Qarabağda Azərbaycan və Türkiyə arasında təhsil sahəsində sazişlər imzalanıb
Sentyabrın 23-də Türkiyə Respublikasının milli təhsil naziri Yusuf Tekinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Qarabağ Universitetinə rəsmi səfər edib. Səfər çərçivəsində nazir universitetin tədris mühiti və yaradılmış müasir infrastrukturu ilə yaxından tanış olub.
Səfərin davamında elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev ilə Türkiyə Respublikasının milli təhsil naziri Yusuf Tekin arasında ikitərəfli görüş keçirilib. Görüş zamanı iki ölkə arasında mövcud əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədilə “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkiyə Respublikası Hökuməti arasında təhsil sahəsində əməkdaşlıq haqqında 2017-ci il 31 oktyabr tarixli Sazişə Əlavə Protokol” və “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkiyə Respublikası Hökuməti arasında peşə təhsili sahəsində əməkdaşlığa dair 2021-ci il 19 fevral tarixli Protokola Əlavə Protokol”un imzalanması mərasimi baş tutub.
Sözügedən sənədlərin imzalanması iki qardaş ölkə arasında təhsil sahəsində birgə layihələrin daha da inkişafına möhkəm zəmin yaradacaq.

В Карабахе между Азербайджаном и Турцией подписаны соглашения в сфере образования
23 сентября делегация во главе с министром национального образования Турецкой Республики Юсуфом Текином посетила с официальным визитом Карабахский университет. В ходе визита министр ознакомился с учебным процессом и современной инфраструктурой университета.
В продолжение визита состоялась двусторонняя встреча министра науки и образования Эмина Амруллаева и министра национального образования Турецкой Республики Юсуфа Текина. В ходе встречи состоялась церемония подписания «Дополнительного протокола к Соглашению между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Турецкой Республики о сотрудничестве в сфере образования от 31 октября 2017 года» и «Дополнительного протокола к Протоколу между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Турецкой Республики о сотрудничестве в сфере профессионального образования от 19 февраля 2021 года» с целью расширения существующего взаимодействия между двумя странами.
Подписание вышеуказанных документов создаст прочную основу для дальнейшего развития совместных проектов в сфере образования между двумя братскими странами.