“THE Avrasiya Universitetlərinin Sammiti” öz işinə yekun vurub
Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi və “Times Higher Education” (THE) beynəlxalq reytinq agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda keçirilən “THE Avrasiya Universitetlərinin Sammiti”nin sonuncu paneli “Avrasiya universitetləri arasında əməkdaşlığın gələcəyi” mövzusuna həsr olunub.
Paneldə Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova müxtəlif təhsil sistemlərinin bir araya gətirilməsinin çətinliyinə baxmayaraq mövcud sistemlər daxilində müəyyən inteqrasiyaya nail olunduğunu bildirib. O həmçinin elmi fəaliyyət və tədqiqat üzrə Asiya, Orta Asiya, Avropa və digər qərb ölkələri ilə güclü əməkdaşlığa, eləcə də müxtəlif ölkələrdən tədqiqatçılarla birgə yazılan kollaborativ məqalələrin sayının artırılmasına ehtiyac olduğunu vurğulayıb.
Paneldə çıxış edən digər spikerlər – BP şirkətinin Xəzər regionu üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli, ADA Universitetinin xarici əlaqələr, hökumət və tələbələrlə iş üzrə prorektoru Fariz İsmayılzadə və Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyev isə universitetlərin ölkələrarası əməkdaşlığın inkişafında rolunu, sənaye ilə əməkdaşlıq imkanlarını və regionun inkişaf potensialına uyğun yeni istiqamətlərin formalaşdırılmasının vacibliyini qeyd ediblər.
Sammitin rəsmi bağlanış mərasimində “Times Higher Education” beynəlxalq reytinq agentliyinin Qlobal məsələlər üzrə baş direktoru Fil Bati Avrasiya regionunda ali təhsilin innovasiya və tədqiqatlar vasitəsilə yeni bir inkişaf dövrünə qədəm qoyduğunu bildirib və növbəti sammitin Qazaxıstanda keçiriləcəyini elan edib.
Satbayev Universitetinin Strateji inkişaf departamentinin müdir müavini Gülziya Burşukova iştirakçıları Almatı şəhərində keçiriləcək sammitə dəvət edib.
Bağlanış mərasimində Fil Bati sammitin regionda ilk dəfə keçirilməsinə və yüksək səviyyədə təşkilinə görə Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarovaya xüsusi xatirə nişanı təqdim edib.
Qeyd edək ki, sammit iki gün ərzində davam edib və 35-ə yaxın ölkədən 300-dən çox nümayəndəni bir araya gətirib. Tədbir çərçivəsində ali təhsildə rəqəmsal transformasiya, inklüzivlik, beynəlxalq tərəfdaşlıqlar, dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə töhfə, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə, universitet–sənaye əməkdaşlığı və Avrasiya məkanında gələcək əməkdaşlıq imkanları kimi qlobal mövzular ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.

«Евразийский университетский саммит THE» завершил свою работу
Финальная панель «Евразийского университетского саммита THE», проводимого при поддержке Министерства науки и образования, совместно организованного Государственным агентством по науке и высшему образованию и международным рейтинговым агентством Times Higher Education (THE), была посвящена теме «Будущее сотрудничества евразийских университетов».
Выступая на панельной дискуссии, директор Государственного агентства по науке и высшему образованию Улькер Саттарова отметила, что, несмотря на трудности, связанные с объединением различных систем образования, в рамках существующих систем удалось добиться определённой интеграции. Она также подчеркнула необходимость тесного сотрудничества со странами Азии, Центральной Азии, Европы и Запада в области научной деятельности и исследований, а также увеличения числа совместных статей, написанных с учёными из разных стран.
Другие спикеры панели - вице-президент BP по Каспийскому региону Бахтияр Асланбейли, проректор Университета АДА по международным связям, работе с правительством и студентами Фариз Исмаилзаде и ректор Азербайджанского технического университета Вилаят Велиев подчеркнули роль университетов в развитии международного сотрудничества, возможности взаимодействия с промышленностью и важность формирования новых направлений в соответствии с потенциалом развития региона.
На официальной церемонии закрытия саммита генеральный директор по глобальным вопросам международного рейтингового агентства Times Higher Education Фил Бейти заявил, что высшее образование в Евразийском регионе вступило в новую эру развития благодаря инновациям и исследованиям, и объявил, что следующий саммит пройдет в Казахстане.
Заместитель директора Департамента стратегического развития Казахского национального исследовательского технического университета им. К. И. Сатпаева Гульзия Буршукова пригласила участников на саммит, который пройдет в Алматы.
На церемонии закрытия Фил Бейти за проведение впервые в регионе саммита  и его организацию на высоком уровне вручил специальную памятную доску директору Государственного агентства по науке и высшему образованию Улькер Саттаровой.
Отметим, что саммит продлился два дня и собрал более 300 делегатов из почти 35 стран. В ходе мероприятия состоялись широкие дискуссии по таким глобальным темам,  как цифровая трансформация в высшем образовании, инклюзивность, международное партнёрство, вклад в достижение Целей устойчивого развития, борьба с изменением климата, сотрудничество университетов и промышленности, а также будущие возможности сотрудничества на евразийском пространстве.