminar, an interactive panel discussion on ‘Shaping Educational Policy’ was held with the participation of international experts. During the discussion, participants exchanged views on key steps in shaping global education policy, building a sustainable education system that aligns with the national context, and current issues related to climate change and ‘green education.’
The panel discussion, moderated by ICESCO Head of Education Sector Heddy Jatou Sey, was attended by Christine Özdenen, Director of Global Climate Education at the University of Cambridge, Dr. Shehzad Jeeva, Chief Education Officer at the International Baccalaureate (IB), Ahmed Albaneian, Chairman of the Executive Committee of the 3rd ICESCO Conference of Ministers of Education in 2024, and Tofiq Ahmadov, Head of the Joint Dual Degree Program between Azerbaijan State Pedagogical University and George Washington University. The experts emphasized the importance of implementing initiatives to foster environmental awareness and promote "green education" on a systematic basis and in accordance with partnership principles, noting the significance of developing a unified approach at both national and international levels.
Following a two-day regional seminar conducted by trainers from Cambridge University and the International Baccalaureate (IB), participating countries identified further steps for developing ‘green education’ and prepared recommendations in this area.
It should be noted that the main objective of the seminar, which was attended by representatives from Azerbaijan, Kazakhstan, Tajikistan, Uzbekistan and Kyrgyzstan, was to promote the transformation of education systems for a climate-resilient future, expand the systematic coverage of climate and sustainable development content in national curricula, and discuss the implementation of the ‘green school’ model.