Bakıda “THE Avrasiya Universitetlərinin Sammiti” öz işinə başlayıb
Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi və “Times Higher Education” (THE) beynəlxalq reytinq agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda “THE Avrasiya Universitetlərinin Sammiti” keçirilir.
24-25 sentyabr tarixlərini əhatə edən Sammit bu il “Transmilli tədqiqat: bilikdən qlobal təsirə doğru” mövzusuna həsr olunub.
Sammitdə 300-dən çox iştirakçı, 150-dən artıq müəssisə və 20-dən artıq ölkə üzrə 50-dən çox beynəlxalq və yerli spiker qlobal tədqiqat əməkdaşlıqları, Avrasiya universitetlərinin sosial-iqtisadi inkişafa verdiyi töhfələr, eləcə də Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri istiqamətində ali təhsilin rolu ilə bağlı müzakirələr aparacaq.
Tədbirin əsas panel və sessiyalarında elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Macarıstanın mədəniyyət və innovasiya naziri Balazs Hanko, THE-nin qlobal məsələlər üzrə baş direktoru Fil Beyti, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyev, Əbu-Dabi Universitetinin rektoru Qassan Aouad, Nazarbayev Universitetinin rektoru Vaqar Əhməd, Obuda Universitetinin rektoru Levente Kovak, Konstraktor Universitetinin icraçı direktoru Tomas Auf der Heyde və digər nüfuzlu təhsil liderləri çıxış edəcəklər.

В Баку стартовал «Евразийский университетский саммит»
В Баку при поддержке Министерства науки и образования проходит "Евразийский университетский саммит THE»,  совместно организованный Государственным агентством по науке и высшему образованию и международным рейтинговым агентством «Times Higher Education» (THE).
Саммит проходит 24–25 сентября и в этом году посвящен теме «Транснациональные исследования: от знаний к глобальному влиянию».
Более 300 участников, 150 организаций и свыше 50 международных и местных докладчиков из более чем 20 стран обсудят в саммите глобальное научно-исследовательское сотрудничество, вклад евразийских университетов в социально-экономическое развитие и роль высшего образования в достижении Целей устойчивого развития ООН.
На основных панелях и сессиях мероприятия выступят директор Государственного агентства по науке и высшему образованию Улькер Саттарова, министр культуры и инноваций Венгрии Балаж Ханко, генеральный директор по глобальным вопросам THE Фил Бейти, ректор Бакинского государственного университета Эльчин Бабаев, ректор Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности Руфат Азизов, ректор Азербайджанского технического университета Вилаят Велиев, ректор Университета Абу-Даби Гассан Ауад, ректор Назарбаев Университета Ахмад Вакар, ректор Университета Обуда Левенте Ковак, исполнительный директор Университета Конструктор Томас Ауф дер Хейде и другие влиятельные деятели в сфере образования.