Bakıda Elm və Təhsil Nazirliyi və İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO) birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Yaşıl təhsil” mövzusunda ilk regional seminar öz işini yekunlaşdırıb.
Seminarın ikinci günündə beynəlxalq ekspertlərin iştirakı ilə “Təhsil siyasətinin formalaşdırılması” mövzusunda interaktiv panel müzakirəsi təşkil edilib. Panel müzakirəsində qlobal təhsil siyasətinin formalaşdırılmasında atılan əsas addımlar, milli kontekstə uyğun və dayanıqlı təhsil sisteminin qurulması, həmçinin iqlim dəyişikliyi və “yaşıl təhsil” barədə aktual məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
ICESCO-nun Təhsil Sektorunun rəhbəri Heddi Jatu Seyin moderatorluğu ilə keçirilən panel müzakirəsində Kembric Universitetinin Qlobal İqlim Təhsili üzrə direktoru Kristin Ozdene, Beynəlxalq Bakalavriat (IB) Təşkilatının Baş Təhsil Direktoru Dr. Şehzad Civa, 2024-cü ildə keçirilmiş ICESCO Təhsil Nazirlərinin 3-cü Konfransının İcraiyyə Komitəsinin sədri Əhməd Albanian, eləcə də Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Corc Vaşinqton Universiteti ilə birgə ikili diplom proqramının Azərbaycan üzrə rəhbəri Tofiq Əhmədov iştirak ediblər. Ekspertlər ekoloji şüurun formalaşdırılması və “yaşıl təhsil”in təşviqi istiqamətində təşəbbüslərin sistemli və tərəfdaşlıq prinsipləri əsasında həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq həm milli, həm də beynəlxalq səviyyədə vahid yanaşmanın formalaşdırılmasının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildiriblər.
Kembric Universiteti və Beynəlxalq Bakalavriat (IB) Təşkilatının təlimçiləri tərəfindən aparılan iki günlük regional seminarın yekununda iştirakçı ölkələr tərəfindən “yaşıl təhsil”in inkişafı istiqamətində atılacaq növbəti addımlar müəyyənləşdirilərək bu istiqamətdə tövsiyələr hazırlanıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan, Qazaxıstan, Tacikistan, Özbəkistan və Qırğız respublikalarının təmsil olunduğu seminarın əsas məqsədi iqlim dəyişikliyinə qarşı dayanıqlı gələcək naminə təhsil sistemlərinin transformasiyasını təşviq etmək, milli kurikulumlarda iqlim və davamlı inkişafla bağlı məzmunların sistemli şəkildə əhatəsini genişləndirmək, “yaşıl məktəb” modelinin tətbiqi istiqamətində müzakirə aparmaq olub.

Завершил свою работу первый региональный семинар по теме «Зеленое образование»
В Баку завершил свою работу первый региональный семинар на тему «Зеленое образование», организованный совместно Министерством науки и образования и Исламской организацией по вопросам образования, науки и культуры (ИСЕСКО).
Во второй день семинара была организована интерактивная панельная дискуссия на тему «Формирование образовательной политики» с участием международных экспертов. В ходе дискуссии состоялся обмен мнениями об основных этапах формирования глобальной образовательной политики, создании устойчивой системы образования, соответствующей национальным условиям, а также по таким актуальным вопросам, как изменение климата и «зелёное образование».
В панельной дискуссии, модератором которой выступил руководитель сектора образования ИСЕСКО Хaдди Джату Сей, приняли участие директор по глобальному климатическому образованию Кембриджского университета Кристин Озден, главный директор по образованию Международного бакалавриата (IB) доктор Шехзад Джива, председатель Исполнительного комитета 3-й Конференции министров образования ИСЕСКО 2024 года Ахмед Албаниан и руководитель совместной программы двойного диплома Азербайджанского государственного педагогического университета с Университетом Джорджа Вашингтона Тофик Ахмедов. Эксперты подчеркнули важность реализации инициатив по повышению уровня экологического образования и «зеленого образования» на основе системных и партнерских принципов, а также отметили важность разработки единого подхода как на национальном, так и на международном уровне.
По итогам двухдневного регионального семинара, проведенного тренерами Кембриджского университета и Организации международного бакалавриата (IB), были определены дальнейшие шаги стран-участниц по развитию «зеленого образования» и подготовлены рекомендации в этом направлении.
Отметим, что основной целью семинара, в котором приняли участие представители Азербайджана, Казахстана, Таджикистана, Узбекистана и Кыргызстана, было содействие трансформации систем образования для климатически устойчивого будущего, системное расширение содержания в национальных учебных программах, связанного с климатом и устойчивым развитием, а также обсуждение внедрения модели «зеленой школы».