Təhsildə Yeni Çağırışlar VI Beynəlxalq Forumu keçirilib
Oktyabrın 4-də Bakı Slavyan Universitetində (BSU) Təhsildə Yeni Çağırışlar VI Beynəlxalq Forumu keçirilib.
“Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr edilən beynəlxalq forum “Daha təhsilli gələcək” devizi ilə reallaşıb.
Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlanan tədbirdə şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Forumun moderatoru, "T-Network" platformasının rəhbəri Cəfər Mənsimi giriş nitqi ilə çıxış edərək forumun məqsəd və əhəmiyyəti barədə danışıb. Bildirib ki, forumun təşkilində əsas məqsəd təhsil sahəsində yeni çağırışları müzakirə etmək, hər kəs üçün keyfiyyətli təhsil, xarakter və iradə tərbiyəsi, emosional və süni zəkanın balansı məsələlərinə diqqəti artırmaq, yeni dövrün təhsil tələblərini nəzərdən keçirərək keyfiyyətin daha da yüksəldilməsinə töhfə verməkdir.
Forumda iştirak edən elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev bildirib ki, yeni texnologiyalar, süni intellekt, rəqəmsallaşma, iqlim dəyişiklikləri kimi qlobal çağırışlar artıq təhsildə də yeni yanaşmaların formalaşmasını zəruri edir. Nazir müavini qeyd edib ki, gənclərimiz bu çağırışlara uyğun olaraq yeni bilik və bacarıqlara yiyələnməlidirlər. Məhz bu səbəbdən onlardan rəqəmsal bacarıqlar, təhlil və çeviklik, komanda işi, yaradıcılıq və digər 21-ci əsr bacarıqları tələb olunur.
Təhsilin hər bir dövlətin iqtisadi gücünün formalaşmasında, əhalinin sosial rifahının təmin olunmasında, milli-mədəni dəyərlərin qorunub saxlanılmasında mühüm roluna toxunan İdris İsayev vurğulayıb ki, hansı ölkədə təhsilə diqqət və qayğı göstərilirsə, insan kapitalına investisiya yatırılırsa, həmin ölkə inkişaf edir.
Salamlama nitqi ilə çıxış edən BSU-nun rektoru Anar Nağıyev öz növbəsində xalqın, millətin gələcəyinin təhsilin inkişafından, bilikli və vətənpərvər gənclərin yetişməsindən asılı olduğunu bir daha vurğulayıb və bu işdə hər kəsin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü diqqətə çatdırıb.
Daha sonra çıxış edən İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) Təhsil və Bacarıqlar Departamentinin direktoru Andreas Şleyxer qeyd edib ki, müasir dövrdə öyrənmə prosesində düşüncə tərzinə, problem həll etmə bacarıqlarına və yaradıcı yanaşmaya önəm verilməlidir.
Süni intellektin təhsil sisteminə inteqrasiyasından da danışan Şleyxer OECD-nin “E2040 Araşdırması – Birlikdə İnkişaf: Gələcəyin Siniflərində İnsan Müəllimlər və Süni İntellekt Agentləri” (E2040 Exploration – Flourishing Together: Human Teachers and AI Agents in Future Classrooms) adlı tədqiqatına istinad edərək bildirib ki, gələcəyin tədris mühitində real müəllimlər və süni intellekt “tamamlayıcı tərəfdaşlar” kimi fəaliyyət göstərəcək. Müəllimlər tədrisin mənəvi və yaradıcı tərəflərinə fokuslanacaq, süni intellekt isə məlumat emalı, analitik rəy və fərdiləşdirilmiş dəstək funksiyalarını yerinə yetirəcək.
OECD rəsmisi vurğulayıb ki, təhsil sistemləri insan və texnologiyanın qarşıdurmasına deyil, əməkdaşlığına hazır olmalıdır. Gələcəyin uğurlu məktəbi o məktəbdir ki, texnologiyanı ağılla istifadə edir, amma insan toxunuşunu heç vaxt itirmir.
Müəllimlərin birgə fəaliyyətinin əhəmiyyətinə toxunan Andreas Şleyxer bildirib ki, məktəbdə kollektiv agentlik – yəni birlikdə qərar vermək və məsuliyyət daşımaq mədəniyyəti – təhsilin keyfiyyətini yüksəldən əsas faktorlardandır.
Forum çərçivəsində təqdimatlarla çıxış edən Baltaş Qrupun rəhbəri, tanınmış türkiyəli psixoloq Acar Baltaş, Britaniya Təhsil Təchizatçıları Assosiasiyasının baş direktoru Kəralayn Rayt, Riqa Klassik Dövlət Gimnaziyasının direktoru Roman Əliyev, Baltaş Qrupunun qurucusu, tanınmış türkiyəli psixoloq Zuhal Baltaş, xaricdə təhsil üzrə Dövlət Proqramı çərçivəsində Harvard Universitetində təhsilin siyasəti və təhlili üzrə magistratura təhsili almış Lalə Əliyeva, Estoniya Karyera Təhsil Akademiyasının rəhbəri Sənəm Əli öz təcrübələrini bölüşüblər.
