“THE Avrasiya Universitetlərinin Sammiti” öz işinə yekun vurub
Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi və “Times Higher Education” (THE) beynəlxalq reytinq agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda keçirilən “THE Avrasiya Universitetlərinin Sammiti”nin sonuncu paneli “Avrasiya universitetləri arasında əməkdaşlığın gələcəyi” mövzusuna həsr olunub.
Paneldə Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova müxtəlif təhsil sistemlərinin bir araya gətirilməsinin çətinliyinə baxmayaraq mövcud sistemlər daxilində müəyyən inteqrasiyaya nail olunduğunu bildirib. O həmçinin elmi fəaliyyət və tədqiqat üzrə Asiya, Orta Asiya, Avropa və digər qərb ölkələri ilə güclü əməkdaşlığa, eləcə də müxtəlif ölkələrdən tədqiqatçılarla birgə yazılan kollaborativ məqalələrin sayının artırılmasına ehtiyac olduğunu vurğulayıb.
Paneldə çıxış edən digər spikerlər – BP şirkətinin Xəzər regionu üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli, ADA Universitetinin xarici əlaqələr, hökumət və tələbələrlə iş üzrə prorektoru Fariz İsmayılzadə və Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyev isə universitetlərin ölkələrarası əməkdaşlığın inkişafında rolunu, sənaye ilə əməkdaşlıq imkanlarını və regionun inkişaf potensialına uyğun yeni istiqamətlərin formalaşdırılmasının vacibliyini qeyd ediblər.
Sammitin rəsmi bağlanış mərasimində “Times Higher Education” beynəlxalq reytinq agentliyinin Qlobal məsələlər üzrə baş direktoru Fil Bati Avrasiya regionunda ali təhsilin innovasiya və tədqiqatlar vasitəsilə yeni bir inkişaf dövrünə qədəm qoyduğunu bildirib və növbəti sammitin Qazaxıstanda keçiriləcəyini elan edib.
Satbayev Universitetinin Strateji inkişaf departamentinin müdir müavini Gülziya Burşukova iştirakçıları Almatı şəhərində keçiriləcək sammitə dəvət edib.
Bağlanış mərasimində Fil Bati sammitin regionda ilk dəfə keçirilməsinə və yüksək səviyyədə təşkilinə görə Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarovaya xüsusi xatirə nişanı təqdim edib.
Qeyd edək ki, sammit iki gün ərzində davam edib və 35-ə yaxın ölkədən 300-dən çox nümayəndəni bir araya gətirib. Tədbir çərçivəsində ali təhsildə rəqəmsal transformasiya, inklüzivlik, beynəlxalq tərəfdaşlıqlar, dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə töhfə, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə, universitet–sənaye əməkdaşlığı və Avrasiya məkanında gələcək əməkdaşlıq imkanları kimi qlobal mövzular ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.

“THE Eurasian Universities Summit” has concluded its work
The final panel discussion of the “THE Eurasia Universities Summit”, held in Baku with the support of the Ministry of Science and Education, and jointly organized by the State Agency for Science and Higher Education, and the international ranking agency “Times Higher Education” (THE), was devoted to the topic ‘The Future of Cooperation between Eurasian Universities.’
Director of the State Agency for Science and Higher Education Ulker Sattarova noted that, despite the difficulties of combining different educational systems, a certain degree of integration had been achieved within the existing systems. She also emphasized the need to strengthen cooperation in scientific activities and research with countries in Asia, Central Asia, Europe and other Western countries, as well as to increase the number of joint articles written with researchers from different countries.
Other speakers on the panel included BP company vice president for the Caspian region Bakhtiyar Aslanbeyli, Pro-rector for External Relations, Government Relations and Student Affairs at A.D.A. University Fariz Ismayilzade, and Vilayat Veliyev, rector of the Azerbaijan Technical University. They noted the role of universities in developing international cooperation, opportunities for cooperation with industry, and the importance of forming new areas of focus in line with the region's development potential.
At the official closing ceremony of the summit, Phil Beaty, Chief Global Affairs Officer at “Times Higher Education”, stated that higher education in the Eurasian region has entered a new era of development thanks to innovation and research, and announced that the next summit will be held in Kazakhstan.
Gulziya Burshukova, Deputy Director of the Strategic Development Department at the K. I. Satpayev Kazakh National Research Technical University, invited participants to the summit, which will be held in Almaty.
At the closing ceremony, Phil Beaty presented a special commemorative badge to Ulker Sattarova, Director of the State Agency for Science and Higher Education, for hosting the summit for the first time in the region and for its high-level organization.
It should be noted that the summit lasted two days and brought together more than 300 delegates from nearly 35 countries. The event featured wide-ranging discussions on global topics such as digital transformation in higher education, inclusiveness, international partnerships, contributions to achieving Sustainable Development Goals, combating climate change, cooperation between universities and industry, and future opportunities for cooperation in the Eurasian region.