Forum çərçivəsində "Təhsildə emosional və süni zəkanın balansı necə tənzimlənməlidir?, necə edək ki, keyfiyyətli təhsil hər kəs üçün əlçatan olsun və heç bir təhsilalan kənarda qalmasın?, təhsil prosesinin iştirakçıları hansı uğur anlayışına köklənməlidirlər?, təhsil prosesinin bütün tərəflərini özünün ən yaxşı versiyası olmaq prosesinə necə cəlb etmək olar?” və digər suallar ətrafında müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, beynəlxalq forum Elm və Təhsil Nazirliyi, Təhsilin İnkişafı Fondu, Elm və Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin tərəfdaşlığı, Bakı Slavyan Universiteti və “T-Network” təhsil işçilərinin təcrübə və kommunikasiya platformasının təşkilatçılığı ilə hibrid formada keçirilib.

Состоялся VI Международный форум «Новые вызовы в образовании»
4 октября в Бакинском славянском университете (БСУ) прошел VI Международный форум «Новые вызовы в образовании».
Международный форум, посвященный «Году Конституции и Суверенитета», проводился под девизом «Более образованное будущее».
Мероприятие, начавшееся с исполнения государственного гимна, было отмечено минутой молчания в память о наших шехидах.
Модератор форума, руководитель платформы T-Network Джафар Мансими выступил с вступительной речью и рассказал о задачах и важности форума. Он отметил, что основная цель организации форума — обсудить новые вызовы в сфере образования, привлечь внимание к вопросам качественного образования для всех, воспитания характера и воли, баланса эмоционального и искусственного интеллекта, а также внести вклад в дальнейшее повышение качества образования с учётом образовательных требований новой эпохи.
Участвовавший в форуме заместитель министра науки и образования Идрис Исаев отметил, что такие глобальные вызовы, как новые технологии, искусственный интеллект, цифровизация и изменение климата, сегодня требуют формирования новых подходов в образовании. Заместитель министра заявил, что наша молодёжь должна приобретать новые знания и навыки в соответствии с этими вызовами. Именно поэтому от неё требуются цифровые навыки, аналитическая и гибкая работа, умение работать в команде, креативность и другие навыки XXI века.
Коснувшись важной роли образования в формировании экономической мощи каждого государства, обеспечении социального благополучия населения, сохранении национально-культурных ценностей, Идрис Исаев подчеркнул, что развивается та страна, которая уделяет внимание и заботу образованию, инвестирует в человеческий капитал.
В своей приветственной речи ректор БСУ Анар Нагиев еще раз подчеркнул, что будущее народа и страны зависит от развития образования, воспитания грамотной и патриотичной молодежи, и обратил внимание на большую ответственность, которая ложится на каждого в этом деле.
Директор Департамента по образованию и навыкам Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) Андреас Шлейхер отметил, что в современном процессе обучения особое внимание следует уделять навыкам мышления, решения проблем и творческому подходу.
Говоря об интеграции искусственного интеллекта в систему образования, Шлейхер сослался на исследование ОЭСР «Исследование E2040 – процветание вместе: учителя-люди и агенты ИИ в классах будущего» и отметил, что в образовательной среде будущего настоящие учителя и искусственный интеллект будут выступать «дополняющими партнёрами». Учителя сосредоточатся на моральных и творческих аспектах обучения, а искусственный интеллект будет выполнять функции обработки данных, аналитической обратной связи и персонализированной поддержки.
Представитель ОЭСР подчеркнул, что системы образования должны быть готовы к сотрудничеству, а не к конфронтации между людьми и технологиями. Успешная школа будущего — это школа, которая разумно использует технологии, но никогда не теряет человеческого фактора.
Говоря о важности совместной работы учителей, Андреас Шлейхер сказал, что коллективное участие в школах, то есть культура совместного принятия решений и ответственности, является одним из ключевых факторов, повышающих качество образования.
В рамках форума с докладами выступили руководитель Baltaş Group, известный турецкий психолог Аджар Балташ, генеральный директор Британской ассоциации поставщиков образовательных услуг Кэролайн Райт, директор Рижской классической государственной гимназии Роман Алиев, основатель Baltaş Group, известный турецкий психолог Зухал Балташ, получившая степень магистра в области образовательной политики и анализа в Гарвардском университете в рамках Государственной программы обучения за рубежом Лала Алиева и руководитель Эстонской академии карьерного образования Санем Али.
В рамках форума состоялись дискуссии на темы: «Как регулировать баланс эмоционального и искусственного интеллекта в образовании? Как обеспечить доступность качественного образования для всех и не допустить исключения ни одного обучающегося? На какой концепции успеха должны сосредоточиться участники образовательного процесса? Как все участники образовательного процесса могут быть вовлечены в процесс становления лучшей версии себя?» и другие вопросы.
Отметим, что международный форум прошел в гибридном формате при содействии Министерства науки и образования, Фонда развития образования, Республиканского комитета Свободного профсоюза работников науки и образования, а также при организации Бакинского славянского университета и платформы T-Network для обмена опытом и коммуникации работников образования.